"an independent online kurdish website

 بیانیە شمارە ٥: در پنجاهمین روز اعتصاب غذای کبودوندkebudwend

kebudwend_50-roj

پریناز باغبان حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند ظهر امروز با ابراز نگرانی نسبت به سلامتی کبودوند در پنجاهمین روزاعتصاب غذای وی اعلام کرد که امروز از انتقال رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به بیمارستان طالقانی مطلع شده است .

وی از تاریخ دقیق و علت انتقال اظهاربی اطلاعی کرد و گفت تازه از این مسئله خبردار شده است .

 به گفته ی همسر کبودوند: بیمارستان طالقانی انتقال کبودوند بە آن بیمارستان را تایید نکرده است. خانوادە کماکان در جستجوی محل بستری شدن کبودوند هستند و مقامات زندان و دادسرا از دادن پاسخ امتناع می کنند.

کبودوند از ٦ خرداد ماه به دلیل رد تقاضاهای مکرر برای دیدار با فرزند بیمارش دست به اعتصاب غذا زده است.

. طی روزهای گذشته چند سازمان بین المللی نسبت به وضعیت جسمانی محمد صدیق کبودوند ابراز نگرانی کرده اند

سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای از مقامات ایران خواست تا فوراً به آزار و اذیت کبودوند و احمد امویی  دو رونامه نگار برجسته ایرانی پایان داده و مراقبت های پزشکی لازم را برای آنان فراهم آورند .

 محمد صدیق کبودوند یکی از روزنامه نگارانی است که سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی بی قید و شرط وی شده است .

سارالی ویتسون، دبیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفت: «کبودوند پنج سال است که از بدرفتاری، سوء رفتار، و غفلت مقامات فقط به این دلیل که علیه بی‌عدالتی سخن گفته است رنج می‌برد. ندادن مرخصی به او جهت ملاقات با پسر بیمارش، آن‌هم به شکل موقت، یک عمل کاملاً ظالمانه و غیر ضروری توسط مقامات است .»

عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه ای خواستار آزادی فوری محمد صدیق کبودوند شده است. حصیبه حاج صحراوی معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل در این بیانیه متذکر شد که مقامات حکومتی درخواستهای کبودوند را برای ملاقات با فرزند بیمارش جهت فشار بر او و فعالیتهای داخل زندان وی اعمال می کنند .

همچنین روز سه شنبه ٢٠ تیر گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای کە در صدر آن از وضعیت کبودوند ابراز نگرانی شدە است اعلام کرد: ده‌ها تن از فعالان گزارش‌گران بدون مرز و روزنامه‌نگاران تبعیدی ایران در برابر دفتر شرکت دولتی ایران ایر در خیابان شانزه لیزه پاریس، تجمعی را در اعتراض به بازداشت خودسرانه و شکنجه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در ایران که برخی از آنها جان خود را از دست داده و برخی دیگر در خطر مرگ قرار دارند، برگزار کردند .

کمپین حمایت از کبودوند ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت تندرستی کبودوند، جمهوری اسلامی ایران را مسئول جان پایەگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان می داند و بار دیگر با تاکید بر رسیدگی فوری بە وضعیت سلامتی و درخواست مرخصی وی از زندان خواستار محکومیت رفتار غیر مسئولانه  جمهوری اسلامی از سوی تمام شخصیتها و نهادها حقوق بشری است .

كمپین حمایت از كبودوند، ٢٤ تیرماە ١٣٩١

{jcomments off}

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی