"an independent online kurdish website

دو برادر به نام حسین دانشمند و دکتر حسن دانشمند که به دست نیروهای اطلاعات سپاه کردستان بازداشت شده بودند، آبان‌ماه گذشته به زندان سنندج انتقال داده شدند.husen-hasan-daneshmend

حسین دانشمند که از زمان بازجویی در قرارگاه شهرام‌فر سپاه سنندج به خونریزی کلیه دچار شده بود، با درد شدید در روزهای اخیر مواجه است اما ماموران زندان از ارسال وی به بیمارستان خودداری می‌کنند.

منابع خبری گفته‌اند که او درد غیر قابل تحملی را تجربه می‌کند و هیچ امکان درمانی به جز قرص مسکن در اختیار وی قرار داده نمی‌شود.

حسین دانشمند، پیله‌ور ۴۱ ساله و حسن دانشمند پزشک ۴۳ ساله، به ترتیب در شهریور و آبان ۱۳۹۵ در مریوان و تهران بازداشت و به سنندج منتقل شده بودند. اتهام آن‌ها سیاسی است و به دلیل آن‌که هنوز دادگاهی برایشان تشکیل نشده، در شرایط بلاتکلیفی به سر می‌برند.

این دو تن، ابتدا در روز ۲۷ اسفند و در حالی که برای نوروز به خانه پدری‌شان در بانه رفته بودند، با یورش نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و پس از چند هفته بازجویی آزاد شده بودند، اما مجدداً پس از اندکی، نیروهای اطلاعات سپاه آنان را به اتهام ارتباط با گروه‌های سیاسی کرد دستگیر کردند.

حسن دانشمند همراه با خانواده‌اش ساکن تهران بود و به شغل طباطت اشتغال داشت. حسین دانشمند نیز به کار پیله‌وری در نواحی مرزی مریوان مشغول بود و برای کار مرتب به کردستان عراق سفر می‌کرد. به نظر می‌رسد که همین امر باعث ایراد اتهام ارتباط با گروه‌های کرد مخالف نظام به او شده است.

پرونده این دو برادر در دادگاه انقلاب سنندج باز است اما دادگاهی برای آنان تشکیل نشد است. آن‌ها از دسترسی به وکیل و خدمات حقوقی محروم بوده‌اند و در این مدت تنها یک بار توانسته‌اند با خانواده خود در حضور ماموران ملاقات کنند.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی