"an independent online kurdish website

گفتگویی کە در پی میاید، یکی از زنجیرەگفتگوهای گروه تلگرامی راویژ است کە 27م اردیبهشتماه 1395 انجام شدە است.morad-weysi

در این گفتگو، فعال سیاسی بلوچ آقای داوود خرم در رابطه با اجحاف و ستم بر بلوچستان در ایران و نیز مبارزات آزادیخواهانه بلوچستان ایرن در مصاحبه با اقای ایمان مرادویسی فعال سیاسی کرد مورد گتفگو قرار دادە است.

 

متن مصاحبه به شرح زیر:

 

سوال: آقای خرم لطفا ابتدا خود را به ما و دوستان گروه معرفی کنید .

 خرم: ابتدا سلام میکنم به همه شما دوستان گرامی گروه کردی راویژ. بنده داود خرم  از فعال سیاسی و فعال شبکه های اجتماعی بودم که بعد از شناسایی و تهدید بنده  مجبور به ترک کشور شدم و هم اکنون نیز در کشور آلمان ساکنم.

 سوال: مشکلات بلوچهای ساکن ایران از نگاه شما چی هستند ؟ مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، مذهبی و … 

خرم: اول از مشکلات اقتصادی سخن خواهم گفت. بلوچستان سرزمین پهناور و نسبتا فراموش شده ای است ک همواره در صدر جدول شاخص های توسعه نیافتگی و محرومیت ها پدیدار میشود بالاترین میزان بیسوادی،در بالاترین سطح بیکاری،فقر،مرگ و میر مادران و فرزندان است،تعداد افراد بی شناسنامه طبق آخرین برسی مرکز آمار ایران نرخ مشارکت اقتصادی در بلوچستان کمترین در سطح کشور است.

  نگاه تبعیض آمیز حاکمیت به مناطق شرق و غرب به دلیل مذهب و ملیت است ایجاد یک کرسی زبان کردی یا بلوچی در دانشگاهای سنندج و زاهدان مشکل زبانی را حل نمی کند بلکه آموزش زبان مادری اقوام باید سراسری شود. یک رویه که به تبعیض علیه بلوچ ها و کردها و سایر گروهای اقلیت منجر شده گزینش است،که بر اساس آن ماموران و کارمندان دولتی باید در بین چیزهای دیگر التزام خود به اسلام و حکومت به ظاهر اسلامی و از جمله ولایت فقیه را ک مبنای سیاسی جمهوری اسلامی ایران است نشان دهند. و بر اساس مقررات گزینش ایرانیان غیر شیعه از احراز برخی از مقامات دولتی محروم هستند و حتی بلوچهای ک در بلوچستان اکثریت هستند نمی توانند در ادارات و بنیادها کار کنند یک بلوچ اگر بخواهد حتی مغازه ای باز کند باید اول به سراغ حکومت برود و پاسداران و سرویس های امنیتی عقاید سیاسی و حتی مذهبی او را کاملا بررسی کنند.

 از لحاظ عمران و آبادانی و امکانات در پی می آید. بلوچستان یکی از فقیرترین و محرومترین منطقه ایران است. در سالهای اخیر خشک سالی شدید و شرایط سخت جو این منطقه را در برگرفته و کمترین توجه ای از سوی حاکمیت به این مورد نشده است از نظر فرهنگی نیز بخش وسعیی از فعالان و ادبی و فرهنگی بلوچ ناچار به سکوت شده اند زیرا اغلب فعالیت های فرهنگی،هنری و ادبی از پشت عینک های مقامات امنیتی و اطلاعاتی مورد قضاوت قرار گیرند.و کوچیکترین اعتراض و یا حتی درخواست ممکن است حکم محاربه را داشته باشد.

 

سوال:به نظر شما اگه مبارزه های بلوچستان بجای ملی-مذهبی بودن،صرف ملی و سکولار بودند موفق تر نمی شوند؟

خرم: به نظر من بیشتر مبارزات بلوچستان مذهبی هستند اگر به تمام مبارزات آزادی خواهانه نظر بیفکنیم خواهیم یافت که این مبارزات در حالی که به دین و آیین و مذهب آمیخته شده باشند نتوانسته اند آنطور که باید و شاید به هدف خود دست بیابند به نظر من مبارزات آزادی خواهانه با فکریت سه کولاریسم می توانند موفقیت آمیز واقع شوند مبارزات آزادی خواهانه برای دستیابی به حقوق انسانی در بلوچستان تاکنون اکثرا دیدی مذهبی بر آنها حاکم بوده  و جدایی دین از سیاست بر مبارزات آزادی خواهانه برای دستیابی به حقوق انسانی در بلوچستان باید مبارزاتی ملی و از جنبه های دینی به دور باشند.

سوال: رژیم علت وجود وضعیت نامساعد بلوچستان و نیز کشتار در این منطقه را وجود مواد مخدر عنوان کرده است آیا این بهانه برای شما پذیرفتی است؟

این بهانه ای بیش نیست رژیم برای سرکوب ملت بلوچ از این اتهام همواره استفاده کرده است در این ضمینه باید بگم حساب مردم بلوچستان را از قاچاقچیان مواد مخدر جدا کنیم به علت همجواری بلوچستان با افغانستان و پاکستان قاچاقچیان بین المللی در بلوچستان رفت و آمد می کنند مردم بلوچ سالهاست که نامشان به طور ناخواسته با این موضوع گره خورده است زمانی که کشفیات مواد مخدر توسط رژیم رسانه ای می شود بعضی از بیشتر مردمان ایران به غلط فکر می کنند که ما تولید کننده مواد مخدر هستیم مناسفانه این دیدگاه برنگاه مردم ایران نسبت به بلوچستان تاثیر منفی و خشن گذاشته است.

 

مصاحبه: ایمان مرادویسی

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی