"an independent online kurdish website

امام جمعه اهل سنت زاهدان در دیدار با برخی از دانشجویان دختر دانشگاه‌های این شهر گفت که در چهل‌و‌سه ‌سال گذشته «زنان، اقوام، مذاهب و اقلیت‌ها» با تبعیض مواجه بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، عبدالحمید اسماعیل‌زهی طی این دیدار که در سالن اجتماعات مدرسه دینی «عایشه صدیقه» وابسته به دارالعلوم زاهدان برگزار شد، افزایش «دین‌گریزی» در جامعه را «نتیجه عملکرد مدیران ناتوان» دانسته است.

این روحانی اهل سنت ایران در ادامه با اعلام اینکه در کشور «دین‌گریزی زیاد شده»، به «عدم توجه به حقوق زنان در کشور» پرداخت و افزود: پس از گذشت «چهل‌و‌سه ‌سال» از انقلاب ۵۷ «زنان، اقوام، مذاهب و اقلیت‌ها» با «تبعیض و نابرابری» روبرو هستند.

مولوی عبدالحمید جمعه ١٣ آبان‌ماه همزمان با در جریان بودن اعتراضات سراسری در سایر شهرهای ایران، طی سخنانی کم‌سابقه نیز خواستار «برگزاری همه‌پرسی فوری» با حضور «ناظران بین‌المللی» شده بود تا به گفته او «معلوم شود مردم ایران چه می‌خواهند.»

او خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود که به رغم «زندانی کردن، زدن، و کشتن معترضان در ۵۰ روز گذشته»، نیروهای حکومت نتوانسته‌اند و نمی‌توانند آنها را عقب برانند، زیرا «آنها خون دیده‌اند و کشته داده‌اند.»

****

مولوی عبدالحمید خواستار «برگزاری همه‌پرسی» با حضور ناظران بین‌المللی شد

امام جمعه اهل سنت زاهدان در این دیدار که دوشنبه شانزدهم آبان‌ماه ۱۴۰۱ انجام و امروز هفدهم آبان‌ماه انتشار یافته، اظهار داشت: چرا زنان که «اکثریت‌ جامعه و بخشی از هر خانواده» را تشکیل می‌دهند، مورد «تبعیض» قرار گیرند؟ و «اِعمال سلیقه و تبعیض» کشور را با «چالش» مواجه کرده است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی بر لزوم بکارگیری زنان در «ادارۀ کشور» نیز تاکید کرد و گفت: «بدون زنان نمی‌توانیم کشور و جامعه را بسازیم»، وقتی که زن توانایی کار، مهارت و تخصص و مدیریت و دانش لازم را دارد «چرا از فعالیت در جامعه محروم شود؟» و وقتی زنان در ادارات هستند، «چه‌ مانعی در اسلام وجود دارد که نتوانند وزیر بشوند؟»

این روحانی معترض که در انتخابات خردادماه ۱۴۰۰ از رای دادن به ابراهیم رئبسی حمایت و امسال نسبت به آن ابراز پشیمانی کرده بود، با اشاره به «خیزش زنان» در اعتراضات اخیر، اظهار داشت: خیزش‌های اخیر کشور که بیشتر توسط زنان صورت گرفته است، نتیجه «نارضایتی زنان از تبعیض و نابرابری و عملکرد خشن ماست.»

او افزوده است: اگر زنان «سرخورده و تحقیر نبودند» و «آزادی و حقوق‌شان» رعایت می‌شد، نیاز به «حجاب اجباری» و «گشت ارشاد» نبود، بلکه «خودشان امور اسلامی و فرهنگ محلی» را رعایت می‌کردند.

خبرگزاری «رویترز» پنجم آبان‌ماه در گزارشی به تیزتر شدن تیغ انتقادات عبدالحمید به‌موازات افزایش اعتراضات در ایران پرداخت و نوشته بود: این روحانی که به علت «سرکوب خونین در زاهدان»، به شکلی بی‌سابقه «از رهبر ایران انتقاد کرده بود»، بی‌توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی، دوباره بر «احقاق حقوق بیشتر برای اقلیت سنی» تاکید و حمایتش را از «گروه‌های درگیر در ناآرامی‌های سراسر ایران» اعلام کرده است.

****

به‌موازات افزایش اعتراضات تیغ انتقادات مولوی عبدالحمید تیزتر می‌شود.

مولوی عبدالحمید، روحانی برجسته اهل سنت، بیش از پیش حکومت و رهبر جمهوری اسلامی را به باد انتقاد می‌گیرد.

به گزارش رویترز این روحانی که به علت سرکوب خونین در زاهدان به شکلی بی‌سابقه از رهبر ایران انتقاد کرده بود، بی‌توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی دوباره بر احقاق حقوق بیشتر برای اقلیت سنی تاکید و حمایتش را از گروه‌های درگیر در ناآرامی‌های سراسر ایران اعلام کرد.

مولوی عبدالحمید مدت‌ها است که به دنبال زندگی بهتر و حضور سیاسی بیشتر برای اقلیت سنی، از جمله اقلیت‌های قومی بلوچ و کُرد، در جمهوری اسلامی عمدتا شیعه است. حکومت ایران تبعیض علیه اقلیت سنی را رد می‌کند.

انتقادات او پس از مرگ مهسا امینی، زن کرد ۲۲ ساله، که به ناآرامی در سراسر ایران منجر شد، تشدید شد. بعضی از شدیدترین ناآرامی‌ها در مناطقی محل سکونت اقلیت‌های قومی از جمله در کردستان و همچنین سیستان و بلوچستان که محل سکونت مولوی عبدالحمید نیز هست، رخ داد. مقامات ایران اما ستیزه‌جویان جدایی‌طلب را مسئول این ناآرامی‌ها معرفی می‌کنند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مرگبارترین حادثه، در روز ۳۰ سپتامبر، پس از اقامه نماز جمعه، ۶۶ نفر به ضرب گلوله کشته شدند. مقامات دولتی می‌گویند که تبادل آتش از سوی نیروهای دولتی در واکنش به حمله جدایی‌طلبان به یک پاسگاه پلیس روی داده است.

مولوی عبدالحمید که پیشتر این کشتارها را «جنایت» خوانده بود، جمعه‌ گذشته بیش‌تر خطر کرد و گفت که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، و سایر مقامات «در پیشگاه خداوند مسئول هستند.»

سپاه پاسداران هم، روز شنبه آخرین هشدار را برای مولوی عبدالحمید صادر کرد که جوانان را تحریک نکند و گفت که این کار «ممکن است برای شما گران تمام شود.»

او در بیانیه‌ای که روز ۲۰ سپتامبر در وبسایت خود منتشر کرد به بحران‌های شدید اقتصادی، فساد ، مجازات اعدام و «تشدید فشار مذهبی بر اقلیت‌ها» اشاره کرده و نوشت که واکنش‌ها به مرگ مهسا امینی نشان می دهد که «مردم سراسر کشور خشمگین هستند.»

مولوی عبدالحمید ۳۰ سال است که در مسجد مکی اعظم زاهدان خطبه می‌خواند و از کمبود فرصت‌های اقتصادی و آزادی عبادت برای اقلیت سنی انتقاد می‌کند. در سال‌های اخیر او از رهبران ایران خواسته که دست‌کم یک سنی را به عنوان وزیر، معاون وزیر یا معاون رئیس جمهور انتخاب کنند. این درخواست‌ها موجب شد که او را در سال ۲۰۱۷ تحت ممنوعیت سفر قرار دهند. او همان سال نامه‌ای به به آیت‌الله خامنه‌ای نوشت و تقاضای توجه بیش‌تر به اهل سنت کرد و جواب گرفت که دولت ایران اجازه تبعیض و نابرابری را نمی‌دهد. در سال ۲۰۱۸، با نوشتن نامه‌ای برای آیت‌الله سیستانی از او خواست میانجی شود تا تبعیض گسترده ای که سنی‌ها در ایران از آن رنج می برند، پایان یابد. او از نبود فرصت‌های مدیریت عالی و نداشتن مسجد مناسب در تهران برای سنی‌ها شکایت کرد.

عبدالهادی گمشادزهی، مدرس دانشگاه در مالزی، که با مولوی عبدالحمید در تماس است، می گوید که با وجود همه تهدیدها «او نمی ترسد و پنهان نمی شود؛ حتی وقتی که نیروهای امنیتی با لباس شخصی در خیابان‌های زاهدان گشت می زنند.» او اضافه می‌کند: «او روحانی با خلق‌وخوی ملایم است… و همیشه سعی می‌کند کنترل خود را حفظ کند.»

اگر چه عبدالحمید روابط پر تنشی با مقامات ایرانی داشته ولی همیشه مراقب بوده که خود را فردی میانه‌رو معرفی کند که در صورت نیاز می تواند با دولت همکاری کند. او بود که میان دولت و گروه تندروی جیش العدل برای آزادی چهار مرزبان ربوده شده ایرانی در سال ۲۰۱۴ میانجی‌گری کرد. اما پس از کشتار مردم در روز جمعه ۳۰ سپتامبر (۲۹ مهر) در وبسایت خود نوشت: «این حادثه مردم ما را بیدار کرد. آن‌ها می دانستند که باید بدون هیچ ملاحظه‌ای حقوقشان را آشکارا مطالبه کنند.»

بسیاری از فعالان اقلیت‌های قومی از قبیل بلوچ‌ها و کردها در هفته‌های اخیر جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند به منظور منحرف کردن توجه از اعتراضات جاری ضدحکومتی، اقدام به سرکوب شدید آنها کرده است. جمهوری اسلامی این اتهامات را رد کرده است.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی