"an independent online kurdish website

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار گزاره برگی به فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در خارج از ایران پرداخته و با نقل قول از مایک پمپئو وزیر خارجه گفته است، قساوت و بی‌اخلاقی رژیم ایران هیج حد و مرز بین المللی نمی‌شناسد.

مورگان اورتگاس در این گزاره برگ، که بامداد شنبه ۳ خرداد به وقت ایران منتشر شد، به فعالیت‌های جمهوری اسلامی برای نظارت بر مخالفانش در خارج و ترور آنها و همچنین برنامه‌ریزی برای حملات تروریستی در کشورهای مختلف اشاره کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دیپلمات‌های ایرانی بطور مکرر در سوءقصدهای مختلف در خارج از ایران دست داشته‌اند؛ همانطور که احکام بازداشت و تحقیقات قضایی و جنایی و یافته‌های نهادهای اطلاعاتی خارجی آن را اثبات می‌کند.

بنا بر این گزاره برگ، جمهوری اسلامی ۳۶۰ مورد ترور هدفمند را در بیش از ۴۰ کشور دنیا انجام داده است.

از جمله در بخشی از این گزاره برگ، به علی فلاحیان وزیر پیشین اطلاعات ایران و خلاصه‌ای از فعالیت‌های او اشاره شده و آمده است که دولت آمریکا روز ۲۰ ماه مه نام او را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر و قتل مخالفان رژیم به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

به گفته خانم اورتگاس، فاجعه‌بارترین عملیات منتسب به فلاحیان بمبگذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین در سال ۱۹۹۴ است که منجر به کشته شدن ۸۵ تن شد و اینترپل در سال ۲۰۰۷ او و چهار مقام ایرانی را رسما تحت تعقیب قرار داد.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه به استفاده جمهوری اسلامی از دیپلمات‌های خود برای انجام سوءقصد و فعالیت‌های تروریستی در خارج از ایران پرداخته و گفته است، چندین کشور احکام بازداشتی را برای آنها در ارتباط با قتل منتقدان رژیم صادر کرده‌اند.

این گزاره برگ در پایان خاطرنشان می‌کند که علاوه بر ترور مخالفان سیاسی، رهبران و فعالان قومی و مذهبی، و مقام‌های دولت‌های خارجی، رژیم جمهوری اسلامی به طرز فزاینده‌ای روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی مقیم خارج از کشور را نیز هدف قرار داده است.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی