"an independent online kurdish website

هه‌نگاو: پدر و برادر یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان حقوق بشری هه‌نگاو توسط نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته و ضمن گرفتن تعهد کتبی از آنها، ارسلان یاراحمدی را تهدید به مرگ کرده‌اند.

بر اساس اطلاع هه‌نگاو،  روز یک‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ (۸ آگوست ۲۰۲۱)، سلیمان یاراحمدی و عمران یاراحمدی پدر و برادر ارسلان یاراحمدی که ساکن شهر روانسر هستند، توسط حفاظت اطلاعات اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و به مدت چند ساعت مورد بازجویی وتهدید قرار گرفته‌اند.

 اداره اطلاعات کرمانشاه از عمران یاراحمدی خواسته‌اند تا مبایل‌اش را نیز با خود ببرد و پس از آنکه از طریق واتساپ و  ایستاگرام موفق نشده‌اند با ارسلان یارحمدی، عضو هیات مدیره سازمان حقوق بشری هه‌نگاو و سردبیر سایت هه‌نگاو تماس بگیرند، از طریق تماس تلفنی با ایشان تماس گرفته‌اند.

ارسلان یاراحمدی در این خصوص می‌گوید : “ نیروهای امنیتی به من گفتند موسی باباخانی به دلایل ناموسی کشته شده و هیچ ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد و شما باید در هه‌نگاو خبری را منتشر کنید و بگوید موسی به دلیل تجاوز به سه زن اهل اربیل به قتل رسیده و توسط بستگان این زنها کشته شده است، که من نیز به فوریت تلفن را قطع کردم”.

متعاقب قطع تلفن، نیروهای اطلاعات با ایجاد فشار بر پدر و برادر ارسلان یاراحمدی، عمران برادر کوچک وی را ناچار کرده‌اند که با دست‌خط خودش نامه‌ای که از آن به عنوان ” اتمام حجت” نام برده‌اند، بنویسد.

در بخشی از این نامه از پدر و برادر ارسلان یاراحمدی تعهد گرفته‌اند که یا وی را متقاعد کنید که دست از فعالیت حقوق بشر دست بردارد و کلیه فعالیت‌های هه‌نگاو به فوریت متوقف شود و یا اینکه جانش را از دست خواهد داد.

گفتنی است که سلیمان یاراحمدی و عمران یاراحمدی را ناچار کرده‌اند که با اثر انگشت این نامه را امضاء کنند و در پایان نیز اعلام کرده‌اند”  الان بگوید هر کاری دلش  می‌خواهد انجام بدهد، مصاحبه کنید رسانه‌ای کنید هر کار می‌خواهید انجام دهید”.

شایان ذکر است در سالیان اخیر و بویژه در سنوات گذشته اعضای سازمان حقوق بشری هه‌نگاو همواره توسط نهادهای امنیتی در داخل و خارج از کشور تهدید شده‌اند به نحوی که حتی سایر اعضای هه‌نگاو در کشورهای اروپایی از این تهدیدها در امان قرار نداشته‌اند. طی روزهای گذشته این تهدیدها بسیار جدی‌تر شده به نحوی که صراحتاً اعضای هه‌نگاو را تهدید به قتل کرده‌اند.

عکس، صفحە فەیسبوک ارسەلان

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی