"an independent online kurdish website

هم میهنان ارجمند، جمهوری اسلام بوحشت افتاده است و بهر نحوی که از دستش بر آید، نه اینکه مخالفین را سرکوب می کند،yarsan-00

بلکه با شدت به پیروان دیگر آئینهای غیر حاکم و بویژه آئین یاری، توهین می نماید، بی جهت تحت تعقیب قرار می دهد و زندگی را بویژه برای مردمان یارسانی که نمی خواهند با روی و ریا زندگی کنند و اصلا نمی خواهند فرزندان شان را با دروغ پرورش دهند، درد سر ایجاد می کنند، اگر چه آنان هیچ گونه تبلیغی علیه آئین حاکم بر ایران نکرده و از قوانین دولتی پیروی می کنند.

چند روز پیش که من عازم استکهلم بودم، یک ساعت قبل از حرکتم، از 3 منبع متفاوت به من اطلاع دادند که یک اهل حق در همدان به دلیل اینکه پول نداشته است مهریه زنش را، نقد بپردازد، اورا زندانی کرده اند و در زندان سبیلهای او را تراشیده اند. به اعتراض به این توهین به فرد زندانی که یارسانی بوده، دو نفر اهل حق جلو فرمانداری همدان، خودرا به اعتراض، آتش زده اند. یکی از آنها که 65 در صد سوخته است و اکنون بیمارستان است و فرد دیگری نیز در اثر این سوختگی بنام نیک مرد طاهری فوت کرده است.

همین امروز گزارش مفصل تری از این حادثه دلخراش از جانب یک سید مطلع در امور یارسان، بنام سید فریدون حسینی مقیم نروژ برایم رسیده است که بیشتر مورد توجه باید قرار گیرد و من برای اطلاع رسانه های محترم و پخش آن بویژه برای بی بی سی، صدای آمرکریکا و همه رسانه های اینترنتی آن را ارسال می نمایم.

“خلاصه ای از حادثه ی دلخراش همدان برگ دیگری از ظلم و ستم بر یارسانی های ایران یارسان به عده ای از مردم کرد زبان گفته می شود که پیرو یک دین کاملأ بومی و کردی به نام دین یاری هستند که در ایران به « اهل حق » ودر عراق به « کاکه ای » معروف هستند.البته هم اکنون از ملیت های دیگری مانند « آذری ها» (ترکها) و «لرها» و بخشی از فارسی زبانان دراقصی نقاط ایران و کشورهای همسایه دارای این آیین هستند. همانطور که هر اعتقاد یا ایدئولوژی هر ملتی نشانه ای ظاهری به عنوان شناسه خود دارد، پیروان یارسان نیز بر اساس توصیه « پیر» و بنیانگذار آئین شان باید دارای سیبیل (شارب) باشند و سیبیل برایشان مقدس است .اما متأسفانه به دلیل اینکه دین این مردمان صلح دوست و مهربان ، در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نشده است، مردمان پیرو این آئین از حق و حقوق برابر در جامعه برخوردار نبوده و همواره مورد بی مهری و ظلم دولت حاکم قرار گرفته اند یارسان با داشتن بنا به نوشته های مستند جمعیتی حدود دو و نیم میلیون نفر فقط در ایران دارد، بزرگترین اقلیت دینی ایران محسوب می شوند که هیچ نماینده ای در مجلس شورای اسلامی ودیگر نهادهای دولتی ندارند . در مورخه دوازدهم  خرداد سال جاری، مسئولین زندان همدان اقدام به تراشیدن سیبیل های یک زندانی یارسانی (به نام کیومرث تمناک) که به دلیل شاکی خصوصی درزندان بسر می برد، نمودند.  یکی ازدوستان این  زندانی یارسانی ( به نام حسن رضوی) که از این موضوع مطلع می شود به فرمانداری همدان مراجعه می کند و در آنجا ضمن اعتراض و روشنگری در میان مردم، ناگهان خود را به آتش می کشد مآمورین سر می رسند ونامبرده هم اکنون با 60درصد سوختگی در بیمارستان مطهری تهران تحت الحفظ ومراقبت ، بستری شده است.

در تاریخ پانزده خردادیک یارسانی دیگر به نام نیک مرد طاهری  که اهل شهر صحنه بوده ودر شهر ساوه زندگی می کرده است ، ضمن اطلاع از موضوع به همراه یک فیلمبردار به فرمانداری همدان مراجعه و پس از اعتراض و روشنگری و توضیحات لازم برای مردمی که در محل تجمع کرده بودند، در انظار عمومی خود را به آتش می کشد و بلافاصله در اثر سوختگی بیش از حد جان خود را از دست می دهد. در این هنگام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی سر می رسد و ضمن متفرق کردن مردم حاضر ،فیلمبردار رانیز بازداشت و به همراه  جنازه نیک مرد طاهری با خود می برد. روز گذشته وقتی که خبر به خانواده ها در صحنه می رسد، همه مردم از جمله خانواده ی نیک مردطاهری در اعتراض به عدم تحویل جنازه، تصمیم به تجمع اعتراضی در جلو فرمانداری شهر صحنه در می گیرند اما ظاهرأ وزارت اطلاعات با کنترل تلفن ها از این موضوع باخبر می شود و در ساعت چهار صبح امروز جنازه را به درب منزل پدر نامبرده تحویل می دهد و ضمن تهدید وارعاب آنها، از خانواده ی آنان تعهدمی گیرند که جنازه بدون سر وصدا دفن گردد. اما خوشبختانه مردم به این تهدیدات اهمیتی ندادند و ظهر امروز جنازه شهید نیک مرد طاهری با شرکت مردم یارسانی و غیر یارسانی شهر صحنه و هزاران نفر از تهران کرمانشاه و سایر شهرهای حومه به صورت باشکوهی برگزار گردید وسپس جمعیت به سوی فرمانداری شهر صحنه راهی شدند ودرآنجا یکی از سادات محترم در این مراسم اقدام به سخنرانی شجاعانه ای نمودند و پسر عموی شهید نیک مرد نیز ضمن سخنرانی مهمی، خواسته های مردم یارسانی را در قالب یک قطعنامه اعلام نمود که با تآیید و تصدیق همه ی حضار مواجه شد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و نیروی انتظامی از ترس اتحاد و همبستگی این خیل بزرگ جمعیت مردم یارسانی، نتوانست اقدام به حمله و یا حرکت نسنجیده ای بنماید. ضمنأ درپایان این مراسم شرکت کنندگان یاد آوری  کردند که تارسیدن به خواسته هایشان از پای نخواهند نشت. 

به تأکید می توان گفت که در طول حیات ننگین 34ساله جمهوری اسلامی ، چیزی جز محرومیت، زندان ،شکنجه و بازداشت و پایمال شدن حق وحقوق،  نصیب مردم یارسان نگردیده است ،لذا حداقل اعتراضی که می توان به سیاست های ضد مردمی این نظام دیکتاتوری نمود، تحریم انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری است. در واقع شرکت در انتخابات فرمایشی خیانت به خون همه ی شهیدان راه آزادی و دمکراسی است . امید است که مردم یارسان داخل وخارج از کشور از همبستگی و اتحاد در این مراسم تشیع جنازه شهید طاهری،  درس خوبی گرفته باشند تا باکنار گذاشتن اختلافات سطحی وکوچک عقیدتی خویش، و با همدلی واتحاد یکپارچه پایه های ظلم را به لرزه درآورند. سید فریدون حسینی (نروژ) 16.03.1392″

این گزارش تقریبا مفصل تری بود از جریان قتل و نابودی سیستماتیک مردمان یارسان که بطور صلح آمیز برای حق و حقوق خویش مبارزه می کنند. ما از مردم آزاده جهان می خواهیم که صدای یارسانیان را به گوش نهاد های دمکراتیک برسانند و بدانند که جوانان یارسانی به محض دفاع از آئین خویش، از همه حقوق اجتماعی محروم هستند و دسته دسته، ناخواسته به کشورهای جهان روی می آورند.

از طرف انجمن فرهنگی جامعه یارسان دکتر گلمراد مرادی

استکهلم سوئد، بتاریخ 10.6.2013 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی