"an independent online kurdish website

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی و از برگزارکنندگان اصلی تجمع بزرگ برلین، در سخنرانی برای حاضران گفت: «رویای ما با سقوط امپراتوری ترس و جنایت علی خامنه‌ای محقق می‌شود.»

اسماعیلیون در میان ده‌ها هزار نفر از معترضان ایرانی خارج از کشور که روز ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در برلین جمع شده و در حمایت از او فریاد «حامد،‌ حامد» سر دادند بر خواست سقوط جمهوری اسلامی تاکید کرد.

حامد اسماعیلیون در ابتدای سخنرانی خود از رضا حقیقت‌نژاد، خبرنگاری که در برلین درگذشت یاد و اظهار تاسف کرد که او آزادی ایران را ندید.

او که به زبان فارسی و انگلیسی سخنرانی می‌کرد، از رویای ایرانیان گفت: «در رویای ما به عنوان ایرانی، کسی به روسیه سلاح نمی‌دهد که برای کشتن اوکراینی‌ها از آن استفاده کند. در رویای ما، ، اقلیت‌ها را سرکوب کند و سینماگران و فعالان مدنی در زندان نیستند.»کسی جرات نمی‌‌کند خبرنگاری را به زندان بفرستد.

سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی اضافه کرد: «در این رویا کسی به مدارس دخترانه حمله نمی‌کند و بچه‌های مردم را از بلندی پرت نمی‌کند،‌ از پشت به آن‌ها شلیک نمی‌کند.»

او در ادامه سخنرانی خود با کلیدواژه «رویایی داریم»، گفت: «در این رویا باد در گیسیون زنان خواهد وزید و کودکان ایدئولوژی قرون وسطایی نمی‌آموزند، کسی به مدارس دخترانه حمله نمی‌کند از پشت به فرزندان مردم شلیک نمی‌کند.»

اسماعیلیون همچنین از رویایی گفت که در آن «دریای خون بین انسان‌ها جاری نیست.»

سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی خطاب به مقام‌های سیاسی دنیا هم تاکید کرد که سفرای جمهوری اسلامی را باید از کشورهایشان اخراج کنند و ثروت‌هایی را که این حکومت از مردم ایران «چپاول کردند»، مصادره کنند.

او تاکید کرد: «رویای ما با سقوط امپراتوری ترس و جنایت علی خامنه‌ای محقق می‌شود.»

این نویسنده در ادامه خطاب به کشورهای غربی از آنها خواست تا در سمت درست تاریخ بایستند و انقلابی که توسط جوانان در حال انجام است را به رسمیت بشناسند.

اسماعیلیون با تاکید بر اینکه مخاطب این صحبت‌ها دولت‌های غربی هستند، گفت: «تحریم‌های غرب باید رهبران جمهوری اسلامی را هدف قرار بگیرد؛ ما می‌خواهیم که شما از مذاکره با جمهوری اسلامی دست بردارید.»

او از این دولت‌ها خواست همان کاری را با «نوکیسگان جمهوری اسلامی» انجام دهند که با «نوکیسگان پوتین» کردند و گفت: «جمهوری اسلامی برابر با ایران نیست. درخواست ما برای تحریم و اخراج عوامل خون‌شویی و لابی‌گری برای جمهوری اسلامی است. کسی از شما نمی‌خواهد که وارد جنگ شوید یا مردم را تحریم کنید.»

اسماعیلیون همچنین از مقام‌های سیاسی غرب خواست تا «مترقی‌ترین انقلاب تاریخی خاورمیانه» را ارج دهند.

این مراسم با خوشامدگویی عظمت اژدری، خواهر غنیمت اژدری از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، به شرکت کنندگان در راهپیمایی بزرگ برلین آغاز شد و پس از آن منظر ضرابی یکی دیگر از خانواده‌های جان‌باختگان هواپیما، گفت: «در این سال‌های درد و رنج، بسیاری از هنرمندان در کنار ما بودند.»

برای دیدن دیگرا سخرانان اینجا را کلیک کنید

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی