"an independent online kurdish website

روز 25 دسامبر 2016  ژیار (جهاد) جهانفرد و حسن بلدە از فعالان فرهنگی استان کرمانشاه به شهر ماردین در کردستان ترکیە سفر نمودند.jiar-jehanferd-hasan-belde_0

هدف ژیارجهانفرد آشنائی با  دپارتمان کردی دانشگاه آرتکلو ماردین و چاپ و نشر آثار خود و هدف حسن بلده تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رشته زبان کردی در دانشگاه آرتکلو ماردین بود.

پس از چند روز در ماردین حسن بلده موفق به ثبت نام  در دانشگاه شد و قرار بود روز 6 ژانویه آزمون ورد ی را انجام بدهد.

روز سوم ژانویه سال 2017 میلادی آنها همراه با صاحب خانه از جانب نیروهای امنیتی ترکیه در کافەای واقع در همان شهر بازداشت و به ساختمان امنیتی ماردین  انتقال داده شدند. سه نفر آنها تا روز 9 ژانویه ممنوع الملاقات بودند.  حال صاحب خانه آنها حق ملاقات دارد.

نیروهای امنیتی  پس از دستگیری آنها به همه جاهای که آنها رفته بود حتی دانشگاه رفتند تا تحقیق نمایند آنها برای چه به ماردین آمده اند.

طبق تماس کوردانه با یکی از اقوام نزدیک این دو فعال فرهنگی  کرمانشاهی در رابطه با شرایط  و وضعیت آنها سئوال نمود.

این فرد گفت خانوادهای آنها تا این لحظه خبری از انها ندارند و کسی حاضر نیست به خاطر ترس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی از آنها سراغی بگیرد.

خانواده حسن بلده و جهانفرد از همه سازمانهای فرهنگی و حقوق بشری می خواهند که برای آزادی این دو فعال فرهنگی کرمانشاهی کمک نمایند.

خانوادهای این فعال فرهنگی از رهبری حزب دمکرات کوردستان ( پارتی)  بخصوص از آقای مسعود بارزانی و نچیروان بارزانی که رابطه خوبی با دولت ترکیه دارد خواستند که برای آزادی این دو فعال شناخته شده کرمانشاهی تلاش نمایند.

‎ژیار جهانفرد نویسنده، مترجم، فعال فرهنگی و مسئول سایت ژیارکورد و خالق آثار “ئەفسانەیل وڵات میدیا” در هفت جلد، “هەرمانێگ لە بێدەنگی” در چهار جلد، “ناونامەی مانشت”، و همچنین مترجم کتاب “ئیڤلین” است.

‎‎‎مهندس حسن بلده از فعالین فرهنگی شهر اسلام آباد غرب است

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی