"an independent online kurdish website

حکم اعدام منصور آروند، زندانی سیاسی کُرد با یک درجه تخفیف، لغو و تایید شد. این حکم در زندان مهاباد به وی ابلاغ شد.mansour-rwand12


بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، منصور آروند زندانی سیاسی کُرد تا دو هفته پيش محکوم به اعدام بود. اين حکم از سوی ديوان عالی کشور نقض و با يک درجه تخفيف به حبس ابد تبديل شده است. خبر لغو این حکم پس از انتقال وی به زندان مهاباد، به صورت رسمی به وی ابلاغ شده است.
گفته شده پیش‌تر کمیسیون حقوق بشر اسلامی، یک نهاد وابسته به قوه‌ قضاییه ایران، به طور غیرمستقیم به منصور آروند اطلاع داده بود که حکم اعدام وی لغو شده و مجددا محاکمه خواهند شد.
منصور آروند در خردادماه سال ١٣٩٠، در منزل خود در مهاباد دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می‌برد.
این زندانی سیاسی ٣٨ ساله است و هفته گذشته از زندان ارومیه، به زندان مهاباد انتقال یافت و در حال حاضر در زندان مرکزی مهاباد نگهداری می‌شود.
منصور آروند ماه‌ها در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات مهاباد تحت شکنجه قرار گرفت و سرانجام در ٢٣ خردادماه ١٣٩١، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد، به اعدام محکوم شده بود.
دلیل صدور حکم اعدام این زندانی سیاسی کُرد، مواردی همچون “محاربه با خدا” و “تبلیغ علیه نظام از طریق همکاری با یک حزب مخالف جمهوری اسلامی” عنوان شده بود.
بعدها با تایید این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر ارومیه و دیوان عالی کشور، خطر اجرای آن بیش از پیش افزایش یافت.
در یک سال و نیم گذشته، بارها منصور آروند به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه انتقال یافته و هر بار موجب نگرانی خانواده او و فعالان حقوق بشر، نسبت به خطر اجرای حکم شده است.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی