"an independent online kurdish website

 بیانیه

زینب جلالیان قدیمی‌ترین زندانی سیاسی زن در ایران است. سنگین‌ترین حکم را دارد و با خطر نابینا شدن مواجهه می‌باشد.zenab_jelalian10


این زندانی سیاسی در هفت سال گذشته تحت شکنجه‌های بی‌وقفه روحی و جسمی قرار داشته، بطوری که یک تکه گوشت اضافه در سفیدی چشم زینب جلالیان وجود دارد که تشخیص پزشکان بیماری ناخونک بوده است که دو راه برای درمان ناخونک وجود دارد اول عمل جراحی که دادستان مخالفت کرده و دوم استفاده از قطره استریل چشم برای مدت طولانی که بنا به دلیل عدم وجود امکانات پزشی در زندان امکان پذیر نیست.
از طرفی دیگر پزشکان می‌گویند علائم این بیماری در مراحل اولیه خفیف است ولی به تدریج باعث خارش، سوزش و قرمزی چشم می‌شود. در موارد پیشرفته‌تر، بیماری ناخونک سبب تاری دید و کم‌بینایی در بیمار می‌شود و باید با عمل جراحی رفع شود.
زینب جلالیان زندانی بند زنان زندان دیزل آباد کرمانشاه تاکنون چندین بار تقاضای انتقال به زندان محل سکونت خود را به مسئولین ارائه داده و هربار با تقاضای وی مخالفت شده است. وی در سال ۸۶ از سوی مأموران اداره اطلاعات کرمانشاه دستگیر شد و در دادگاه انقلاب ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد.
“کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی” ضمن هشدار در خصوص این زندانی سیاسی بیمار به مسئولین قضایی، خواستار آزادی و دسترسی او را به مراقبت‌های پزشکی تسهیل می‌باشد .همچنین این نهاد حقوق بشری مدافع زندانیان، موارد ذیل را به عنوان ابتدایی‌ترین حقوق حقه این زندانی می‌داند:
 ١- بهبود شرایط درمانی و رسیدگی به موقع و موثر این زندانی سیاسی زن
 ٢- اعطای مرخصی یا انتقال وی به نزدیکترین زندان محل زندگی خانواده‌اش 
 ٣- قبل کلیه هزینه‌ی درمانی این زندانی سیاسی از سوی سازمان زندانهای کشور

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۳ – 2014 May 28

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی