"an independent online kurdish website

گزارش‌گران بدون مرز نگران امنیت روزنامه‌نگار کرد سوری برادوست آزیزی است.biradost_azizi

وی از سال ٢٠٠٤ و در پی اخراج از سوریه به کردستان عراق پناهنده شده است.

——————————————————

«ما از مقامات مسوول اقلیم خودمختار کردستان خواهان تحقیق و بررسی رسمی در باره‌ی تهدید و اقدام به سوقصد علیه جان وی و اقدامات لازم برای تامین امنیت این روزنامه‌نگار هستیم. حزب کارگران کردستان (پ کا کا) باید تهدید و سوقصد به جان این روزنامه‌نگار را صریح و علنی محکوم کند.»

محمد ابو هامو که با نام برادوست آزیزی شناخته می‌شود، در طی سال گذشته و همزمان با آغاز قیام در سوریه ده‌ها گزارش برای شبکه کا ان ان و رادیو نوا در باره وضعیت و مواضع کردهای سوریه تهیه کرده است. وی به گزارش‌گران بدون مرز گفت :” که از هفت ماه پیش بارها تلفنی تهدید شده است.”

این روزنامه‌نگار که دارای مواضع روشنی در حمایت از انقلاب سوریه و جنبش‌های انقلابی در کردستان سوریه است، چندین گزارش در باره فعالیت‌های میلیشیای حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (پ. ای. د)، شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ کا کا)، برای رسانه‌ها مختلف تهیه کرده است. همچنین، در اغاز سال ٢٠١٢ نیز به همراه دیگر روشنفکران سوری، چندین بیانیه در محکوم کردن برخی اقدامات خشونت‌بار فعالان پ. کا. کا در کردستان سوریه امضا کرده است. از این میان محکوم کردن کشتن سه عضو یک خانواده در قامشلی در تاریخ ١٠ ژانویه ٢٠١٢ و گزارش او در ٧ فوریه سال جاری میلادی حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (پ ای د)، شاخه سوری، حزب کارگران کردستان (پ کا کا) را محکوم ‌می‌کرد که در همکاری با نیروهای امنیتی در سرکوب تظاهرات مردمی درعفرین دخالت داشته ‌است.

در تاریخ ٨ می ٢٠١٢ ، مصاحبه ای را با صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دمکراتیک سوریه (پ. ای. د) انجام داد که در آن، تظاهرات مخالفان در قامشلی تحریک و فریب خوردن مردم از سوی سلفی‌ها اسلامی خوانده شده بود.

در پی انتشار این مصاحبه، کارزاری از تهمت و افترا علیه این روزنامه‌نگار در فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. این کارزار پس از انتشار نقل قولی از وی در باره نقش پ. کا.کا در کردستان سوریه، در گزارش بی بی سی فارسی در باره “صف بندی‌ کردها در قیام سوریه“، تشدید و تهدید به مرگ هم به ان اضافه شد. در ١٥ می، برادوست آزیزی با انتشار مطلبی به نام ” اعلام پیش از حذف شدن” خطاب به مردم سوریه و کردستان اعلام کرده است که از سوی پ. کا.کا و شاخه سوری آن با نام بردن از برخی افراد، تهدید شده است. در این باره شکایتی علیه او به اتهام توهین و افترا انجام شده است، که در تاریخ ١٠ جون دادگاهی در سلیمانیه بررسی آن را اغاز کرده است.

یک روز پیش از آغاز به کار این دادگاه، به گفته روزنامه‌نگار، وی از یک سوقصد جان سالم بدره برده است. وی به گزارش‌گران بدون مرز علت این سوقصد را “فعالیت روزنامه‌نگارانه و مواضع‌اش در مخالفت با رژیم بشار ال اسد،” اعلام کرد. گزارش‌گران بدون مرز نگران جان این روزنامه‌نگار است.

برگرفتە از سایت  زیر{jcomments off}

http://www.rsf-persan.org/article17231.html

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی