"an independent online kurdish website

در ساعت ۳ و ۵۸ دقیقه بعداز ظهر سه شنبه، جدیدترین و پرقدرت ترین راکت فضائی جهان با ماشینی در خود به فضا پرتاب شد و سفر طولانی خود را به سوی مریخ آغاز کرد.

فالکون هوی، راکت حامل خودروی رودستر «ایلان ماسک» با موفقیت به فضا پرتاب شد

روز سه شنبه ۱۷ بهمن، شرکت خصوصی «اسپیس ایکس» راکت جدید خود را به نام «فالکن هوی» با موفقیت از سکوی پرتاب در مرکز فضائی کندی در فلوریدا به فضا ارسال کرد.

سه شنبه شب پرزیدنت دونالد ترامپ با استقبال از این آزمایش در توئیتر خود نوشت: همکاری نزدیک اسپیس ایکس، ایلان ماسک، ناسا و شرکای خارجی نشان می دهد نبوغ آمریکایی در بهترین حالت خود است.

 

ایلان ماسک (به انگلیسی: Elon Musk) متولد ۱۹۷۱ آفریقای جنوبی، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی است. او که بنیانگذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس است می گوید سفر انسان به مریخ امکانپذیر است.

موشک فالکن هوی از جمله تلاش های شرکت «اسپیس ایکس» برای سفرهای تجاری به فضا است.

مشخصات فنی: از فالکون هوی به عنوان قدرتمندترین راکت دنیا نام برده می شود. این راکت ۲۷ موتور دارد که بیش از تعداد موتورهای به کار رفته تاکنون است.

فالکون هوی می‌تواند محموله‌ای به وزن حدود ۶۳ تن را در مدار پایینی زمین قرار دهد که بیش از دو برابر وزنی است که راکت‌های فعلی قادر به حمل آن هستند.

پرتاب این راکت هر بار فقط ۹۰ میلیون دلار تمام می شود که تنها جزئی از هزینه پرتاب راکت های سنگین مشابه است.

 

رویاهای آقای ماسک

Toyota CEO Akio Toyoda,center, poses for photo with Tesla CEO Elon Musk, left, during a presentation ceremony at Tesla showroom in Tokyo, Friday, Nov 12, 2010. (AP Photo/Koji Sasahara)

ایلان ماسک (ایستاده) و مدیرعامل تویوتا پشت این خودروی رودستر تسلای ماسک که به فضا فرستاده شد.

«ایلان ماسک » بنیانگذار کمپانی «اسکای ایکس » می گوید هدف نهائی اش، ساختن یک کلونی در مریخ است که نوع بشر را به گونه ای بین سیاره ای تبدیل کند.

او خودروی رودستر خود را با فالکون هوی به فضا فرستاده و این ویدئو را ماشین خود در فضا منتشر کرده است

 

فالکون هوی سه بوستر بالابرنده داشت. دو بوستر مرحله‌ی نخست این راکت لحظاتی پس از پرتاب از آن جدا شدند و با موفقیت در سطح زمین فرود آمدند. بوستر مرکزی راکت نیز از آن جدا شد اما پخش زنده آن ناگهان قطع شد و به نظر می رسد فرود آن مانند دو بوستر نخست در اقیانوس اطلس موفقیت آمیز نبود.

 

 ویدیو

 

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی