"an independent online kurdish website

حدود 23 سال از محکومیت یک زندانی سیاسی کُرد در زندان‌های ایران می گذرد ، ولی تا کنون وی از تسهیلات “مرخصی زندانی” محروم بوده است.osman_mustefapour_12


به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، عثمان مصطفی‌پور از فعالین سیاسی زندان ارومیه که در سال 1370 به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون بازداشت و پس از چندین مرحله محاکمه نهایتا به تحمل 25 سال حبس تعزیری محکوم گردید، اما در طول این مدت تمامی تلاش‌های وی و خانواده‌ی او نیز در اخذ آزادی مشروط و یا اخذ مرخصی بی‌نتیجه مانده است.
این زندانی سیاسی کرد پس از گذراندن 23 سال حبس , هم‌اکنون در زندان اورمیه بسر می‌برد که مدتی پیش دادگاه اورمیه به وی اطلاع داده که پرونده وی در وزارت دادگستری گم شده و به اجبار باید 10 سال دیگر هم در زندان بماند.
یکی از بستگان نزدیک عثمان مصطفی‌پور به کمپین گفت: نامبرده در سن 18 سالگی بازداشت شده و حالا 43 سال دارد و باید آزاد می شد، اما دوباره 10 سال حکم به وی دادند و به وی گفتند و حکم زندانت به 35 سال افزایش یافته است.
وی همچنین گفت که عثمان به همین خاطر در زندان دچار افسردگی شده است و وعض روحی خوبی ندارد ، وی در این سالها اصلا به مرخصی نیامده و اصلا نمی داند زندگی چیست ، ماشین چیست ، شهر و خیابان چیست.
عثمان مصطفی پور فرزند حسین اهل روستای کاسه گران منطقه پیرانشهر که در تاریخ 1370/4/23 به همراه 3 تن دیگر از دوستانش در یکی از مناطق ارومیه بنام آسن گران ترگور دستگیر شد. دو همراه دیگر وی به نامهای حسین سیت وت و محمد صالح شاهینی در همان محل به ضرب گلوله نیروهای سپاه پاسداران کشته می شوند.
مصطفی پور از لحظه دستگیری به مدت 6 ماه در سلول های انفرادی سپاه پاسداران و اداره اطلاعات تحت شدید ترین شکنجه ها توهین و آزار و اذیت جسمی و روحی قرار می گیرد که در تاریخ 1370/10/18 تحویل انفرادی زندان مرکزی ارومیه داده می شود.
نامبرده در پنجم بهمن ماه همان سال به اتفاق دو تن دیگر به اعدام محکوم می شود، که در سال 1372 حکم اعدامش نقض وبلافاصله به زندان تبریز منتقل می شود. نامبرده در سال 1374 مجددا به زندان ارومیه منتقل و پس از چندین مرحله محاکمه نهایتا به تحمل 25 سال حبس تعزیری محکوم می گردد. و هم اکنون در زندان ارومیه بسر می برد.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی