"an independent online kurdish website

یک روزنامه چاپ ترکیه حدود یک ماه پس از انتشار گزارشی مبنی بر خنثی شدن عملیات «تروریستی» نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان اسرائیل در خاک این ترکیه، تصاویری از خنثی‌سازی این عملیات منتشر کرد.

روزنامه «صباح» ترکیه با اشاره به بازداشت هشت شهروند جمهوری اسلامی ایران در ماه ژوئن در استانبول توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه موسوم به «میت»، تصاویری از شناسایی این عوامل و عملیات خنثی‌سازی را منتشر کرد.

بر اساس گزارش روزنامه صباح در روز یک‌شنبه ۱۹ تیر، مأموران ظاهرا توسط یکی از واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به استانبول فرستاده شده بودند تا «انتقام» سلسله «قتل‌ها و مرگ‌های مرموز پرسنل سپاه» در ایران طی ماه می و ژوئن را بگیرند. قتل‌هایی که جمهوری اسلامی، اسرائیل را مبداء آن‌ها می‌دانست. شواهد حاکی از آن بود که اسرائیل در نهادهای دولتی ایران رخنه کرده است.

این گزارش با انتشار جزئیاتی از چگونگی جلوگیری از این عملیات تروریستی نوشت که اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی در هتلی که محل اقامت سرکنسول سابق اسرائیل و گروهی از گردشگران این کشور در ترکیه در محله «بی اوغلو» در استانبول استقرار یافته بودند. این درحالی است که به استناداین گزارش، مقامات امنیتی ترکیه بدون این که تیم ترور متوجه شوند، محل اقامت شهروندان اسرائیلی را تغییر داده بودند.

بنا بر این گزارش با استناد به اظهارات یکی از کارکنان هتل، گردشگران اسرائیلی پس از این که نیروهای امنیتی ترکیه به آنها اطلاع دادند هدف یک عملیات تروریستی واقع شده‌اند، نگران شدند، اما مسئول هتل با بیان این که «این جا ترکیه است و آسیبی به شما نمی‌رسد»، تلاش کرده بود آنها را آرام کند.

پیش از این یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرده بود سازمان اطلاعاتی ترکیه با کمک موساد ۱۰ عضو یک گروه تروریستی جمهوری اسلامی ایران را که تلاش داشتند سفیر پیشین اسرائیل و همسرش را در استانبول ترور کنند، بازداشت کرده است.

اسرائیل سه طرح ایران برای حمله به شهروندان خود در استانبول را خنثی کرد

در گزارش روزنامه صباح، به توسعه برنامه هسته‌ای و تسلیحانی ایران از ژوئیه ۲۰۲۰ و همچنین ترور محسن فخری‌زاده در نوامبر همان سال اشاره شده است. این گزارش همچنین به هک‌ها، آتش‌سوزی‌های مرموز، غرق شدن کشتی‌ها و اختلال در زیرساخت‌های ایران نیز پرداخته است.

کشته شدن حسن صیاد خدایی، فرمانده یک واحد سری سپاه پاسداران که عملیات تروریستی در خارج از ایران را هدایت می‌کرد، در روز ۲۲ اردیبهشت سال جاری در تهران در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است که ابراهیم رئیسی بلافاصله پس از وقوع آن، از انتقام سخن گفته بود.

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل پیش از این به آنکارا سفر کرد و در دیدار با همتای ترکیه‌ای خود مولود چاووش‌اغلو با اشاره به برنامه‌ریزی برای انجام این ترورها توسط جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که ایران حق حاکمیت ترکیه را نقض می‌کند. اما او تاکید کرده بود که جان شهروندان اسرائیلی به لطف همکاری امنیتی و دیپلماتیک بین دو کشور نجات یافته است.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز تأکید کرده بود: «اجازه نمی‌دهیم چنین حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در کشور ما انجام شود و پیام‌های لازم قبلا داده شده است.»

***

وزیر امور خارجه اسرائيل: ایران حق حاکمیت ترکیه را نقض می‌کند

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائيل، و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز پنجشنبه با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

آقای لاپید در پی‌ تهدیدهای اخیری که مقامات اسرائيلی گفته‌اند از سوی ایران متوجه گردشگران اسرائيلی بوده است، به ترکیه سفر کرد.

به نوشته تایمز اسرائیل،‌ چاووش‌اوغلو در سخنانی به رسانه‌ها گفت: «اجازه نمی‌دهیم چنین حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در کشور ما انجام شود و پیام‌های لازم قبلا داده شده است.» به نظر می‌رسد اشاره چاووش‌اوغلو به ارسال پیام‌ها از سوی ترکیه به ایران است.

لاپید نیز گفت که جان شهروندان اسرائیلی به لطف همکاری امنیتی و دیپلماتیک بین اسرائیل و ترکیه نجات یافته است.

وزیر امور خارجه اسرائيل گفت: «ما از دولت ترکیه برای این فعالیت حرفه‌ای و هماهنگ قدردانی می‌کنیم.»

گزارش‌های رسانه‌ای می‌گویند که اسرائيل ابتدا ترکیه را از فعالیت‌های عوامل جمهوری اسلامی ایران آگاه کرد و نیروهای اسرائیلی همچنین در ترکیه شماری از شهروندان اسرائیلی را به مناطق امن منتقل کردند.

لاپید همچنین گفت: «ایران پشت این تلاش‌ها برای حملات تروریستی است. اطلاعات موجود هیچ شکی در آن باقی نمی‌گذارد. این نقض آشکار حاکمیت ترکیه توسط تروریسم ایران است. ما مطمئن هستیم که ترکیه می‌داند چگونه به ایرانی‌ها در این مورد پاسخ دهد.»

سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، پیشتر این اتهامات اسرائيل را رد کرده است و در توئیتی می‌گوید که اسرائيل خواهان ضربه زدن به روابط ایران و ترکیه و «بالا» بردن «هزینه انتقام‌گیری ایران از شرارت‌های اخیر» اسرائيل است. این توئیت توضیح بیشتری نداده است.

اسرائيل به شهروندان خود هشدار داده است که به استانبول سفر نکنند و اگر آنجا هستند از آن شهر خارج شوند.

ایران اعلام کرده است که انتقام کشته شدن اخیر یک فرمانده سپاه به نام حسن صیاد خدایی، را می‌گیرد. ترور او در تهران به طور عمده به اسرائیل نسبت داده شده است.

حسن صیاد خدایی که از سوی اسرائیل متهم به طراحی حملات علیه شهروندان این کشور در سراسر جهان شده بود، در تهران به ضرب گلوله افراد موتور سوار در داخل خودروی خود کشته شد.

یک بازرگان اسرائیلی در قبرس در سال ۲۰۲۱، از جمله اهداف عملیات سرهنگ صیاد خدایی بود که با دستگیری یک تبعه مسلح جمهوری آذربایجان توسط نیروهای امنیتی قبرس، ناکام ماند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد مظنون که اتهامات علیه خود را رد کرده است، در قبرس تحت محاکمه قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران ضمن انکار ارتباط خود با این اتهامات، در یک بیانیه‌ رسمی صیاد خدایی را یکی از افسران قوای مسلح ایران معرفی کرد که در مبارزه با داعش و تروریسم،‌ نقش داشت.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی