"an independent online kurdish website

پادماز: روز شنبه هفتم ماه ژولای جاری دو تن از خرده واسطه های تجاری از اهل شهر فلاحیه در مسیر بوشهر- دیلمiran-tirandazi

مورد اصابت گلوله ماموران نیروی انتظامی  قرار گرفته و جان خود را از دست دادند. جان باخته گان، علی آلبوغبیش فرزند رمضان جوان عربی است که در همان لحظات اولیه جان خود را در اثر اصابت تیر نیروهای انتظامی از دست داده و فرد دوم سید حسین حسینی است که در حین انتقال به بیمارستان شهر بوشهر فوت کرد.

دو فرد مذکور بدلیل داشتن کالای مجاز الاتجاره در یک ایست بازرسی مورد تعرض نیروی انتظامی قرار گرفته، و در حین گریز از نقطه بازرسی هدف تیراندازی خودسرانه ماموران قرار گرفته و جان خود را از دست دادند.

هزاران جوان عرب اقلیم احواز بدلیل بیکاری گسترده، به منظور کار و کسب روزی خود و خانواده هایشان اقدام به خریدن کالاهایی نظیر البسه، پارچه، سیگار، لوازم آرایشی و غیره، از شهرهای بوشهر و بندرعباس و فروش آنها در شهرهای مختلف اقلیم احواز می نمایند. این جویندگان روزی همواره در معرض بدرفتاریها و خشونت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بوده اند.

تبعیض فراگیر در اعطای فرصتهای شغلی به مهاجران غیرعرب و محرومیت جوانان عرب از اشتغال در شهرهایشان، و همچنین تعطیلی واحدهای صنعتی و شرکت ها و عدم توجه به معضل بیکاری در مناطق عرب نشین  باعث بالا رفتن نرخ بیکاری در اقلیم احواز شده است. در این زمینه در تاریخ ٧ خرداد ١٣٩٣عبدالحسین مقتدایی استاندار اقلیم احواز گفته است که اقلیم احواز در جایگاه سی ودوم اشتغال قرار دارد و این امر بیانگر گسترده بودن معضل بیکاری در این اقلیم زرخیز است.

بر اساس پژوهشی که “دکتر حسین محققی کمال” در رابطه با سلامت و رفاه اجتماعی  در تاریخ ١٢خرداد ١٣٩٣ در خبرگزاری ایسنا منتشر شده کرده است، در زمینه نرخ سرانه تولید ناخالص ملی بیشترین نرخ سرانه تولید ناخالص را اقلیم احواز دارد اما با این وجود نرخ بیکاری در این اقلیم بالاترین نرخ بیکاری در کشور است. علاوه بر این حدود ۴۰درصد مردم اقلیم احواز در اماکن غیررسمی زندگی می کنند که هر ماه باید اجاره‌های کمرشکن و رو به رشد را با درآمد کارگری و دستفروشی یا با بیکاری مزمن بپردازند.

 

 اخیراً نماینده دست میسان( دشت آزادگان) در مجلس شورای اسلامی ایران آقای ناصر صالحی گفته است که نرخ بیکاری در شهرستان دشت میسان و شهر حویزه ٣۶,٧ درصد است. آمارهای رسمی حکایت از بالا بودن نرخ بیکاری در دیگر شهرهای اقلیم احواز دارد. پیشتر شریف حسینی نماینده شهر احواز نیز اعلام کرده بود که نرخ بیکاری در مناطق عرب نشین بیش از ۵۰ درصد است. همچنین طبق پژوهشی که پیشتر دانشگاه احواز انجام داده است مناطق عرب نشین حاشیه شهر احواز دارای نرخ بیکاری بسیار بالا بوده و در برخی از آنها نرخ بیکاری به ۷۰ درصد می رسد.

 

 جان باخته گان عرب نمونه ای از هزاران جوان عرب هستند که در راه کسب رزق و روزی مورد تعرض نیروهای امنیتی و انتظامی قرار می گیرند.

 

بنا به اطلاع فعالان حقوق بشر احوازی تاکنون پیکر دو جوان عرب کشته شده به خانواده هایشان تحویل داده نشده است.

 

جنبش ملی دموکراتیک عرب الاحواز

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی