"an independent online kurdish website

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران می‌گوید که اختلال چند روز اخیر در شبکه پیام‌رسان تلگرام به دلیل فیلترینگ نبوده، اما هشدار داده که اگر تلگرام “کانال‌های غیراخلاقی” را نبندد، ممکن است مسدود شود.mehmud-vaezi_wezir-ertabatat

آقای واعظی امروز چهارشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) گفت که وزارت ارتباطات ایران چندی پیش با مسئولان شبکه تلگرام تماس گرفت و از آنها خواسته که کانال های “غیراخلاقی” را ببندند که آنها هم پذیرفتند، “اما دو هفته پیش دوباره این کانال ها را باز کردند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند، ما ناچاریم تصمیم کارگروه [فیلترینگ] را اجرا کنیم”.

pavel-durov

این در حالی است که پاول دوروف، مدیر عامل تلگرام دیشب گفته بود که مقام های ایران دوباره و اخیرا از این شبکه خواسته بودند که امکان “جاسوسی بر شهروندان” را برای آنها فراهم کند و چون این درخواست پذیرفته نشد، تلگرام برای چند ساعت مسدود شد.

اما آقای واعظی گفته است که این اختلال به دلیل مشکلاتی بوده که طی دو هفته اخیر در مسیرهای ارتباطی ایران با شبکه جهانی در خلیج فارس، ترکیه و باب المندب بروز کرده بود.

وزیر ارتباطات ایران گفته است که دولت، مدافع “حریم خصوصی مردم” است و معتقد است که شبکه های اجتماعی باید بتوانند “مطابق قوانین جمهوری اسلامی” فعالیت کنند.

او در عین حال گفت که “اگر بر حسب حکم قاضی، نیازی به اطلاعات مردم باشد، این به وزارت ارتباطات ربطی ندارد و وزارتخانه اش جداست”.

سایت گرداب، وابسته به پدافند سایبری سپاه پاسداران اخیرا در مورد “اقدامات مجرمانه” کاربران در شبکه تلگرام و استفاده “سایت های معاند” از این شبکه برای انتشار مطالب خود هشدار داده بود و از وزارت ارتباطات خواسته بود که در این مورد هم با مسئولان تلگرام تماس بگیرند”.

منبع: بی بی سی 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی