یک پاکستانی در آلمان به جرم جاسوسی برای ایران به زندان محکوم شد

دادگاهی در آلمان یک پاکستانی ساکن آن کشور را به جرم جاسوسی برای ایران، به چهار سال و سه ماه زندان محکوم کرد.Mustafa-Hyder-Sayed

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه شنبه گزارش داد حکم حیدر سید مصطفی ۳۱ ساله در دادگاهی در شهر برلین صادر شده است.

این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری رسمی آلمان، د پ آ، نوشت شناسایی اهداف بالقوه یهودی و مرتبط با اسرائیل در آلمان و فرانسه برای حملات احتمالی، از ماموریت‌های او بوده است.

سید مصطفی به دلیل جمع آوری اطلاعات وسیعی از رئیس پیشین انجمن آلمان و اسرائیل و یک استاد فرانسوی-اسرائیلی دانشگاهی در پاریس برای نیروی قدس سپاه پاسداران ایران محکوم شده است.

با این حال، در این گزارش تاکید شده است که هیچ حمله‌ای در این ارتباط علیه این مراکز صورت نگرفته است.

تهران هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

حیدر سید مصطفی در سال ۲۰۱۲ میلادی برای تحصیل در رشته مهندسی به آلمان رفت و در دانشگاه برمن مشغول تحصیل شد. وی در ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد.

وی بیش از ۲ هزار یورو (۲۱۷۰ دلار آمریکا) بابت فعالیت‌های جاسوسی خود، از جمله گرفتن صدها عکس و تهیه تصاویری از اهداف بالقوه، دریافت کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای مصطفی در جلسات دادگاه از سخن گفتن خودداری کرده است. نخستین جلسه دادگاه او روز ۸ مارس (هجدهم اسفند ماه) برگزار شده بود.

منبع: صدای امریکا

….

فرد متهم به جاسوسی برای ایران در دادگاه برلین “از ترس” سکوت کرده است

دانشجوی پاکستانی که مقام‌های آلمان او را به جاسوسی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم کرده‌اند در نخستین جلسه محاکمه خود “از ترس” سکوت اختیار کرده است….

او متهم به جاسوسی از مراکز و شخصیت‌های یهودی است.

حیدر سید مصطفی، دانشجوی پاکستانی که از سوی مقام‌های قضایی آلمان به جاسوسی برای “یک واحد اطلاعاتی وابسته به سپاه پاسداران” ایران متهم شده در نخستین جلسه دادگاه خود در برلین که روز چهارشنبه ۸ مارس (۱۸ اسفند) برگزار شد سکوت اختیار کرده است.

قاضی راینهولد رالف فیشر به متهم توصیه کرد، با توجه به ادله اثباتی موجود اقرار کند. اما یکی از دو وکیل‌مدافع سید مصطفی گفت که متهم “در حال حاضر” چیزی نمی‌گوید. وکیل تصریح کرد، سکوت مصطفی به معنای مقابله نیست، بلکه به دلیل “ترس” است. او روشن نکرد که متهم از چه چیزی می‌ترسد.

میشائیل گرون، دادستان فدرال آلمان این مرد ۳۱ ساله را به جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی از چند هدف متهم کرده است.

دانشجوی پاکستانی متهم است که از سوی واحد اطلاعاتی نیروی قدس، واحد برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران مأموریت یافته به منظور حملاتی احتمالی علیه مراکز یهودی یا اسرائيلی و نمایندگانشان اطلاعات جمع‌آوری کند.

در صورتی که او تنها در این مورد اتهامی مجرم تشخیص داده شود حکم می‌تواند تا سه سال و نیم زندان باشد.

یکی از موردهایی که هدف‌های جاسوسی این فرد بوده است، راینهولد روبه، عضو حزب سوسیال‌دمکرات آلمان و رئيس سابق “انجمن آلمان و اسرائیل” است. هدف دیگر نیز دیوید روآخ، استاد فرانسوی ـ اسرائيلی دانشکده اقتصاد دانشگاه پاریس است.

حیدر سید مصطفی، متولد سال ۱۹۸۵ در شهر بندری کراچی پاکستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشجو به آلمان آمد و در ژوئیه ۲۰۱۶ بازداشت شد. او پیش از بازداشت در شهر برمن زندگی می‌کرد.

بر اساس متن دادخواست، سید مصطفی اقرار کرده که از سال ۲۰۱۱ با یک ایرانی به نام محمود که برای واحد اطلاعاتی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کار می‌کرده در تماس بوده است

منبع: خبر و عکس اندیشە تی ڤی

کاتالۆگ