"an independent online kurdish website

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر با انتقاد از جمهوری اسلامی ایران آن را مخالف «صلح جهانی» و مروج تروریسم توصیف کرد و از متحدان آمریکا نیز خواست از تلاش های واشنگتن برای مقابله با دسترسی رهبری ایران به منابع مالی حمایت کنند.

آقای پمپئو در توییتی که روز چهارشنبه، یک روز بعد از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران، منتشر کرد، نوشت: «امروز رژیم (حکومت جمهوری اسلامی) در ایران، با صلح و ثبات جهانی در تضاد است. ما از متحدان و شرکای خود می خواهیم به آمریکا ملحق شوند و دسترسی رهبری ایران به منابع مالی برای سرکوب مردم ایران و تشویق به تروریسم در سراسر جهان را متوقف کنند.»

او پیشتر در واکنش به بازگرداندن بخش نخست تحریم‌های هسته‌ای ایران در توئیت دیگری نوشت که وقت آن است رژیم ایران منابع مالی اش را به جای حمایت از ترور، صرف مردم خود کند.

مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۵ مرداد در توئیتر، گزارش کاخ سفید از امضای فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را منتشر کرد و نوشت: رژیم ایران باید منابع‌اش را برای کمک به مردم خودش استفاده کند، نه حمایت از ترور و تقویت رهبران خود.

بازگشت دور نخست تحریم هسته ای

روز دوشنبه ۱۵ مرداد، پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

این تحریم ها از روز ۷ اوت برابر با ۱۶ مرداد اجرایی شد و شامل بازگشت تحریم خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستد های مالی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ارائه هر گونه کالا و خدمات در ارتباط با بخش خودرو سازی ایران منع می شود.

مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران نیز لغو شد. این در حالی است که مهمترین قراردادهایی که در فهرست لغو قرار می گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برای فروش بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

ایران با شرایط اقتصادی سختی، حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو بوده است. ارزش ریال چند برابر کاهش یافته و اثرات تورمی موجب اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از پیش از روی کار آمدن، برجام را توافق بد و یکجانبه خوانده بود.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

دونالد ترامپ گفته است حاضر است با ایران بدون پیش شرط گفتگو کند، اما رهبران ایران این موضوع را تاکنون رد کرده اند. هرچند برخی از چهره های سیاسی در ایران گفته اند این پیشنهاد باید بررسی شود.

منبع: صدای امریکا

۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست

وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد واشنگتن آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار رژیم ایران است.

مایک پمپئو برای مذاکره با ایران برای رسیدن به یک توافق جدید شرایطی را مطرح کرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران بود، که به شرح زیر است:

۱- ایران باید کلیه جزئیات ابعاد نظامی برنامه پیشین هسته‌ای خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند.

۲- ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگز به دنبال فرآوری تولید پلوتونیم نرود؛ این شامل بستن رآکتور آب سنگین نیز می‌شود.

۳- ایران باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی بدون محدودیت از همه مراکز و تاسیسات را در سراسر کشور بدهد.

۴- توسعه برنامه موشکی بالیستیک ایران باید متوقف شود و پرتاب سامانه‌های موشکی جدید با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای، دیگر انجام نشود.

۵- همه شهروندان آمریکا و همچنین شهروندان دیگر کشورهای دوست و متحد ما، که به اتهامات ساختگی در ایران زندانی هستند، باید آزاد شوند.

۶- ایران باید از حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه خاور میانه – از جمله حزب الله لبنان، حماس و گروه فلسطینی جهاد اسلامی – دست بردارد.

۷- ایران باید حاکمیت دولت عراق را به رسمیت شناخته و اجازه دهد شبه نظامیان شیعه آن کشور خلع سلاح و منحل شود و دوباره آنها را بسیج نکند.

۸- ایران باید از حمایت نظامی از شبه نظامیان شیعه حوثی دست بردارد و به سمت دست یافتن به یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز در یمن گام بردارد.

۹- کلیه نیروهای نظامی تحت امر ایران در سراسر سوریه باید از آن کشور خارج شوند.

۱۰- ایران باید به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه، و پناه دادن به رهبران ارشد القاعده پایان دهد.

۱۱- حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تروریسم و متحدان شبه نظامی اش در سراسر جهان باید متوقف شود.

۱۲- ایران همچنین باید به رفتار تهدیدآمیز در برابر همسایگانش – که بسیاری از آنها متحدان آمریکا هستند – پایان دهد، از جمله تهدید اسرائیل به نابودی و پرتاب موشک به عربستان سعودی و امارات متحده عربی. این شامل تهدید کشتیرانی بین المللی و عملیات خرابکارانه سایبری نیز می‌شود.

اعلام سیاست جدید دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام خبر افزایش فشار بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد که واشنگتن آماده مذاکره با تهران در صورت تغییر رفتار حکومت مذهبی ایران است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ همچنین که گفت اگر جمهوری اسلامی ایران به رفتار خشونت آمیز خود پایان دهد، واشنگتن آماده است روابط دیپلماتیک خود با تهران را از سر بگیرد، به اقتصاد ایران و همچنین به برنامه هسته‌ای صلح آمیز آن کشور کمک کند.

این در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در نشست کابینه در کاخ سفید، که دبیرکل ناتو نیز در آن حضور داشت، گفت هر جا بروید جای پای فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با بیان این که دولت او متعهد به همکاری با متحدان برای پایان دادن به جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در خاور میانه است، دلایل آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی را در آن نشست شرح داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با این توضیح که ائتلاف مورد نظر واشنگتن مانند ائتلافی نسیت که قبلا علیه داعش شکل گرفت، گفت می‌خواهیم کشورهای بسیاری را از سراسر جهان با هدفی مشخص برای برخورد با رژیم ایران، و با دیدگاهی واقعی‌تر، متحد کنیم.

هدر نائورت با بیان این که این دیدگاه تنها معطوف به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران نیست و همه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی را در بر می گیرد، گفت که رفتارهای ایران فقط تهدیدی علیه منطقه خاور میانه نیست و یک تهدید برای جهان محسوب می‌شود.

بازگشت دور نخست تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی| واکنش ده شرکت بزرگ اروپایی و جهانی به تحریم‌ها

نستله دو کارخانه در قزوین و پلور دارد که در اولی غذای نوزاد و در دومی آب معدنی تهیه می کند. این شرکت اعلام کرده است که هنوز رهنمودی دایر بر تاثیر تحریمها بر کار خود دریافت نکرده است. —

از روز سه شنبه تحریمهای هسته ای علیه ایران به اجرا گذاشته شد و رئیس جمهوری آمریکا با به چالش گرفتن متحدان اروپائی برای همراهی در اعمال تحریمها ، وعده داد همه شرکتهائی را که با ایران معامله کنند، از فعالیت در آمریکا محروم خواهد کرد.

در اینجا واکنش شرکتها ی اروپائی فعال درایران را بررسی می کنیم:

  • شرکت مهندسی دانمارکیهالدور تاپسو که در تولید کاتالیست های صنعتی از بزرگترین شرکتهای جهان است در ماه اوت اعلام کرد با در نظر گرفتن تحریمها علیه ایران، ۲۰۰ تن از ۲۷۰۰ کارگر خود را کاهش خواهد داد.
  • شرکت بزرگ سوئیسی اشتادلر ریل که در ایران در حوزه مترو فعالیت دارد از ماه فوریه گذشته خواستار همکاری با ایران در صنعت مترو شد. اما در ماه اوت مذاکره با ایران را به حال تعلیق درآورد. این شرکت قرار بود ۹۶۰ کوپه به مبلغ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای متروی تهران بسازد.
  • شرکت اتومبیل سازی آلمانی دایملر نیز در ماه اوت اعلام کرد برنامه گسترش مناسبات صنعتی با ایران را متوقف می سازد. دایملر از سال ۲۰۱۶ با شرکت ایران خودرو برای تولید مرسدس بنز در ایران قرارداد همکاری امضا کرده بود.
  • شرکت اتومبیل ساز ی فرانسوی پژو از ماه ژوئن گامهایی در مسیر تعلیق فعالیتهای مشترک در ایران برداشته است. رنو، رقیب این شرکت نیز اعلام کرده است با آمریکا در زمینه تحریم ایران همکاری می کند. هر دو شرکت از ۶ ماه اوت فعالیت هایشان را در ایران تعلیق می کنند. پژو و رنو از نخستین شرکتهایی بودند که در سال ۲۰۱۵ به دنبال امضای برجام فعالیت در ایران را بی درنگ از سرگرفتند.
  • پژو قرار دادی به مبلغ ۷۰۰ میلیون یورو برای تولید اتومبیل در ایران امضا کرده بود و رنو متعهد شده بود ظرفیت تولید اتومبیل در ایران را به ۳۵۰ هزار دستگاه در سال افزایش دهد.
  • توتال، شرکت نفتی فرانسوی نیز اعلام کرد قرارداد چندمیلیارد دلاری بهره برداری از میدان گاز پارس جنوبی را رها خواهد کرد. توتال تا چهارم ماه نوامبر فرصت داردهمه فعالیت هایش در ایران را تعطیل کند.
  • شرکت هواپیماسازی ای‌تی‌آر (ATR) اعلام کرد تا روز ۵ ماه اوت – یک روز پیش از بازگشت تحریمها – ۶ فروند هواپیمای فروخته شده را به ایران تحویل خواهد داد، اما برای کسب مجوز تحویل ۷ فروند دیگر از این هواپیماها مشکل خواهد داشت.
  • شرکت دارو سازی سانوفی گفته است هنوز زود است که بتوان در باره ادامه یا تعطیل فعالیت خود در ایران تصمیم بگیرد. دارو از تحریمها معاف بود، اما حمل داروها به ایران با مشکل رو به رو بوده است.
  • شرکت داروسازی سوئیسی رُش اعلام کرد که وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد و با ارزیابی وضعیت و تاثیر تحریمهای تازه تلاش دارد نگذارد بیماران ایرانی از فراورده‌های داروئی و نوآورانه این شرکت محروم بمانند.
  • نستله دو کارخانه در قزوین و پلور دارد که در اولی غذای نوزاد و در دومی آب معدنی تهیه می کند. این شرکت اعلام کرده است که هنوز رهنمودی دایر بر تاثیر تحریمها بر کار خود دریافت نکرده است.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی