"an independent online kurdish website

در تازه ترین موضع گیری، وزیر خارجه آمریکا به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی می گوید انقلابیون ایران جز بدعهدی چیزی برای ارائه ندارند.


مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۵ بهمن در توئیتر خود با اشاره به آنچه «بدعهدی انقلابیون ایران» نسبت به وعده های خود نامید، نوشت: «آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۹ وعده خوشبختی در آینده را به مردم ایران فروخت، چهل سال بعد، رژیم فاسد ایران چیزی برای ارائه ندارد جز عهدی شکسته.»

آقای پمپئو همچنین در این توئیت بار دیگر از هشتگ #چهل_سال_شکست استفاده کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این پیام توئیتری همچنین ویدئویی منتشر کرد که در آن بدتر شدن وضعیت اقتصادی و حقوق بشر طی چهل سال گذشته، با ارائه آمار افزایش بیکاری، کاهش شدید ارزش ریال در مقابل دلار و برخوردهای امنیتی با اقلیت های دینی و معترضان، به نمایش در آمده است.

هفته گذشته نیز وزیر خارجه آمریکا در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

مایک پمپئو جمعه ۱۲ بهمن با منشن کردن (اشاره کردن) توئیت رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشت: «حتی رییس جمهورتان به ۴۰ سال شکست رژیم ایران اعتراف می کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «نیازی نبود اینطور باشد، اما رژیم حاکم شما همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.»

 

این چندمین بار است که وزیر خارجه آمریکا برای ارتباط با مردم ایران به فارسی پیامی را در توئیتر خود منتشر می کند.

وزیر خارجه آمریکا آبان ماه گذشته همزمان با بازگشت تحریمها، به فارسی نوشت: «ایالات متحده با ایستادن در کنار مردم ایران با آنها ابراز همبستگی می‌کند. مردم ایران پس از گذشت تقریبا ۴٠ سال بیشترین صدمه را از سوء مدیریت و فساد اقتصادی خورده اند.»

وزارت خارجه آمریکا غیر از این نیز بارها به مسائل ایران پرداخته است.

توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا نیز مرداد ماه گذشته با افزایش اعتراضات در ایران نوشت: «از صدای مردم ایران که نادیده گرفته شده است، حمایت می کنیم.»

همچنین، تیرماه گذشته وزارت خارجه ایالات متحده در صفحه توئیتر فارسی خود به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، یاد زندانیان حقوق بشری در ایران را گرامی داشت و از زندانی بودن حدود ۸۰۰ ایرانی مروج حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی خبر داد.

آذرماه گذشته نیز وزارت خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی با ذکر نام علی خامنه‌ای اشاره کرد.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، خرداد امسال با اعلام خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران دستور داد تحریم‌های هسته‌ای طی دو دوره ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه بازگردد.

ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی ایران با برنامه موشکی و همچنین حمایت از گروه های شورشی و تروریستی، موجب بی ثباتی در خاورمیانه است.

اتحادیه اروپا پس از خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران، اعلام کرده بود که یک ساز و کار ویژه مالی برای تجارت با ایران راه‌اندازی می‌کند. تاکنون دست‌کم چهار کشور اروپایی میزبانی از این ساز و کار را رد کرده‌اند. در روزهای اخیر برخی منابع اروپایی و ایران خبر دادند به زودی این ساز و کار مالی فعالیت خود را اجرایی می کند.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد ماه ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق جدید با جمهوری اسلامی را برشمرد، که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه، نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

 

منبع: صدای امریکا

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی