"an independent online kurdish website

یک قاضی آرژانتینی با اعلام پایان تحقیقات پرونده «کریستینا کرشنر فرناندز» رئیس جمهوری پیشین این کشور، از قریب الوقوع بودن محاکمه او و ۱۱ تن از مقام‌های ارشد دولت سابق در یک دادگاه همگانی خبر داد.

کریستینا کرشنر فرناندز رئیس جمهوری پیشین آرژانتین

قاضی کلادیو بونادیو زمانی برای این محاکمه اعلام نکرد و اما برخی می‌گویند با پایان تحقیقات، این دادگاه به زودی برگزار می‌شود.

«کریستینا کرشنر فرناندز» که بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ رئیس‌جمهوری آرژانتین بود، متهم است برای مخفی نگه داشتن رابطه ایران با جریان بمب‌گذاری در سال ۱۹۹۴ در کانون یهودیان بوئنوس آیرس، موسوم به آمیا، با جمهوری اسلامی تبانی کرده است.

مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بر اثر بمب گذاری منفجر شد. ۸۵ نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. مسئولان وقت آرژانتین تنی چند از مقام های رده بالای حکومت ایران را به دست داشتن در انفجار متهم کردند. حکومت ایران با رد اتهام حاضر نشد افراد تحت پیگرد دادگاه آرژانتین را به آن کشور تحویل بدهد.

کریستینا کیرشنر فرناندز در واکنش به دادگاه قریب الوقوع خود به اتهام تبانی با ایران، این اتهامات را «حرف پوچ» نامید.

یک ماه پیش، یک قاضی فدرال آرژانتین حکم بازداشت کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین کشور را صادر کرد و از سنا ی کشور خواست مصونیت پارلمانی خانم فرناندز را که اکنون سناتور است لغو کند.

ماجرای حکم دستگیری رئیس جمهوری قبلی آرژانتین و ربط آن به ایران چیست؟

پیش از این، قاضی کلودیو بونادیو برای چند تن از نزدیکان خانم فرناندز از جمله منشی وی و یک فعال سیاسی به نام لوئیس دلیا به همان اتهام حکم بازداشت صادر کرد. هکتور تیمرمن وزیر خارجه پیشین و متهم دیگر پرونده به دلیل بیماری در بازداشت خانگی نگهداری می شود.

قاضی پرونده به پیروی از دادستان پیشین پرونده – آلبرتو نیسمان – بر آن است که توافق سال ۲۰۱۳ دولت فرناندز با حکومت ایران تضمینی بود به اینکه مقامهای ایرانی ازآن پس در ارتباط با پرونده انفجار مورد پیگرد قرار نخواهند گرفت.آن توافق از تصویب کنگره فدرال آرژانتین گذشت اما بعدا مغایر قانون اساسی اعلام شد. در صورت محکومیت متهمان، مجازات ۲۵ سال زندان در انتظار آنان خواهد بود.

لازم به یادآوری است که آلبرتو نیسمان در حین بررسی پرونده انفجار کشته شد. ابتداگفته شد وی خودکشی کرده است، اما قاضی تایانو می گوید بنا به شواهد، وی به قتل رسیده بود.

منبع:صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی