"an independent online kurdish website

اطلاعیه

مرکز بین المللی حقوق بشر درکانادا جایزه سال 2014 خود را به پدر حقوق بشر کردستان اهدا کرد،kebuwend-dani-jayze-0

این جایزه به پاس تقدیر از فعالیت های حقوق بشری آقای محمدصدیق کبودوند که با بنیان گذاری سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و در راه حمایت از حقوق بشر زندانی شده و آزادی خود را از دست داده است، اهدا گردید. نهاد مدافع حقوق بشر کانادا روز 13 دسامبر طی مراسمی رسمی به این مناسبت جایزه سالانه خود را اهدا نمود.  پس از سخنرانی چندتن از مسئولان و دست اندرکاران پیامی از آقای کبودوند توسط خانم آوا هما نویسنده مقیم کانادا قرائت شد.

یادآور می گرددکه پیش از این نیز و در سنوات گذشته جوایزی به آقای کبودوند اهدا شده و تلاش های وی برای آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر مورد تقدیر قرار گرفته است. از جمله تقدیر انجمن جهانی قلم، عضویت افتخاری انجمن قلم سوئد، فرزندخوانده پارلمان کاریس آلمان، جایزه سالانه بریتیش پرس آوارد (روزنامه نگاران و مطبوعات بریتانیا)، جایزه ویژه هلمن- همت و جایزه سالانه نیابتی دیده بان حقوق بشر، عنوان روزنامه نگار سال 2011 اعلامی از سوی خانم ویکتوریا نولند (ماون وزارت خارجه ایالات متحده) و چند دوره کاندیداتوری جایزه صلح نوبل از طرف گروه پارلمانی کشورهای اروپایی

آقای محمدصدیق کبودوند از معدود زندانیانی است که صرفا به خاطر دفاع از حقوق بشر به یازده سال حبس محکوم گردیده و از هشت سال پیش در زندان به سر می برد. اگرچه هفته نامه متعلق به وی توقیف و اتهام ایشان تشکیل سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اعلام شده است اما آقای کبودوند این حبس را غیرقانونی می دانند و گروه تحقیقات سازمان ملل متحد نیز این حبس را خودسرانه و به عبارتی غیرقانونی اعلام کرده است.

 16 دسامبر 2014

دبیرخانه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

لینک انگلیسی 

 پیام محمد صدیق کبودوند که توسط خانم آوا هما خوانده شد

حضار و مسئولین محترم مرکز بین المللی حقوق بشر در کانادا

با درود و احترام

برخی این نظر را مطرح می کنند که حقوق و مطالبات مردم کرد در ایران به لحاظ نوع و ماهیت آن با مطالبات مطروحه از سوی مردم ایران متفاوت است و سرکوب های شدید و گاه خونین و تمامی ستم ها، محرومیت ها، محدودیت ها و فشارهای همه جانبه سیاسی و امنیتی و تداوم آنها واکنش هایی است به پیگیری چنین مطالباتی  از سوی مردم کرد و فعالانش، و اگر با کوشندگان سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان برخورد می شود و مسئولان آن از سوی دولت ایران تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند به این دلیل است که این سازمان در کنار حمایت از حقوق بشر در ایران، از حقوق مردم کرد نیز دفاع می کند.

اما من فارغ از هر گونه تعصب و یا احساس گرایش ملی، قومی و نژادی، بر این باورم که مردم کرد از حقوق بنیادی تضمین های تامین کرامت انسانی و برابری ارزشی و آزادی که نمود و تجلی آن، مختاریت در تعیین وضعیت سیاسی و اجتماعی و خودحاکمی است، کاملاً بی بهره اند.

به بیانی،حتی بدیهی ترین مصادیق حقوق بشر یعنی حقوق و آزادی های سیاسی و مدنی که مردم هر جامعه ای می بایست از طریق آن، در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود، در شکل گیری قدرت سیاسی و ایجاد ساختار و نظام سیاسی جهت اداره امور خود و نظارت بر عملکرد کارکنان، مشارکت دموکراتیک داشته باشند، به شکلی غیردموکراتیک و زورمدارانه و تحت لوای قانون و غیر آن از مردم کرد سلب گردیده است و این در حد خود چالشی است جدی در برابر حقوق بشر و دموکراسی، که طبعاً به عنوان وضعیتی غیرقابل قبول، هر وجدان منصفی را وادار به واکنش می نماید. واکنشی که ممکن است در یک جامعه غیردموکراتیک تاوان سنگینی را درپی داشته باشد. در هر حال به باور من نه فقط مردم کرد بلکه هر قوم و ملتی باید از حق تعیین و تقریر در سرنوشت خود و از اراده آزاد و گزینش خودمختارانه و حقوق خودحاکمیتی برخوردار باشد و چنین حقوقی باید تضمین و تامین و مورد حمایت مردمان متمدن و جهان آزاد قرار بگیرد.

در اینجا بر خود لازم می دانم که از مرکز بین المللی حقوق بشر در کاناداو داوری آن که مرا شایسته تقدیر دانسته و همچنین از تمامی دست اندرکارانی که با پذیرش زحمت یاریگر بوده اند کمال تشکر را داشته باشم.

 زندان اوین

 محمدصدیق کبودوند


نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی