"an independent online kurdish website

دولت آمریکا در واکنش به برخی گزارش‌های منتشره در مورد سوءاستفاده مقامات امنیتی جمهوری اسلامی از آمبولانس‌ها و مراکز پزشکی برای سرکوب اعتراض‌ها، از همکاری با شرکای خود برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی خبر داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور‌ خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای که صدای آمریکا نسخه‌ای از آن را دریافت کرد، گفت که واشنگتن از گزارش‌ها در مورد استفاده مقامات امنیتی ایران از آمبولانس‌ها برای بازداشت معترضان و نیز به منظور انتقال نیروهایشان برای سرکوب اعتراض‌ها و همچنین از گزارش‌ها‌ی حاکی از بازداشت «معترضان مجروحی که به دنبال مداوای خود هستند» نگران است.

او گفت که ایالات متحده نیز با اعضای جامعه پزشکی ایران موافق است که «بارها سوءاستفاده مقامات از بخش خدمات پزشکی در جهت سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز را محکوم کرده‌اند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، چنین روش‌‌هایی اعتماد عمومی به خدمات پزشکی را از بین می برد و جای تعجب نیست که مردم ایران به نقض آشکار حقوق بشر خود اعتراض می کنند. او گفت این رویه نشان می‌دهد که رهبران جمهوری اسلامی تا چه حد از مردم خود می‌ترسند و تا چه اندازه برای سرکوب مردم مخالف خود در ایران حاضر است پیش برود.

آقای پرایس در بیانیه خود گفت چشم جهان به ایران است و استفاده از آمبولانس‌ها و بخش پزشکی برای سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز را تنها یکی از اقدامات بسیار فاحش جمهوری اسلامی در زمینه سرکوب‌ها خواند.

او گفت، جمهوری اسلامی باید با پیامدهای تحمیل نقض حقوقی بشر بر مردم ایران روبرو شود.

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن همراه با شرکایش، از طریق اقدامات یک‌جانبه و چندجانبه، از جمله در سازمان ملل متحد، بی‌درنگ تلاش می‌کند تا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل اعمال خشونت علیه مردمش، به ویژه زنان و دختران، در سرکوب وحشیانه تظاهرات مسالمت‌آمیز ادامه‌دارشان، پاسخگو بداند.

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری تاکنون صدها نفر، از جمله ده‌ها کودک، در جریان سرکوب اعتراضات جان باخته‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است این هفته نشستی را برای بررسی وضعیت اعتراضات ایران در ژنو برگزار کند. انتظار می‌رود شماری از دیپلمات‌ها و نیز شاهدان عینی اعتراضات و قربانیان در این نشست شرکت کنند. یکی از پیشنهادهای مورد نظر در نشست پیش رو راه‌اندازی یک هیأت حقیقت‌یاب در مورد سرکوب جاری در ایران خواهد بود.

منبع: صدای امریکا

گزارش نیویورک تایمز تایید می‌کند: سوءاستفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس‌ها

نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی استفاده از آمبولانس به عنوان ابزار سرکوب توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در جریان اعتراضات سراسری اخیر پرداخته است.

این روزنامه که با چندین معترض در ایران گفتگو کرده، فیلم‌ها و عکس‌هایی را از دست‌کم شش نقطه ایران در این خصوص تحلیل و مکان‌یابی کرده است.

حدود یک ماه پس از تظاهرات ضد حکومتی ایران، یکی از ساکنان تهران به نیویویورک تایمز گزارش داد که دست‌کم سه معترض را دیده است که در یک تظاهرات دانشجویی به داخل آمبولانس هل داده شده‌اند.

نیویورک تایمز به نقل از یک شاهد عینی دیگر نوشته است که عده زیادی از افراد عا‌دی مثل دختران جوان را پشت آمبولانس دیده است که آمبولانس با چراغ‌های خاموش آنها را در شهر منتقل می‌کرده است.

استفاده این‌گونه از آمبولانس، نقض قانون بین‌المللی بی‌طرفی پزشکی است.

روهینی هار، استادیار دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به نیویورک تایمز گفته است که مراقبت‌های درمانی به دلیل بی‌طرفی از اعتبار برخوردار است و استفاده نادرست از آمبولانس‌ها به وضوح این قاعده را نقض می کند و باعث می‌شود مردم از دریافت خدمات درمانی بترسند.

کارمند یک رستوران که در نزدیکی سه دانشگاه بزرگ تهران واقع است نیز در گفتگو با نیویورک تایمز توضیح داده که تقریباً هر روز آمبولانس‌هایی را می‌دید که در جریان اعتراض‌ها وارد محوطه دانشگاه می‌شدند و نیروهای امنیتی از آنها بیرون می‌آمدند.

یک شاهد دیگر گفته است که بسیجی‌ها یکی از دانش‌آموزان را که روی زمین افتاده و کبود شده بود را با باتوم می‌زدند و سپس او را همراه با یکی دیگر از معترضان را توسط آمبولانس منتقل کردند.

نیویورک تایمز این مصاحبه‌ها‌ را با استفاده از اپلیکیشن‌های ایمن رمزنگاری شده انجام داده است.

یکی از ویدئوهای منتشر شده در رابطه با استفاده از اتوموبیل‌های امداد و آمبولانس در سرکوب اعتراضات که به صورت مستقل توسط نیویورک تایمز تأیید شده است، در رشت گرفته شده است. این ویدئو نشان می‌دهد که معترضان آمبولانسی را آتش زده‌اند تا دختران بازداشتی را از درون آن نجات دهند. این ویدئو فردی را با لباس پلیس نشان می‌دهد که از آمبولانس خارج می‌شود و معترضان او را دنبال می‌کنند.

ویدئوی دیگری از زاویه‌ای دیگر، همان آمبولانس را نشان می‌دهد که متوقف شده و توسط گروهی از مردم تکان داده می‌شود.

نیویورک تایمز ویدئوها و عکسهای مربوط به آمبولانس‌ها در حال ورود یا خروج از ایستگاه‌های پلیس را مکان‌یابی کرده است و گزارش داده که در حداقل شش نقطه در سراسر کشور این اتفاق افتاده است.

یک ویدئو به وضوح آمبولانسی را در حال رفتن داخل ایستگاه پلیس نشان می‌دهد و تنها در دو مورد بوده که وجود بیمارستان‌هایی در نزدیکی محل استقرار آمبولانس‌های بررسی شده تایید شده است.

ویدئوی دیگری که در روز ۲۹ مهر در توئیتر منتشر شده و صورت افراد را تار کرده است مربوط به تجمع اعضای جامعه پزشکی مشهد است. در این تظاهرات، سخنران استفاده از آمبولانس‌ها و نمادهای پزشکی توسط نیروهای امنیتی را محکوم می‌کند.

نیویورک تایمز تأیید کرده که اتاقی که در فیلم‌ها دیده می‌شود با سالن آمفی تئاتر ساختمان نظام پزشکی مشهد تطبیق دارد.

دکتر روهینی هار از دانشکده بهداشت عمومی برکلی می‌گوید فعالیت جامعه پزشکی در طول اعتراضات تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر محافظت می‌شود.

او گفت: «اصول بی‌طرفی و استقلال، مراقبت از مجروحان و عدم استفاده نادرست از ابزارهای پزشکی برای منافع سیاسی، استانداردهای پذیرفته شده جهانی هستند که نظام پزشکی بر آن استوار است.»

یک معترض تهرانی در گفتگو با نیویورک تایمز گفته است که بسیاری از مردم، به دلیل جو وحشت موجود به جای رفتن به بیمارستان، در خانه به جراحات خود رسیدگی می‌کنند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور‌ خارجه آمریکا نیز در همین راستا بیانیه‌ای منتشر کرده است و در رابطه با‌ گزارش‌های استفاده مقامات امنیتی ایران از آمبولانس‌ها برای بازداشت معترضان و انتقال نیروهایشان برای سرکوب اعتراض‌ها و همچنین از گزارش‌ها‌ی حاکی از بازداشت «معترضان مجروحی که به دنبال مداوای خود هستند» ابراز نگرانی کرده است.

پرایس در بیانیه خود می‌گوید که «چشم جهان به ایران است و استفاده از آمبولانس‌ها و بخش پزشکی برای سرکوب معترضان مسالمت‌آمیز را تنها یکی از اقدامات بسیار فاحش جمهوری اسلامی در زمینه سرکوب‌ها خواند.»

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی