فیلمەکانی خۆپێشاندان، رۆژی پێنجەم، تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در پنجمین شب اعتراضات

بی بی سی – گزارش‌ها از تهران حاکی است که تجمع‌های اعتراضی پراکنده در مناطق مختلف مرکز شهر برگزار شده و میان معترضان و مأموران انتظامی و امنیتی درگیری اتفاق افتاده است.

خبرگزاری فارس می‌گوید که معترضان در نزدیکی میدان فردوسی تهران یک خودرو را به آتش کشیده اند.

به گزارش این خبرگزاری، تجمع‌های پراکنده‌ای در خیابان آزادی، میدان انقلاب، چهارراه ولیعصر و خیابان انقلاب برگزار شده و مأموران در میدان انقلاب دست کم یکی از تجمع‌کنندگان را بازداشت کرده‌اند.

خبرنگار نیویورک‌تایمز در تهران هم می‌گوید که معترضان در خیابان فلسطین دو سطل زباله بزرگ را آتش زده‌ بودند که پلیس تلاش می کرده آنها را خاموش کند.

به گفته او یک دسته ۵۰ نفره از جوانان معترض علیه رهبر ایران شعار می دادند که با نزدیک شدن مأموران پلیس ضد شورش از محل دور شده‌اند.

به گفته شاهدان، گروه‌هایی از شهروندان درون مغازه‌ها ایستاده‌اند و صحنه را تماشا می‌کنند.

فضای پایتخت از ساعت‌ها قبل امنیتی گزارش شده بود و مأموران پلیس ضد شورش در میادین و خیابان‌های مرکز شهر مستقر شده بودند.

گزارش و تصاویری هم از تجمع‌های اعتراضی در خمینی‌شهر، سنندج و کرمانشاه منتشر شده است.

به گفته یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی، حدود ۴۰۰ نفر در تجمع اعتراضی خمینی‌شهر حضور دارند.

این شاهد عینی گفت که معترضان به سمت فرمانداری شهر می‌روند و شعار “نترسید نترسید ما همه با هم هستیم” می دهند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری تسنیم، گروهی از حامیان حکومت هم در زنجان تجمع کرده‌اند و می‌گویند که قصد دارند “تا آخرین لحظه” در صحنه بمانند و “تکلیف آشوبگران را مشخص کنند”. تسنیم نوشته که نماینده ولی فقیه در زنجان (علی خاتمی) در این تجمع حضور داشته است.

گویا نیوز

 

تایید کشته شدن ۳ نفر در تجمعات تویسرکان

ایسنا: معاون سیاسی – امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه شامگاه گذشته (یکشنبه) عده‌ای تلاش کردند حضور مردم در خیابان‌ها به خشونت کشیده شود، اظهار کرد: متاسفانه بعد از تخریب یا در حین تخریب اموال عمومی شاهد از دست دادن سه تن از عزیزان در شهرستان تویسرکان بودیم که در جمع مردم حضور داشتند.

سیدسعید شاهرخی افزود: براساس اقدامات انتظامی و اطلاعاتی صورت‌گرفته عوامل این تحرکات شناسایی شده و برخی از افرادی که در صف مردم نفوذ کرده بودند، دستگیر شدند.

فیلم؛ شادگان: خروش مردم محروم علیه ظلم

فیلم؛ روش جالب دودی برای مقابله با ماموران , روش جالب برای مقابله با ماموران حکومتی در کرمانشاه: ایجاد دود سفید برای از بین بردن قدرت دید سرکوبگران

فیلم؛ آبادان: تظاهرات عليه جمهوری اسلامی 

فیلم؛ ماهشهر: حمله وحشیانه یگان ویژه به مردم 

فیلم؛ درگیری های امشب در زنجان ۱۱ دی 

فیلم؛ حمله به ساختمان بنیاد خمینی قهدریجان 

فیلم؛ مسجدسلیمان: تظاهرات: مرگ بر دیکتاتور 

فیلم؛ جوان کرجی: ایرانی میمیرد ذلت نمی پذیرد 

فیلم؛ کرمانشاه: جنگ تن به تن با مزدوران 

ایران پرس نیوز: یکی از خوانندگان: هم اكنون از كرمانشاه خبر رسيد اوباش واراذل رژيم كه از روستاهاى اطراف جمع اورى شده بودند پس از انتقال به كرمانشاه جهت بدنام كردن معترضين خيابان ششم اسفند كرمانشاه را با پشتيبانى پليس اتش زده ومردم هم اكنون با انها درگيرى شديد دارند كرمانشاهى هاى غيور از همشهريان خود دفاع كنيد

فیلم؛ جنگ خیابانی مردم کرمانشاه با مزدوران 

فیلم؛ آغاز خیزش مردم دلیر شیراز ١١ دی 

فیلم؛ اینهم مردم دلیر کرج همین الان ۱۱ دی 

فیلم؛ تاکستان: تیراندازی ماموران ۱۱ دی 

اظهارات یک آخوند اصلاح طلب زوار دررفته، ایران پرس نیوز

رادیو آلمان: محمدعلی ابطحی، سیاستمدار اصلاح‌طلب، در تلگرام نوشت: «مقامات آمریکایی و اسرائيلی و فرح پهلوی و بن سلمان و تکفیری‌ها با حمایت‌های کورشان و بخشی از تظاهرکنندگان که بی‌هدف و بدون خواسته مشخص اصل نظام را نشانه رفته‌اند و به خشونت‌های غیر قابل توجیه رو آورده‌اند همه دست به دست هم داد‌ه‌اند تا مطالبات به‌‌حق اقتصادی و مدنی مردم نادیده شود.»

 

فیلم؛ تظاهرات اعتراضی سنندج/حمله ماموران 

فیلم؛ اردبیل و بھترین شعار روز ١١ دی 

فیلم؛ تجمع اعتراضی در تبریز – دوشنبه شب 

فیلم؛ آبادان: مرگ بر دیکتاتور/مرگ بر بیکاری 

فیلم؛ تظاهرات گسترده در شادگان /خوزستان 

فیلم؛ خبر فوری AFP تظاهرات در مرکز تهران ، خبر فوری خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش: تظاهرات شبانه در مرکز تهران

هم اکنون تهران -میدان انقلاب: مرگ بر دیکتاتور ….حکومت آخوندی سرنگون سرنگون

فیلم؛ تهران ميدان انقلاب: شكل گيرى تظاهرات 

فیلم؛ تصاویر جانباختگان جوان شهرستان دورود ، ترانه دایه دایه به یاد روح بلند جانباختگان جوان دورود

محمد ویرایشی، حسن رشنو، محمد چوباک و حمزه لشنی

فیلم؛ توصیه سرکرده سپاهی: وقت فرار رسیده 

این فیلم حرف های ترامپ را تائید می کند؛ ببینید، رئيس جمهور آمريکا امروز در تازه ترين توئيت خود نوشت: ملت ايران براي ساليان زياد سرکوب شده است. ايراني ها تشنه آزادي و غذا هستند

فیلم زیر: بانوی ایرانی که در زباله ها بدنبال روزی است

 

نتانیاهو: اعتراض‌ها به سرنگونی منجر شود

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه، اول ژانویه در یک پیام ویدئویی از تظاهرکنندگان و معترضان در ایران حمایت کرد. بنیامین نتانیاهو ابراز امیدواری کرده که این اعتراض‌ها به سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان نتانیاهو در این پیام گفت: «ایرانیان شجاع به خیابان‌ها آمده‌اند. آنها خواهان آزادی، عدالت و دست‌یابی به حقوق اساسی خود هستند که دهه‌ها از آنها دریغ شده است.»

نخست وزیر اسرائیل با بیان این که حکومت ایران میلیاردها دلار را برای کاشتن بذر نفرت هدر می‌دهد گفت: «رژیم ایران از مردم خودش هراس دارد و به همین دلیل دانشجویان را به زندان می‌اندازد و شبکه‌های اجتماعی را ممنوع می‌کند.»

نتانیاهو ابراز تاسف می‌کند که بسیاری از دولت‌های اروپایی در سکوت نظاره می‌کنند که چگونه “جوانان قهرمان ایرانی” در خیابان‌ها مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

نخست‌وزیر اسرائیل با ابراز خشنودی از سقوط رژیم در تهران گفت: «این اتفاق یک روز خواهد افتاد و آن زمان ایرانیان و اسرائیلی‌ها دوباره دوستان نزدیکی خواهند بود.»

بنیامین نتانیاهو برای مردم ایران در “پیکار شرافتمندانه برای آزادی” آرزوی موفقیت کرده و در عین حال ادعای مقامات حکومت ایران که اسرائیل را از عوامل پشت پرده به “آشوب و اغتشاش” کشیده شدن تظاهرات عنوان می‌کنند “مضحک” خوانده است.

 

سرکوب تظاهرات؛ هشدار دولت آلمان به رژیم

وزیر امور خارجه‌ی آلمان، خبرهای مربوط به افزایش شمار قربانیان تظاهرات اعتراضی در ایران را نگرانی‌آور خواند و از مقامات جمهوری اسلامی خواست حق تظاهرات را محترم شمارند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه‌ی آلمان، شامگاه دوشنبه (۱۱ دی/۱ ژانویه) در برلین از خبرهای مربوط به افزایش شمار قربانیان تظاهرات اعتراضی اخیر در شهرهای ایران ابراز نگرانی کرد.

او گفت: «من از بابت تازه‌ترین تحولات در ایران و خبرهای رسیده مبنی بر افزایش شمار کشتگان و بازداشت‌شدگان در تظاهرات بسیار نگرانم».

بیشتر بخوانید: لحظه ‌به ‌لحظه با واکنش‌ها و حواشی موج اعتراضات در ایران

گابریل افزود: «ما دولت ایران را فرامی‌خوانیم که به حقوق تظاهرکنندگان احترام بگذارد، تا آنان بتوانند اجتماع کنند و آزادانه و مسالمت‌آمیز صدای خود را بلند کنند».

به گفته‌ی گابریل، با توجه به رویارویی‌هایی روزهای اخیر بسیار مهم است که همه‌ی طرف‌ها از رفتارهای خشونت‌آمیز فاصله بگیرند.

این نخستین موضعگیری رسمی یک عضو دولت آلمان درباره‌ی حوادث جاری در ایران است.

 

حمایت دولت آلمان از اعتراضات مردم ایران

دویچه وله: از ۴ روز پیش تظاهرات ضدحکومتی در ایران ادامه دارد. اعتراضات که نخست علیه نابسامانی‌های اقتصادی شروع شده بود، به تدریج به سراسر کشور سرایت یافت و جنبه سیاسی به خود گرفت.

به گزارش این منبع، دولت آلمان حکومت ایران را به رعایت حقوق تظاهرکنندگان در ایران فراخواند و یادآوری کرد حق تظاهرات و بیان از حقوق بنیادی هستند و رژیم ایران باید به آن احترام بگذارد.

 

وزارت‌ خارجه آلمان در پاسخ به خبرگزاری آلمان درباره اعتراضات مردم ایران گفت: مقامات برلین تحولات ایران را به‌ دقت دنبال می‌کنند.

تاکنون علاوه بر دولت آلمان، دولتهای آمریکا و کانادا هم حمایت خود را از اعتراضات مردم ایران اعلام کردند.

 

 

نوێترین بابەت و هەواڵ
ئارشیو