"an independent online kurdish website

رئیس‌جمهوری فرانسه برای چندمین بار در هفته های اخیر، از آنچه «اقدام‌های بی ثبات کننده ایران» در خاورمیانه انتقاد کرد و گفت باید با این اقدام‌ها برخورد شود. اشاره امانوئل ماکرون، حمایت تهران از گروه هایی چون حوثی های یمن و شلیک موشک های بالستیک این گروه به عربستان است.

ماکرون

روز دوشنبه خبرگزاری های عربستان از گفتگوی تلفنی امانوئل ماکرون و ملک سلمان پادشاه سعودی خبر دادند.

به نوشته «العربیه»، آقای ماکرون در این گفتگو بر همبستگی و حمایت از عربستان در برابر تهدید امنیت از سوی شبه‌نظامیان حوثی یمن تاکید کرده است.

انتقاد آقای ماکرون در ادامه انتقادات مقام های فرانسه از تهران و همراهی با آمریکا برای توقف برنامه موشکی ایران است.

هفته پیش، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه از افزایش فشارهای آمریکا و فرانسه بر ایران در زمینه برنامه موشک بالیستیکی آن کشور خبر داد و تاکید کرد که بخشی از این فشارها می تواند اعمال تحریمهای تازه بر ایران باشد.

آقای لودریان که به تازگی به واشنگتن سفر کرده بود، در دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکائی، اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، مسائل ایران را بررسی با آنها مطرح کرد. وزیر خارجه فرانسه، ایران را به آنچه «سودای سلطه» ایران در منطقه خاورمیانه نامید، متهم کرده است.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

لودریان که بزودی از تهران دیدار می کند، به خبرنگاران در واشنگتن گفت سوداهای سلطه طلبانه ایران در منطقه، یک مورد اضطرار ی است و به روند صلح در سوریه و عراق آسیب می رساند. به همین سبب در دیدار با مقامهای دولت ایران، مواضع روشن پاریس را به صراحت با آنها در میان خواهد گذاشت.

وزیر خارجه فرانسه می افزاید ما فشارها بر ایران را آنقدر ادامه خواهیم داد تا آن کشور از سیاست افزایش قابلیت موشکی بالیستیکی دست بردارد.

امانوئل ماکرون برخلاف دونالد ترامپ، از برجام قویا حمایت می کند.

لودریان هم گفته است در پی گفتگو با مقامهای آمریکا متوجه شده است که واشنگتن پیام متحدان اروپائی در زمینه اهمیت حفظ برجام را گرفته است.

 

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی