"an independent online kurdish website

روستای کردنشین قزلدره (نِرالی) از توابع طارم سفلی واقع در 65 کیلومتری شهر قزوین امروز دوشنبه دهم تیرماه دچار آتش سوزی شد.jengel-agr

آتش سوزی از کنار منزل یکی از اهالی روستا آغاز شد و تمام روستا را در برگرفت.

یکی از اهالی روستای قزلدره ضمن اعلام خبر فوق گفت: اولین بار احمد محمدخانی غیاثوند از اهالی روستا ساعت 2 بعدازظهر متوجه آتش سوزی شده است. آتش سوزی ازکنار منزل ایشان شروع شده و به سمت بالای روستا حرکت کرده است.

وی در ادامه اظهارداشت: آقای محمدخانی همان لحظه مردم روستا را خبر کرده است. در آن ساعت مردم نهارشان را خورده بودند و در حال استراحت بودند. مردم روستا با آتش نشانی قزوین تماس می گیرند اما آتش نشانی در پاسخ به تقاضای کمک اهالی روستای قزلدره گفته است که «آن روستا به ما مربوط نیست و باید با آتش نشانی منطقه کوهین تماس بگیرید.» وقتی از آنها تقاضای شماره تماس آتش نشانی کوهین را کرده اند متاسفانه مامورین آتش نشانی قزوین بدون هیچ پاسخی گوشی را قطع کرده اند. مجبور شدیم با چندجا تماس بگیریم تا شماره آتش نشانی کوهین را به ما بدهند. یک و نیم ساعت بعد از تماس با آتش نشانی کوهین، چند مامور و یک ماشین به روستای قزلدره اعزام می کنند. فاصله کوهین تا قزلدره فقط نیم ساعت است. مامورها کار زیادی انجام نمی دهند. در حالیکه آتش همچنان در حال سوزاندن باغهای روستاست آنها وسایلشان را جمع می کنند که بروند. همین مسئله باعث عصبانیت مردم روستا می شود. یکی از اهالی روستا با مامورین آتش نشانی درگیری فیزیکی پیدا می کند. مامورها وقتی با اعتراض مردم روستا مواجه می شوند و می بینند که تعدادی از مردم روستا دارند با گوشی های موبایلشان از آنها و آتش سوزی تصویربرداری می کنند لذا مجبور می شوند که بمانند.

به گفته این منبع مطلع: اکثر مردم روستای قزلدره (نِرالی) در شهرهای قزوین، الوند، محمودآباد، نصرت آباد، کرج، چیتگر و تهران ساکن هستند. بیشتر آنها پس از اطلاع از مسئله آتش سوزی، خودشان را به روستا رسانده اند و در حال کمک به بقیه ساکنین برای اطفاء حریق هستند.

وی همچنین افزود: روستای قزلدره (نِرالی) در دو طرف یک دره قرار دارد. ماشین آتش نشانی امکان رفتن به میان دره و خاموش کردن آتش در باغهای آن منطقه را ندارد. حتما باید از هلی کوپتر برای این کار استفاده شود. از ساعت 2 بعداز ظهرتا الان که ساعت 7 است بارها با بخشداری، استانداری و فرمانداری قزوین تماس گرفته ایم اما متاسفانه هیچ کس گوشی را بر نمی دارد. یعنی اگر منزل استاندار و یا فرماندار قزوین هم آتش می گرفت آنها همین طور بی خیالِ خانواده خود در میان آتش می شدند؟! مردم روستا میان آتش گیر افتاده اند، کل باغهای روستا در حال سوختن است. تمام زیبایی این روستا به باغهایش بود. یعنی مسئولان استان قزوین منتظر دیدن خاکستر روستای قزلدره و باغهایش هستند؟! یعنی بپذیریم همه اینها غیرعمدی است؟ واقعا بعد از ساعت 2 هیچ کس در بخشداری و استانداری و فرمانداری نیست که جواب تلفن را بدهد؟

این فرد ساکن در روستای قزلدره با بیان اینکه علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست، گفت: روستای قزلدره فقط چند سال پیش یک بار دچار آتش سوزی شد که چندان جدی نبود. لاستیکهای دور باغ یکی از اهالی آتش گرفته بودند که با کمک مردم و مامورین و یک ماشین آتش نشانی خیلی سریع خاموش شد اما چنین آتش سوزی ای در کل روستاهای این منطقه بی سابقه است. سکوت و بی توجهی مسئولان استان قزوین برای ما کاملا معنادار است.

وی در پایان ضمن در خواست کمک از مسئولان کشوری خواستار رسانه ای شدن خبر آتش سوزی در روستای قزلدره شد تا شاید به این وسیله مسئولان استان قزوین به خود بیایند و برای نجات بقیه روستا و باغهایش فکری بکنند.  

گفتنی است تا لحظه ارسال این خبر، آتش سوزی در روستای قزلدره (نِرالی) همچنان ادامه داشت.

سوسن محمدخانی غیاثوند


نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی