"an independent online kurdish website

«سازمان انرژی اتمی ایران» هشدار داده است که طی ۱۰ روز – ۶ تیرماه – ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده بر مبنای برجام بالاتر خواهد رفت. این تصمیم با واکنش مقام های آمریکایی و همچنین طرف های توافق هسته ای با ایران مواجه شد.


نیوزویک در یک گزارش درباره اهمیت این تصمیم جمهوری اسلامی و نگرانی ها نوشته است:

تصمیم ایران به عدم اجرای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ می تواند آغازگر پایان این توافق چند جانبه باشد که در ازای لغو تحریم های بین المللی محدودیت هایی را بر فعالیت های اتمی ایران وضع کرد.

برای تولید انرژی هسته ای و جنگ افزار هسته ای به اورانیوم نیاز است. اما اورانیوم طبیعی ایزوتوپ های لازم موسوم به «اورانیوم ۲۳۵» را برای ایجاد یک واکنش هسته ای ندارد. برای این کار لازم است مقدار «اورانیوم ۲۳۵» را از طریق فرآیند غنی سازی افزایش داد.

اورانیوم غنی شده در سطح ۳ تا ۴ درصد می تواند برای سوخت نیروگاه هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، اما برای استفاده در جنگ افزار لازم است تا حدود ۹۰ درصد غنی شود. در برجام برای ۱۵ سال سقف غنی سازی اورانیوم ۳.۶۷ درصد و سقف ذخیره سازی آن ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده است. این امر نشانگر ۹۸ درصد کاهش در ذخیره اورانیوم غنی شده موجود بود.

معمول ترین روش مدرن غنی سازی با سانتریفیوژ انجام می گیرد. ایران پیش از امضای برجام ۲۰ هزار سانتریفیوژ فعال در دو مرکز جداگانه داشت. بر مبنای توافق هسته ای تنها ۵۰۶۰ سانتریفیوژ از قدیمی ترین مدل در یک مرکز نگه داشته شده است.

کمالوندی به خبرنگاران گفت ایران بر اساس نیاز خود غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد و کشورهای اروپایی اگر توافق هسته ای را مهم می دانند باید دست به کار شوند.

ایران با عبور از غنی سازی در سطح ۳.۶۷ درصد می تواند اورانیوم غنی شده ۵ درصدی مورد نیاز نیروگاه بوشهر و اورانیوم ۲۰ درصدی لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند.

سنگ اورانیوم برای هر اتم «اورانیوم ۲۳۵» حدود ۱۴۰ اتم نامطلوب ایزوتوپ «اورانیوم ۲۳۸» دارد. رساندن خلوص اورانیوم به سطح ۳.۶۷ درصد مستلزم برداشتن ۱۱۴ اتم «اورانیوم ۲۳۸» برای هر «اورانیوم ۲۳۵» است.

برای رساندن درصد خلوص به ۲۰ درصد، ۲۲ ایزوتوپ نامطلوب دیگر برای هر اتم «اورانیوم ۲۳۵» باید برداشته شود.

برای رسیدن به اورانیوم غنی شده در سطح ۹۰ درصد لازم است ۴ ایزوتوپ دیگر «اورانیوم ۲۳۸» را به ازای هر ایزوتوپ «اورانیوم ۲۳۵» برداشت. این یعنی رسیدن به مرحله تولید مواد خام لازم برای جنگ افزار هسته ای روندی نسبتا سریع است و مایه نگرانی جدی آن هایی است که در پی جلوگیری از رسیدن ایران به یک زرادخانه هسته ای هستند.

جنگ افزار هسته ای را می توان با پلوتونیوم هم تولید کرد. برای تولید پلوتونیوم از تاسیسات هسته ای آب سنگین مانند نمونه اراک می توان استفاده کرد. بر مبنای برجام، رآکتور اراک تغییر کاربری داده شده تا نتواند پلوتونیوم مورد مصرف در جنگ افزار هسته ای را تولید کند. در برجام تصریح شده تا ۱۵ سال نباید هیچ رآکتور آب سنگینی در ایران ساخته شود و تنها ۱۳۰ تن آب سنگین قابل ذخیره سازی است.

 

پرزیدنت ترامپ: برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، احتمال دارد اقدام نظامی را در نظر بگیرم.

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ممکن است اقدام نظامی را در نظر بگیرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در گفت‌وگویی اختصاصی با نشریه تایم که روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد منتشر شد، در پاسخ به این پرسش که در میان اقداماتی که ایران به آن دست می‌زند کدام یک اقدام نظامی احتمالی آمریکا را در پی خواهد داشت، گفت که «در مورد [جلوگیری از دستیابی ایران به] سلاح اتمی» قطعا احتمال اقدام نظامی را مد نظر قرار می‌دهد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که با نظر کارشناسان امنیتی در معرفی ​ایران به عنوان مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان، موافق است. وی افزود: «فکر می‌کنم کمتر کسی در مورد آن تردید داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا در این گفت‌وگو، اهمیت استراتژیک دریای عمان برای ایالات متحده را کمتر از گذشته خواند و گفت: «[کشورهای] دیگر حجم عظیمی نفت از آن‌جا می‌گیرند؛ ولی ما خیلی کم [از آن‌جا نفت] می‌گیریم. ما در دو سال و نیم گذشته پیشرفت چشمگیری در حوزه انرژی داشته‌ایم و … حالا خودمان یک صادرکننده انرژی هستیم.»

این گفت‌وگوی تقریبا یک ساعته روز دوشنبه ۲۷ خرداد در کاخ سفید انجام شده است.

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که ایران روز دوشنبه ۲۷ خرداد اعلام کرد که تولید اورانیوم غنی شده را تا چهاربرابر افزایش داده و تا ۱۰ روز دیگر جمهوری اسلامی از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

این خبر واکنش اسرائیل و بریتانیا را در پی داشت.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه ۲۷ خرداد و در واکنش به خبر افزایش غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران گفت: اقدام برای افزایش غنی‌سازی از سوی ایران باج‌خواهی اتمی است که باید با افزایش فشار‌های بین‌المللی روبرو شود.

در توافق اتمی موسوم به برجام، بخشی در نظر گرفته شده که می‌گوید در صورت تخطی ایران از اجرای این توافق، تمامی تحریم‌هایی که قبل از این توافق علیه ایران اعمال شده بود، به جای خود بازمی‌گردد.

 

منبع: صدای امریکا

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی