"an independent online kurdish website

در سندی که در وب سایت سعید حیدری طیب، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی  خطاب به رئیس جمهور ایران و وزیر دادگستری منتشر شده،komeley-mafi-mrovi-kurdistan

به صراحت قید شده است که شهروندان ‌ پیرو آیین یارسان  کە بە نام اهل حق هم شناختە میشوند  بە طور سیستماتک  در مراحل گزینشی  در هر مقطعی  رد صلاحیت می‌شوند و  در محاکم قضایی شهادت این شهروندان پیرو آیین یارسان پذیرفته نمی‌شود.

این بدین  معنی است کە در حکومت جمهوری اسلامی ایران این شهروندان به طور ذاتی از بدو تولد به صرف اینکه در یک خانواده یارسانی به دنیا می‌آیند فاقد حقوق انسانی‌ و اولیه‌ای هستند که دیگر ایرانیان به طور معمولی‌ از آن حقوق بهره مند میباشند.

این نامه بخوبی  نشان دهنده نقض سیستماتیک حقوق شهروندی چندین میلیون پیروان این آیین کە اکثر انها در شرق کردستان ززندگی میکنند و بخشی از جامعە شرق کردستان بە حساب میایند در ۳٧ سال گذشته است که از سوی یک مقام رسمی‌ جمهوری اسلامی به طور ضمنی‌ مطرح شده است. مردمی که هویت آنان به طور مستمر انکار می‌شود و به انحا و روش‌های گوناگون در معرض اسیمیلاسیون حکومتی قرار میگیرند.

لازم بە ذکر است کە  در ماه خرداد سال ۱۳۹۲ هجری خورشیدی، سبیل یک زندانی یارسانی به نام کیومرث در زندان همدان به زور تراشیده شد که این اقدام، توهین به آداب و رسوم پیروان این کیش به شمار می‌رود. پس از این واقعه، یکی از جوانان یارسانی همدان به نام حسن رضوی، به نشانه اعتراض در مقابل فرمانداری همدان اقدام به خودسوزی کرد که بر اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی چندین روز بعد در بیمارستان درگذشت.

در بامداد چهاردهم خرداد همان سال، یکی دیگر از پیروان یارسان به نام نیکمرد طاهری در برابر دوربین، خود را آتش زد و ساعتی بعد جان باخت.

در پی این خودسوزی‌ها و رفتارهای توهین‌آمیز عده‌ای از پیروان آیین یارسان تجمع اعتراضی برگزار کردند که البته در سخنان‌شان تاکید کردند که خواسته‌هایشان سیاسی نیست و تنها خواهان ملاقات با مسئولان برای مذاکره در جهت جلوگیری از رفتارهای توهین آمیز با پیروان یارسان و نقض حقوق‌شان‌اند

در بامداد شنبه پنجم مرداد همان سال، یکی دیگر از پیروان کیش یارسان در نزدیکی مجلس شورای اسلامی ایران اقدام به خودسوزی کرد.

 

جمعیت حقوق بشر کردستان

20150304

 

…..

خبرهای دیگر

روند روبه افزایش احضار و بازداشت شهروندان کورد بعد از انتخابات، در شرق کوردستان

 

روز پنج شنبه ۱۳اسفندماه سال ۱۳۹۴ «طاهر قادر‌زاده »از سوی دادگاه شهر سقز احضار شد.

به گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان، «طاهر قادر‌زاده» معلم اداره آموزش پرورش روز پنج شنبه از سوی شعبه ۵ دادگستری سقز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به دادگاه احضار شد. آقای «طاهر قارد‌زاده» باید فردا شنبه ۱۵ اسفند ماه در شعبه ۵ دادگاه سقز حضور بیابد.

بعد از اتمام انتخابات احضار فعالین مدنی، سیاسی، ملی- مذهبی، ازسوی  دادگاه و اداره اطلاعات، در شرق کوردستان افزایش یافته است.

در هفته گدشته دو تن از فعالین ملی-مذهبی «فرید قربانی» و «ایوب تابعی» ویک نفرازاعضای مکتب قرآن به نام «سعدی قریشی» از سوی ستاد خبری استان سنه احضار ومورد بازجویی قرار گرفتند.

در همین زمینه، بهمن ماه امسال فعال سیاسی کورد «حسین کمانگر» از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است وتاکنون از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

این زندانی سیاسی سابق، اواسط بهمن‌ماه امسال،  برای سومین بار در چهار سال اخیر بازداشت و از آنزمان تاکنون با محرومیت از تماس و ملاقات مواجه شده است.

در همین زمینه قریب به سه ماه است از وضعیت چهار شهروند کورد «فرهاد ساعدموچشی، پیام ساعد موچشی، سیروان وحسین ساعد موچشی،» خبری در دست رس نیست. این چهار شهروند به دلایل نامشخصی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

 

با توجه به گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان، در مورد نقض حقوق بشر درماه فوریه سال ۲۰۱۶، در این ماه  ۹۰ شهروند کورد در سطح شهرهای شرق کوردستان توسط نیروهای امنیتی وانتظامی  بازداشت شده‌اند.

 

جمعیت حقوق بشر کوردستان

04/03/2016

 

…..

 

خودکشی یک کودک ٩ سالە در اشنویە

طبق گزارشی کە بەدست جمعیت حقوق بشر کردستان رسیدە است در جند ماە اخیر حداقل یک کودک و   دو   نوجوان  دانش اموز  در شهر اشنویە  در شرق کردستان خودکُشی کردە و جانشان را از دست دادەاند.

بر مبنای همین گزارش بعداظهر روز جمعه ١٤ اسفندماه   کودک  دانش آموز کلاس سوم ابتدایی با طناب دار خود را حلق آویز و به زندگی خود پایان داد.

در رابطە با همین گزارش  سە ماە پیش نوجوان ۱۱ ساله  کە دانش‌آموز کلاس ششم ابتدایی یکی از مدارس اشنویه بود  با بستن طناب به لوله گاز، خود را حلق آویز کردە و بە زندگی خود پایان داد.

در حدود سە ماە پیش  دانش اموز دورە دبیرستان  ١٨ ساله ایی  نیز در اشنویه خودکُشی کرده بود.

تاکنون از انگیزه و علت اقدام به خودکُشی  این دو  نوجوان و کودک ٩ سالە  تحقیقاتی بەعمل نیامدە است اما در رابطە با دانش اموز نە سالە کە در روز جمعە گذشتە خود را حلقە اویز کرد فرماندار شهرستان  اشنویە  در مصاحبە با خبرگزاری دولتی کردپرس سعی بر ان داشتە است کە این  کودک در محیط مدرسە مشکلی نداشتە است مسیئولیت خودکُشی او را  مشاجرە این کودک با مادر وی عنوان کردە است.

 

جـعیت حقوق بشر کردستان

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی