"an independent online kurdish website

امشب ۲۹ ارديبهشت مسوولان زندان رجایی شهر به زانیار مرادی زندانی سیاسی گفته‌اند که فردا مجددا دادگاهی می‌شود.zaniar-muradi-zindani

 

خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان: امشب ۲۹ ارديبهشت ، مسوولان زندان رجایی شهر به زانیار مرادی زندانی سیاسی محکوم به اعدام محبوس در این زندان اطلاع داده‌اند که فردا برای دادگاهی مجدد، به شعبه 74 دادگاه کیفری برده خواهد شد.

دادگاهی مجدد این زندانی سیاسی کرد در حالی صورت می گیرد که نامبرده تحت نظارت پزشک و در مرخصی درمانی بسر می برد و از طرفی دیگر چون در جریان دادگاهی‌های قبلی، او به همراه لقمان مرادی دیگر متهم پرونده فراخوانده می‌شد. با توجه به وجود حکم اعدام برای این زندانی سیاسی کُرد، این موضوع نگرانی خانواده وی و فعالان و نهادهای حقوق بشری را برانگیخته است. آنها می‌گویند هر لحظه امکان اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این زندانی سیاسی وجود دارد.

گفتنی است که روز یک‌شنبه ۴ اسفند ماه سال گذشته نیز لقمان مرادی به شعبه ۷۴ کیفری فراخوانده شده بود و هنگام انتقال به دادگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

لقمان مرادی و زانیار مرادی به حکم قاضی صلواتی در دادگاه شعبه ۱۵ انقلاب تهران به اتهام عضویت در حزب کومله و دست داشتن در قتل پسر امام جمعه مریوان در سال ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شدند. این درحالی است که این دو زندانی کُرد بعد از انتقال به زندان رجایی شهر در چندین “رنجنامه” جداگانه اتهام ترور فرزند امام جمعه را تکذیب و اعترافات تلویزیونی پخش شده از سوی صدا و سیما را بر اثر شکنجه‌های غیرانسانی وزارت اطلاعات قبول کرده‌اند. آنها در این نامه‌ها ضمن افشای سناریوی دستگاه امنیتی و شکنجه‌های اعمال شده در طول دوران بازداشت، اعترافات پخش شده را به اجبار و در زیر فشار و شکنجه و دیکته شده وزارت اطلاعات اعلام کردند.

 پرونده این دو زندانی سیاسی کُرد که قبلا زیر نظر قاضی صلواتی بود، مدتی پیش به دادگاه کیفری واگذار شده است.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی