"an independent online kurdish website

کنفرانسی با عناوین “ایران پس از جمهوری اسلامی” و “جامعه ایرانی و مساله قومیت ها در ایران” جمعه 14-9-2012 در پارلمان فرانسه آغاز شد. paris__konfrans14

برپایه اطلاعات رسیده به “العرببه.نت” این کنفرانس به بهانه سالگرد ترور دکتر صادق شرفکندی دبیر کل سابق حزب دموکرات کردستان ایران برگزار می شود. مخالفان کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران را متهم به ترور وی در اروپا کرده اند.

در این کنفرانس علاوه بر شخصیت هایی همچون برنارد لیوی فیلسوف فرانسوی، نمایندگانی از قومیت های کُرد، عرب، ترک، بلوچ و ترکمن ایرانی هم حاضر می شوند.

بنا بر گزارش رسیده به العربیه، اهمیت کنفرانس در آن جا است که برخی از نیروهای اپوزیسیون ایرانی در صدد ایجاد ائتلاف های جدیدی هستند، به ویژه آن که احتمال تاثیرات تغییرهای اخیر در خاورمیانه بر ایران نیز وجود دارد.

در این کنفرانس بحث قومیت های غیر فارس ایرانی که بر اساس برخی گزارش ها بیش از نیمی از جمعیت 75 میلیونی ایران را تشکیل می دهند، مطرح می شود.

محافل اروپایی در ماه های اخیر، اهمیت ویژه ای به وضعیت قومیت های ایرانی داده اند. آخرین بار حدود دو ماه پیش پارلمان اروپا، مشکلات قومیت عرب ایرانی و احکام اعدام علیه فعالان در مناطق عرب نشین این کشور را به بحث گذاشته بود.

شایان ذکر است که حزب دموکرات کردستان ایران نقشی برجسته در برگزاری کنفرانس ایفا کرده است. این حزب در سال 1946 تاسیس شد و رهبری آن را در حال حاضر مصطفی هجری بر عهده دارد این حزب را می توان به عنوان حزب مادر همه احزاب کُرد در ایران، عراق، ترکیه و سوریه به شمار آورد. شعار کنونی این حزب دموکراسی برای ایران و فدرالیسم برای کردستان است .

 متن کامل خبر  ، العربیە فارسی . بدون دستکاری{jcomments off}

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی