"an independent online kurdish website

*بنا به گزارش منابع محلي ، نه نفر از محكومين به زندان طويل المدت از أهالي  شهر سوس(شوش ) براي گذراندن دوران محكوميت خودzndani-4ahwazi-2013-0

به شهرهاي مختلف ايران تبعيد شدند. اين منبع افزود، كه مقامات قضائي  خانواده هاي محكومان را مجبور به پرداخت مبالغ نقل و انتقال فرزندان خود به زندانهاي تعيين شده ، كردند.

اسامي تبعيد شدگان به شرح زير است:

1-حسن ناصري محكوم به ٢٠ سال حبس در تبعيد در زندان سبزوار

2-احمد دبات فرزند عليوي محكوم به ٢٠ حبس در تبعيد در زندان شهر رشت 

3-علي( جعجع) كناني محكوم به ٢٠ سال حبس  در تبعيد در زندان شهر ساري

4-عباس صگوري  محكوم به 15 سال حبس در تبعيد در زندان شهر همدان

5-احمد كعبي(زغيبي) فرزند رحيم محكوم به 15 سال حبس در تبعيد در زندان شهر كرمان

6-جعفر كعبي محكوم به 15 سال حبس در تبعيد در زندان شهر يزد

7-سجاد بيت عبدالله  محكوم به 15 سال حبس در تبعيد در زندان شهر گرگان

8-يوسف خزرجي محكوم به ١٠ سال حبس در تبعيد در زندان شهر شيراز

9-ماهر كعبي(زغيبي) فرزند رحيم  محكوم به ١٠ سال حبس در تبعيد در يكي از شهرهاي شمال

با توجه به نام هاي فوق رديف 5و 9 برادرند و خانواده ي آنها جهت ملاقات مجبور به مسافرت براي دو شهر دور ازهم يكي در مركز ايران و ديگري در شمال و اين در واقع نوعي  شكنجه و آزار براي خانواده آنها ست. زندان اين عده در تبعيد تنها زندانيان را دچار مشكل نمي كند بلكه  خانواده هاي آنها نيز كه همگي از قشر محروم شهرستان سوس(شوش ) هستند، را از نظر مادي و معنوي تحت فشار قرار می دهد.خانواده هاي اين افراد به دلیل دوری راه ناگزیز از ملاقات هفتگی با فرزندان شان صرف نظر کنند و يا مجبور به هزينه مبالغ زيادي براي ملاقات خواهند کرد که این اتفاق هم بر زندانی فشار روحی وارد می کند و هم بر خانواده ها.

نامبردگان فوق در دادگاه انقلاب شهر دزفول شعبه اول قاضي ” اندي”  به اتهام “محاربه با خدا و افساد في الارض” و “اقدام عليه امنيت ملي” از طريق ارتباط با تشكيلات و سازمانهاي خارج از كشور محاكمة شدند. این فعالان  عرب همگي در دي ماه ١٣٩٠ توسط وزارت اطلاعات نظام جمهوري اسلامي ایران دستگیر و ماه ها در زندانهای انفرادی و تحت وحشی ترین شیوه های شکنجه قرار داشتند.

*در گزارش ديگري نيز شعبه چهار دادگاه انقلاب شهر احواز قاضي ” شعبوني” چند تن از فعالان عرب كه به مذهب اهل سنت گرايش پيدا كرده اند را به اتهام نشر و تبليغ مذهب اهل سنت( به قول دادگاه وهابيت) و تبليغ عليه نظام جمهوري اسلامي ، محاكمة و تا صدور حكم با وثيقه هاي دو و سه ميليارد ريالي آزاد ، نمود.

اسامي بعضي از آنها عبارتنداز :

١- سالم براجعه  تاريخ دستگيري ٢٦/٢/٢٠١٣

٢- احمد حيدري تاريخ دستگيري ٢٦/٢/٢٠١٣

٣- خليل خزرجي فرزند محسن تاريخ بازداشت ٢٦/٢/٢٠١٣

٤- ناصر شجيرات

٥- ابراهيم دحيمي فرزند عبود

٦- حسين حمودي فرزند جاسم تاريخ بازداشت ٨/٢/٢٠١٣

٧-حكيم خسرجي تاريخ دستگيري ٨/٢/٢٠١٣

همه اين أفراد حين برگزاري جلسه قرآن و تدريس زبان عربي و تفسير قرآن در يكي از منازل منطقه ملاشيه واقع در حومه شهر احواز ، دستگير شدند. به گفته يكي از دستگيرشدگان ” در حين بازجويي در اداره اطلاعات، سعي كردند كه اتهام ارتباط با علماي اهل سنت در يكي از كشورهاي عربي را به من نسبت دهند اما من شديدا آن را رد كردم و بخاطر آن بشدت شكنجه شدم”. به گزارش منبع حقوق بشر از احواز، ماموران اطلاعاتي سعي كردند كه پرونده هاي اين جوانان را سياسي – امنيتي جلوه دهند اما بجز كتب و سي دي هاي مذهبي چيز ديگري را پيدا نكردند.

صدور وثيقه هاي بسيار بالا روندي است كه نظام جمهوري اسلامي براي سركوب جوانان عرب و برای رها شدن از فشارافکار عمومی در پيش گرفته است. وثیقه های سنگین برای بازداشت شد گان خود نوعی فشار بر خانواده ها و دستگیر شدگان می باشد و درواقع بسیاری از زندانیان فرهنگي و سیاسی که طی اين چند ماه با سپردن وثيقه آزاد شده اند عملا گروگان دستگاهی امنيتي و قضایی به شمار می روند. بسياري از خانواده ها قادر به تهيه اين وثيقه ها نيستند و مجبور به پرداخت ماهيانه براي دارندگان اين وثيقه ها هستند( وثيقه هاي اجاره اي) چون اين مبالغ دوميليارد و سه ميليارد تناسبي با وضعيت اقتصادي زندانيان و خانواده هاي شان ندارد و بخصوص براي خانواده هائي كه در حاشيه شهر همچون ” ملاشيه” زندگي مي كنند ، اين مبالغ چندين برابر بيش از قيمت منازل شان مي باشد.

zndani-4ahwazi-2013

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی