"an independent online kurdish website
شماری از فعالان عرب شهرهای حمیدیه و احواز روز چهارشنبه 7 اوت سال 2013 در آستانه عید فطر، بازداشت شدند.areb-ahwazi-

بازداشت شدگان جوانانی هستند که سابقه دستگیر شدن در اعتراضات صورت گرفته در ایام عید فطر ویا سالیاد انتفاضه سال های گذشته را دارند.
 
پس از سال 2005، هر ساله همزمان با عيد فطر جوانان عرب در اقدامی مسالمت آميز دربرابر منازل به خانواده هاي محكومين به اعدام، خانواده هاي زندانيان سیاسی و خانواده هاي فعالان عرب اعدام شده، تجمع کرده وبه شعار خوانی ویزله وپایکوبی می پردازند. در این تجمعات اشعاری در افتخار به فدارکای های فرزندان این خانواده سرداده شده واز آنها قدردانی می شود.
 
از دیگر اقدامات مسالمت آمیز واعتراضی جوانان عرب برپا کردن نماز عید فطر دراماکنی غیر از امکان رسمی تعیین شده از سوی  نظام است. طی سال های گذشته، جوانان عرب در روز عید فطر که یکی از نمادهای ملی ملت عرب احواز است پس ازادای نماز عید، راهپیمایی اعتراضی خود را آغاز می کنند وبه سمت مرکز شهر احواز به حرکت در می آیند.
نیروهای امنیتی جهت ممانعت از برگزاری چنین راهپیمایی ها ویا تجمعات مردمی، امسال نیز بسان سال های گذشته اقدام به بازداشت شماری از فعالان عرب کرده است.
 
تعدادي از بازداشت شدگان كه اسامي آنها به دست فعالان حقوق بشر رسيده به شرح آتی است:
 
بازداشت شدگان شهر احواز 
1-
حسين حمودي فرزند جاسم، 25 ساله ساكن ملاشيه 
2-
إبراهيم دحيمي،  27  ساله  ساكن ملاشيه 
3-
حبيب عودة، ساكن كوي مشعلي ( شهداء)
4-
صادق حمدان، ساكن كوي مشعلي
5-
محمد عفراوي، ساكن كوي مشعلي
6-
عارف عبدالمجيد، ساكن كوي مشعلي
 
بازداشت شدگان شهر حميديه 
 
1-
صلاح عبياوي،  22 ساله 
2-
يوسف طرفي فرزند مجيد، 28 ساله ساكن كوي مستضعفان 
3-
احمد مرمضي، فرزند ناصر  27 ساله ساكن كوي كارگران  
4-
ناجي ساعدي، 27 ساله ساكن كوي كارگران 
 
در همین راستا به گزارش منابع محلي در آستانه عید فطر، نيروی انتظامي با افزایش شمار نیروها در پاسگاه ها و افزایش تعداد ايست هاي بازرسي در شهرهای احواز وحمیدیه سعی در بالابردن آمادگی خود برای مقابله با اعتراضات احتمالی فعالان عرب دارد.
 
شایان ذکر است که اعتراضات مردمی در ایام عید فطر،  اولین بار در عید فطر سال 2005 صورت گرفت که در آن دو تن از معترضان عرب توسط نیروی انتظامی ازبالای پل پنج کارون به پایین انداخته شدند ودر اثر برخورد با بستر خشک این رودخانه جان خود را از دست دادند. دراین اعتراض مردمی که تنها چند ماه پس از انتفاضه آوریل 2005 صورت گرفته بود دهها جوان عرب بازداشت شدند.
 
إرسال: فعالان حقوق بشر عرب احوازي
نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی