"an independent online kurdish website

برخی نمایندگان کلیدی کنگره آمریکا برای تنبیه ایران بابت گروگان‌گیری هایش تلاش جدیدی را برای لغو روادید صادره برای بستگان مقام‌های رژیم ایران، چه در حال تحصیل در ایالات متحده باشند و چه در حال کار و زندگی، آغاز کرده‌اند.


نشریه واشنگتن فری‌ بیکن در گزارشی از قول نماینده جمهوریخواه فلوریدا در مجلس نمایندگان نوشت: «مقام‌های بسیاری از رژیم [ایران] هستند که دانشجویانی در اینجا دارند و با اخد روادید دانشجویی اینجا هستند و از امکانات نظام آموزشی ما استفاده می‌کنند، و لازم است ما با دقت و شدت بالا بردن هزینه‌های آن را بررسی کنیم

مایکل والتز اضافه کرد: «نگرانی من، از نقطه نظر سیاست‌گذاری، این است که هم اکنون تبغات منفی خیلی کمی برای گروگان‌گیری وجود دارد، و آنها [مقام‌های ایرانی] هم به سادگی [گروگان‌های خود] را نگه می‌دارند

در این گزارش، که روز دوم فروردین در وبسایت این نشریه اینترنتی منتشر شده، گفته می‌شود فعالانی که برای آزادی شهروندان آمریکایی به گروگان گرفته شده توسط جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند می‌خواهند که هرگونه تخفیف در تحریم‌های ایران یا لغو آن، منوط به آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران شود.

دست کم شش آمریکایی در ایران گروگان هستند و آقای والتز می‌گوید وزارت خارجه باید سیاست مشابه لغو روادید را برای کلیه بستگان مقام‌های رژیم که آمریکایی‌ها را به گروگان می‌گیرند اتخاذ کند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت نظامی پیشین آمریکایی، نزار زاکا شهروند لنانی مقیم آمریکا و همچنین رابرت لوینسون آمریکایی، که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، از جمله کسانی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

قانونگذاران آمریکایی در هفته‌های گذشته از دولت خواسته‌اند اقدامات بیشتری را برای تنبیه ایران به خاطر عمل نکردن به وعده‌هایش برای کمک به یافتن رابرت لوینسون و در نهایت آزادی او انجام دهد.

تد دویچ، نماینده دموکرات ایالت فلوریدا، و رئیس کمیته فرعی خاورمیانه، آفریقا و تروریسم بین الملل مجلس نمایندگان، که در سال‌های گذشته در ارتباط نزدیکی با خانواده آقای لوینسون برای آزادی او بوده است، می‌گوید لغو روادید بستگان مقام‌های رژیم ایران یکی از کارهایی است که می‌تواند هزینه‌های گروگان‌گیری را برای جمهوری اسلامی بالا ببرد.

منبع: صدای امریکا 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی