"an independent online kurdish website

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا می‌گوید که اگر مداخله غرب در عراق نبود، مردم این کشور علیه صدام حسین می‌شوریدند و این کشور اکنون با وضعیتی بدتری از سوریه مواجه بود.  تونی بلر گفت: “تعداد زیادی از مردم عراق قبلا علیه صدام حسین قیام کرده بودند و خیلی از آنها کشته شدند”.tuni_bler_

نخست وزیر پیشین بریتانیا که در آستانه دهمین سال حمله به عراق با بی‌بی‌سی مصاحبه می کرد، به غرب هشدار داد که اگر تصمیم به مداخله در سوریه نگیرد، بهای سنگینی خواهد پرداخت.

آقای بلر افزود: “از خودتان به پرسید که اگر در عراق مداخله نمی شد این کشور در حال حاضر در چه وضعیتی بود. من فکر می کنم که مطمئنا صدام حسین هنوز در قدرت باقی مانده بود و عراق سرنوشتی مشابه سوریه و حتی به مراتب بدتر از سوریه پیدا می کرد”.

او گفت که از بابت وضعیت دشواری که عراق پیدا کرد و تلفات جانی در این کشور متاسف است، اما به هیچ وجه از این که به عراق حمله شد پشیمان نیست چون صدام حسین از سلاح های شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده بود.

آقای بلر افزود: “به همین دلیل است که وقتی مردم از من می پرسند که آیا از این که باعث سرنگونی صدام حسین شدم پشیمانم، می گویم فقط فکر کنید که اگر او هنوز در قدرت بود چه اتفاقاتی می افتاد”.

تونی بلر در مورد سوریه هشدار داد که هیچ پایانی برای بحران کنونی در این کشور دیده نمی شود و عدم مداخله غرب در سوریه بهای سنگینی در پی خواهد داشت.

نخست وزیر پیشین بریتانیا گفت: “اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، چند ماه دیگر با توجه به جمعیت سوریه، شمار کشته شدگان این کشور به نسبت جمعیت بیشتر از تلفات جانی عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون خواهد بود.

حمله به عراق در بیستم ماه مارس ۲۰۰۳ آغاز جنگی بود که منجر به کشته شدن ۱۷۹ سرباز بریتانیایی قبل از عقب نشینی نیروهای این کشور از عراق شد.

تعداد شهروندان غیرنظامی عراق که پس از حمله به این کشور و در جریان برخوردهای فرقه ای پس از آن کشته شدند، دست کم صد هزار نفر برآورد شده است.

منبح: بی بی سی 

{jcomments off}

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی