"an independent online kurdish website

با گذشت بیش از سه هفته از دستگیری تعدادی از فعالان اهل سنت کُرد در شهرهای بوکان و مهاباد، هنوز خبری از سرنوشت آنها در دست نیست.bazdasht

خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: در روزهای جمعه ۲۹ فروردین، شنبه ۳۰ فروردین و پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت‌ماه 1393، دست‌کم 9 تن از فعالان اهل سنت کُرد در شهرهای بوکان و مهاباد، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

با گذشت بیش از سه هفته از بازداشت این شهروندان کُرد، خانواد‌ه‌های آنان همچنان از سرنوشت فرزندانشان اطلاعی ندارند.

گفته می‌شود مسوولان قضایی و امنیتی در استان آذربایجان غربی، به بازداشت‌شدگان اهل سنت حتی اجازه ارتباط تلفنی نیز نداده است.

لازم به ذکر است اعضای خانواده این فعالان اهل سنت، تاکنون چندین بار به اداره‌های اطلاعات شهرستان‌های بوکان و مهاباد مراجعه کرده و جویای وضعیت فرزندانشان شده‌اند که بار اول به آنها عنوان شده که بازداشتی‌ها به تهران منتقل شده‌اند؛ ولی ظاهرا چند روز قبل به خانواده‌هایشان دوباره خبر داده‌اند که آنها را به ارومیه بازگردانده‌اند و در چند روز آینده آزاد می‌شوند. بنابه گفته یک منبع مطلع، ظاهرا این شنیده‌ها صحت نداشته و تنها به قصد اذیت و آزار روانی خانواده‌های بازداشت‌شدگان عنوان شده است.

گفتنی است روز شنبه ۳۰ فروردین‌ماه نیز در بوکان ۵ فعال مذهبی به نام‌های مسعود جوادی، نامق دلدل، محمد رسولی‌زاده، محمد محمدی و ابراهیم رسولی و صبح روز جمعه ۲۹ فروردین‌ماه، سه جوان اهل‌سنت دیگر به نام‌های عبدالرحیم چانا ۳۷ ساله، سوران فاتحی ۳۲ ساله و عبدالهادی آذرم ۲۷ ساله و روز پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت‌ماه 1393، دو فعال اهل‌سنت به نام‌های جعفر غفوری (مشهور به هاوکار) و ابراهیم قدری‌فر توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرهای بوکان و مهاباد بازداشت شدند و تاکنون از محل نگهداری آنها خبری در دست نیست.

نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران، به‌ویژه در طول چند سال گذشته، از سوی نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر محکوم شده است. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل، سازمان دیدبان حقوق بشر، کمیسیون آزادی بین‌المللی ادیان آمریکا، وزارت امور خارجه آمریکا، وزارت امور خارجه بریتانیا و شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، از جمله نهادها و اشخاصی هستند که به تداوم ایجاد محدودیت برای اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران اعتراض کرده و آن را محکوم کرده‌اند.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی