"an independent online kurdish website

بخش انگلیسی صدای آمریکا – اطراف اسکله استکهلم جمعیت گرد هم آمده اند و بعضی زیر آفتاب لبی تر می کنند. در بخش عمده ای از جهان، چنین تجمعی با اعتراض روبرو می شود یا حتی ممنوع است.

اما در سوئد چنین نیست.

آندرس تگنل، اپیدمیولوژیست (همه‌گیرشناس) ارشد و استراتژیست مبارزه سوئد با همه گیری ویروس کرونا، می‌گوید این تجمع‌ها مایه نگرانی او نیست.

این دانشمند ۶۳ ساله با حضور در گزارش های روزانه برای تشریح شیوع ویروس کرونا به چهره ای نام آشنا در سوئد بدل شده است.

کشورها در سراسر اروپا جابجایی شهروندانشان را محدود کرده اند، اما سوئد تنها کشوری است که رویکرد قرنطینه «در ابعاد پایین» را در پیش گرفته است؛ رویکردی که می تواند در بلندمدت نیز ادامه یابد.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به شمار بالای قربانیان بیماری «کووید۱۹» در سوئد گفته است که سوئد برای رویکرد مصونیت عمومی بهای سنگینی می‌پردازد.

اما وزیر بهداشت سوئد می گوید کشورش هرگز سیاست مصونیت عمومی را دنبال نکرده است.

سوئد تجمع بالای ۵۰ نفر را منع کرده، دبیرستان ها و دانشگاه ها را بسته، و از افراد بالای ۷۰ سال یا اشخاص بالقوه آسیب پذیر خواسته است خود را برای حفاظت در برابر ویروس خانه‌نشین کنند.

رویکرد سوئد به این معنی است که مدارس (به جز دبیرستان‌ها)، رستوران ها، و عمده کسب و کارها همچنان فعال هستند. این امر موجب این برداشت شده که سوئدی ها به زندگی عادی خود ادامه می دهند. با این وجود، هفته پیش بیش از ۲۵ هزار نفر تقاضای بیمه بیکاری کردند.

دانمارک که از چهار هفته قبل سیاست های سختگیرانه‌تری را در پیش گرفت، اکنون از بازگشایی مرحله به مرحله کسب و کارها صحبت می کند.

سوئد با ۱۰ میلیون جمعیت حدود ۹۰۰ قربانی داشته است، در دانمارک با نزدیک به ۶ میلیون جمعیت ۲۷۳ نفر جان باخته اند.

مقام ها در سوئد اکنون به شهروندان آن کشور گفته اند با افزایش تلفات در آن کشور باید خود را برای محدودیت های احتمالی شدیدتر آماده کنند. اما اپیدمیولوژیست ارشد سوئد همچنان اصرار دارد رویکرد آن کشور معقول‌تر است و می گوید سوئد شیوع گسترده ای که دانمارک با بازگشایی کسب و کارها ممکن است تجربه کند را نخواهد دید.

****

شمار مبتلایان به کرونا در جهان به دو میلیون نفر نزدیک شد

شمار مبتلایان به کرونا به بیش از یک میلیون ۹۳۴هزار نفر رسیده و تا کنون مرگ بیش از ۱۲۰هزار نفر براثر ابتلا به این ویروس ثبت شده است.

در پی شیوع گسترده کرونا، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه از آماده شدن این کشور برای کاهش محدودیت ها از ۱۱ مه خبر داد و تاکید کرد که در صورت رعایت قوانین و مسئولیت پذیر بودن، و البته به شرطی که شمار مبتلایان به کرونا همچنان کاهش یابد، از این تاریخ (از ۱۱ مه) فرانسه به زندگی عادی باز خواهد گشت.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، اعلام کرده که شمار مرگ و میر و بستری‌ها در حال کاهش‌ است و اگر کاری اشتباه انجام شود می تواند فاجعه بار باشد. موضوعی که در سایر نقاط جهان مشاهده شده است.

در چین ۸۹ مورد جدید ویروس کرونا روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه گزارش شده که نسبت به روز قبل از آن روند کاهشی داشته است. پیشتر مقامات چین گزارش داده بود که ۷۹ مورد از مبتلایان روزانه از استان شمال غربی این کشور که دارای مرز مشترک به روسیه است وارد شده‌اند. همچنین استان هوئبی که مرکز اصلی شیوع این بیماری محسوب می شود مورد جدید ابتلا و فوتی نداشته است. این در حالی است که آمار رسمی ارائه شده توسط دولت چین به هیچ‌وجه قابل راستی‌آزمایی و تایید توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند به عنوان آمار معتبر و نهایی تلقی شود.

روسیه روز دوشنبه شناسایی ۲۵۵۸ مورد جدید را اعلام کرد که این بالاترین رقم ابتلای روزانه به کرونا در این کشور محسوب می شود. همچنین در مجموع شمار مبتلایان به بیش از ۱۸ هزار نفر رسیده و آمار مرگ نیز ۱۴۸ نفر گزارش شده است. رئیس جمهوری روسیه اوضاع کرونا در کشورش را رو به وخامت و شمار مبتلایان، به ویژه بیمارانی که نیاز به بستری و مراقبت ویژه دارند، را رو به افزایش دانسته است. لازم به ذکر است که آمار رسمی ارائه شده توسط دولت روسیه نیز – همانند آمارهای رسمی اعلام شده توسط چین و ایران – قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نبوده و معتبر محسوب نمی‌شود.

ژاپن نیز ۳۹۰ مورد ابتلای جدید را روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه گزارش داد که این آمار کمتر از شمار مبتلایان روزانه در روز یکشنبه بوده است. تا کنون بیش از ۷ هزار مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده و وضعیت اضطراری در ژاپن برقرار است با این حال هنوز شلوغی در مراکز خرید و تفریحی وجود دارد.

اما با توجه به تبعات ناشی از کرونا صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه اعلام کرد که در بدهی ۲۵ کشور تخفیف قائل می‌شود. کشورهایی از جمله افغانستان، تاجیکستان، و یمن و چندین کشور آفریقایی از جمله، چاد،کنگو، گامبیا، و گینه بیسائو از جمله این کشورها هستند.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی