"an independent online kurdish website

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد در ۶۰ روز گذشته همزمان با تداوم اعتراضات در ایران، ۵۷ کودک و نوجوان بر اثر تهاجم نیروهای امنیتی ، جان خود را از دست داده‌اند.


مسعود سالاری: هه‌نگاو نوشت که از روز سه‌شنبه ۲۴ آبان تا جمعه ۲۷ آبان، یعنی ظرف ۴ روز، دست‌کم ۲۵ شهروند در شهرهای کُردستان به دست نیروهای حکومتی کشته شده‌اند که ۲۳ نفر با شلیک مستقیم بوده، یک نفر نیز زیر شکنجه جان باخته و یک نفر نیز با ضربات چاقو کشته شده است.

فضای چندین شهر ایران در شامگاه جمعه ۲۷ آبان همچنان ملتهب و امنیتی بود و گروه‌های زیادی از مردم به ویژه در تهران و خوی در خیابان شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در تهران، شماری از شهروندان در خیابان نیلوفر دوم شهر زیبا، در برابر خانه حمیدرضا روحی، جوانی که در جریان راهپیمایی روز ۲۶ آبان کشته شد، تجمع کرده و از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» سر دادند.

در خوی نیز سیل خروشان جمعیت شبانگاه جمعه به خیابان آمدند و با صف‌آرایی در برابر مأموران امنیتی شعار دادند. در ویدیوهایی که از این تجمعات همرسان شده، صحنه‌هایی از تیراندازی نیروهای یگان ویژه پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور مشاهده می‌شود.

همچنین نیروهای سرکوبگر در جیرفت نیز به سوی گروه زیادی از مردمی که در مصلای این شهر تجمع کرده بودند، تیراندازی کردند.

اعتراضات کردستان؛ مأموران در بوکان جسد شهریار محمدی را دزدیدند

خیزش سراسری در شبانه روز گذشته همچون روزهای پیش از آن در شهرهای مختلف کردنشین غرب کشور ادامه داشت و در پاوه، پیرانشهر، سنندج و بوکان درگیری‌های شدیدی میان نیروهای سرکوبگر و شهروندان معترض روی داد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو کردستان، در شامگاه گذشته بیش از ۵۰ نفر از نیروهای سپاه پاسداران به بیمارستان قلی‌پور بوکان هجوم برده و پیکر شهریار محمدی را ربوده و ساعت ۱۱ شب مخفیانه دفن کرده‌اند. این نیروها در داخل محوطه بیمارستان به سوی خانواده محمدی تیراندازی و دست كم ۵ نفر را مجروح کردند.

بیش از ۵۰ نفر از نیروهای سپاه پاسداران به بیمارستان قلی‌پور بوکان هجوم برده و پیکر شهریار محمدی را ربوده و ساعت ۱۱ شب مخفیانه دفن کرده‌اند. که این نیروها در داخل محوطه بیمارستان به سوی خانواده محمدی تیراندازی کرده و دستكم ۵ نفر را مجروح کرده‌اند.

این جوان ورزشکار روز جمعه در جریان شلیک مستقیم مأموران کشته شده شد.

هزاران نفر از معترضان پیرانشهری نیز در مراسم خاکسپاری امیر فراستی شاد کە در جریان اعتراضات شب جمعه و در اثر تیراندازی نیروهای جمهوری‌اسلامی به قتل رسید، شرکت کردند. آنها با تجمع در برابر مسجد حضرت اسماعیل، فریاد زدند: شهید نمی‌میرد.

هه‌نگاو همچنین از کشته شدن یکی دیگر از شهروندان معترض در کرمانشاه خبر داده و نوشته که جوان دیگری به نام امید حسنی، اهل سنندج، زیر شکنجه مأموران جان باخته است.

هرانا: شمار کشته‌شدگان به ۴۰۲ نفر رسید

خبرگزاری حقوق بشری هرانا در آخرین به‌روزرسانی آمار قربانیان خیزش سراسری جاری در ایران نوشت که از ابتدای این خیز در روز ۲۶ شهریور گذشته تا ۲۷ آبان، ۴۰۴ نفر کشته شده‌اند.

بررسی هرانا جان باختن ۵۸ کودک و نوجوان، دستگیری ۱۶ هزار و ۸۱۳ معترض، از جمله ۵۲۴ دانشجو را مستند کرده است. هرانا می‌نویسد ۱۵۰ شهر و ۱۴۰ دانشگاه در اعتراضات سراسری مشارکت داشته‌اند و هزار و ۸ تجمع شهری و دانشگاهی در این فاصله شکل گرفته‌ است.

همزمان هه‌نگاو نوشت که از روز سه‌شنبه ۲۴ آبان تا جمعه ۲۷ آبان، یعنی در بازه ۴ روز دست‌کم ۲۵ شهروند در شهرهای کُردستان به دست نیروهای حکومتی کشته شده‌اند که ۲۳ نفر با شلیک مستقیم بوده، یک نفر نیز زیر شکنجه جان باخته و یک نفر نیز با ضربات چاقو کشته شده است.

منبع rfi

****

تعداد جان‌باختگان شصت روز اعتراض بی‌وقفه در شهرهای مختلف ایران به 381 نفر رسید.

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، از آغاز اعتراضات در ایران یعنی از ۲۶ شهریور تا پایان ۲۶ آبان، دستکم ۳۸۱ تن جان‌باخته‌اند که ۵۷ نفر از آنها کودکان زیر ۱۸ سال بودند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری در ۶۰ روز گذشته مردم در ۱۴۶ شهر کشور به خیابان‌ها آمدند و به وضع موجود اعتراض کردند. در مقابل نیروهای حکومتی ۱۶۰۸۸ نفر را دستگیر کرده‌اند که فقط هویت ۲۰۹۷ تن را اعلام کرده‌اند. در این مدت ۱۴۰ دانشگاه ایران هم صحنه اعتراضات دانشجویان بوده که در این میان ۴۹۷ دانشجو به بازداشت نیروهای امنیتی در‌آمده‌اند.

خبرگزاری هرانا همچنین اعلام کرد گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی، با وجود گذشت نزدیک به دو ماه از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه زندان قرچک ورامین و در شرایط نامناسبی به‌سر می‌برد. خانم ایرایی چندی پیش توسط دادسرای اوین تفهیم اتهام شد.

همزمان نهادهای حقوق بشری اعلام کردند که قوه قضاییه جمهوری اسلامی، تاکنون برای دستکم ۵ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری جاری، حکم اعدام ذیل عناوین «فساد فی الارض» و «محاربه» صادر کرده است.

خبرگزاری هرانا اعلام کرد قوه قضاییه علیه تعدادی دیگر از شهروندان بازداشتی اتهاماتی مطرح کرده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام برای آنها شود. قوه قضائیه تاکنون نام و مشخصات هیچ یک از محکومان مورد اشاره را منتشر نکرده است.

سکینه رونقی ملکی خواهر حسین رونقی، در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «حسین همین الان تماس گرفته بود، انتقالش دادن بند، وضعیتش بسیار وخیم هست، طوری که پزشکان گفتند تا پنج شش روز بیشتر دوام نمی آورد و باید فورا در بیمارستان بستری شود.»

منبع: صدای امریکا

***

کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ ایران

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی