"an independent online kurdish website

به گزار فعالان حقوق بشر احوازی، ساعت ۳ و ۵۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۲۲ مارس جاری میلادی یونس عساکره جوان اهل محمره که هفته قبل در اعتراض به بیکاری اش دست به خودسوزی زده بوده، در بیمارستان مطهری تهران درگذشت.younes-askare-jewan-areb-2015-0

این جوان عرب روز شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۵ در برابر شهرداری شهر محمره دست به خودسوزی زده و پس از آن به بیمارستان طالقانی شهر احواز انتقال داده شد.

بمنظور اعزام یونس عساکره به تهران، شرکت هواپیمایی مبلغ ۵۰ میلیون تومان از خانواده وی درخواست کرده بود. خانواده عساکره بدلیل وضعیت سخت اقتصادی و ناتوانی در پرداخت هزینه هواپیما مجبور شدند تا فرزندشان که از سوختگی ۹۰ درصد رنج می برد را بواسطه آمبولانس به تهران منتقل کنند. این در حالی است که رسانه های جمهوری اسلامی خبر حمایت کامل دولت از این جوان داده بودند.

بنا به همین گزارش خانواده یونس عساکره اعلام کرده اند که آنها هیچ کمکی از سوی هیچکس دریافت نکرده اند و انتقال یونس به تهران بواسطه خودروی آمبولانس بدلیل عدم توانایی خانواده در پرداخت هزینه هواپیما بوده است.

یونس عساکره جوان ۳۲ ساله اهل محمره، متأهل و دارای دو فرزند است. عساکره  دارای یک دکه میوه فروشی و این دکه تنها منبع رزق خانواده وی بود. یونس در یک منزل أجاره ای زندگی می کند و اخیراً قرارداد أجاره وی منقضی شده و صاحب خانه از او خواسته است که منزل را تخلیه نماید.

یونس عساکره هنگام مراجعه به محل کارش، با تخریب دکه اش توسط ماموران نیروی انتظامی و شهرداری روبرو می شود. او با مشاهده این صحنه و فشارهای معیشتی یک گالن بنزین  را با خود بردi و روز شنبه ۱۴ مارس ۲۰۱۵ در مقابل ساختمان شهرداری دست به خودسوزی زد.

انتشار خبر خودسوزی یونس عساکره نارضایتی شدیدی را در میان احوازیها بهمراه داشته است. هزاران تن از جوانان احوازی با در دست داشتن عکسهای یونس عساکره روز سه شنبه ۱۷ مارس با نیروهای انتظامی ایران بشدت درگیر شدند.

بنا به همین گزارش دهها تن از جوانان عرب احوازی با شنیدین خبر وفات یونس عساکره خود را از شهرهای مختلف اقلیم احواز به منزل خانواده عساکره در شهر محمره رسانده و در آنجا تجمع کرده اند.


نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی