"an independent online kurdish website

جمعی وسیعی از شهروندان احوازی و دوستداران محیط زیست روز پنج شنبه ۲۴ اکتبر ۲۰۱۳ در اعتراض به طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به سوی شهرهای اصفهان،karun-0

رفسنجان، قم و دیگر شهرهای مرکزی ایران، در مرکز اقلیم  گرد هم آمدند. آنان در یک حرکت خودجوش و نمادین حلقه ای انسانی در ساحل غربی کارون در مرکز اقلیم تشکیل دادند.

دراین تجمع پلاکارهایی حامل شعارهایی به زبان عربی دردفاع ازرودخانه کارون برافراشته شد. شریف حسینی نماینده شهر احواز درپارلمان مرکزی ایران نیزدر این تجمع حاضر شد. وی پیشتر درسخنان شدید اللحنی سیاست های نادرست مسئولان غیربومی اقلیم احواز را به باد انتقاد گرفته بود.

 هدف از این تجمع رساندن پیام شهروندان احوازی به سایر مردم، مسئولان مربوطه و فعالان محیط زیست است. شهروندان احوازی می گویند که طرح های مختلف انحراف آب کارون از سرشاخه های آن به سوی شهرهای مرکزی باعث ایجاد یک کویر بزرگ در تمام جلگه احواز خواهد شد.

کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز باعث انتشار بسیاری از بیماریها و دیگر مشکلات شده است.

این دومین تجمع مردم احواز که دراعتراض علیه سوء استفاده مرکزنشینان از نفوذشان دردولت مرکزی ومصادره آب اقلیم احواز صورت می گیرد.

فعالان احوازی در امور محیط زیست و حقوق بشر معتقدند که طرح های انحراف آب و که بر بالادست روخانه های احواز در جریان است، طبق قوانین بین المللی در زمره طرح های پاکسازی نژادی شمرده می شوند و در سازمان های بین المللی موضوع را پیگیری خواهند کرد.

شایان ذکر است که دسته ای از مسئولان غیربومی احواز به منظور متقاعد ساختن دولت مرکزی به متوقف ساختن انتقال آب کارون، پیشنهاد واگذاری تمامی زمین های کشاورزی این اقلیم به کشاورزان غیربومی داده اند. امری که به شدت از سوی فعالان عرب اهوازی رد شده است.

karun-1


نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی