"an independent online kurdish website


امروز چهارشنبه صبح اداره اطلاعات احواز به خانواده هاي هاشم شعباني نژاد و هادي راشدي اطلاع دادند كه فرزندان آنها را سه ، چهار روز پيش اعدام كرده اند. falan_areb

طبق گزارش در ابتدأ اداره اطلاعات با خانواده ها تماس گرفته و خبر اعدام را گفتند كه بعد از آن خانواده ها با مراجعه به اداره اطلاعات، ماموران اطلاعات اعدام هادي راشدي و هاشم شعباني نژاد را تأكيد كردند و به خانواده ها گفتند در روزهاي آينده محل دفن را به شما خواهيم گفت.

 هاشم شعبانی نژاد وهادی راشدی دو معلم عرب شهر خلفیه( رامشير)  و از مؤسسان مؤسسه فرهنگي الحوار ( گفتگو)كه در سال ٢٠١١ دستگير و به اتهام محاربه و اقدام عليه امنيت ملي در دادگاه انقلاب احواز شعبه ٢ محكوم به اعدام شدند .


احكام اعدام اين دو تن همراه محمد علي عموري ، جابر و مختار البوشوكه توسط ديوان عالي شعبه ٣٢ تاييد شده بود،در روز شنبه ٧-١٢-٢٠١٣ هاشم شعباني و هادي راشدي توسط اداره اطلاعات احواز از زندان كارون منتقل و از روز انتقال آنها هيچ خبري به وكيل و خانواده هاي آنها داده نشد تا اينكه امروز ٢٩/١/٢٠١٤ خبر اعدام آنها را به خانواده ها دادند.

پيشتر هاشم شعباني در يك نامه سرگشاده كه قبل از اعدام منتشر شد، مي گويد : در دوران بازداشت تحت شکنجه جسمی و روانی قرار گرفته و علیه خود و چند تن از دوستانش اعتراف کرده است و خودش و چهار نفر دیگر با وجود تکذیب این اعترافات در دادگاه، به اعدام محکوم شده‌اند.

آقای شعبانی حکم صادره علیه خود و دیگر افرادی را که در این پرونده محکوم شده‌اند، “خودسرانه و غیرعادلانه” خوانده و برای “تشکیل مجدد دادگاهی عادلانه و غیرجانبدارانه” خواهان کمک فوری شده است.


كريم دحيمي فعال حقوق بشر

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی