"an independent online kurdish website

zindani-mehdiبنابه گزارشات رسیده به “فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران” پرده برداشتن از یکی از شکنجه گاهای بزرگ و سری اطلاعات سپاه پاسداران در استان آذربایجان غربی که تقریبا در مراحل اولیه بازداشت اکثر فعالین سیاسی

،حقوق بشری،زنان ،دانشجویان ،کارگران و سایر اقشار جامعه به این شکنجه گاه منتقل می شوند.
این شکنجه گاه به نام بازداشتگاه 81 رمضان متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران می باشد و در داخل پادگان المهدی در 20 کیلومتری جاده دریا شهر ارومیه به سوی شهر تبریز می باشد.پادگان المهدی یکی از بزرگترین پادگانهای سپاه در استان آذربایجان غربی است.این بازداشتگاه بطور کلی محرمانه می باشد و در هیچ کجا نامی از آن برده نشده است.
بازداشتگاه 81 رمضان وابسته به اطلاعات سپاه پاسداران به 2 بخش اساسی تقسیم می شود. بخش اصلی آن مربوط به فعالان سیاسی بازداشت شده در سرتاسر استان آذربایجان غربی می باشد و بخش دیگر آن مربوط به نیروهای سپاه پاسداران،نیروی انتظامی و سایر نیروها که ناراضی هستند و به مخالفت با این رژیم برخاسته اند می باشد. . این بازداشتگاه دارای 150 سلول انفرادی است.بجز بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران هیچ ارگان دیگری حق تردد به این بازداشتگاه را ندارد.
فعالین دستگیر شده به هیچ وجه نمی دانند در کجا نگهداری می شوند و از نام و مکان نگهداریشان بی اطلاع هستند.فعالین سیاسی دستگیر شده بین 4 ماه الی 1 سال در آنجا نگه داری می شوند.بخش نگهداری فعالین سیاسی به 2 بخش دیگر تقسیم می شود.بخشی که از حداقل امکانات اولیه همراه با شکنجه و بازجویی همراه است .بخش دیگر آن ،وحشتناک ،غیر قابل توصیف و اعمال ضدبشری که در اکثر مواقع منجر به قتل زندانی سیاسی ، نقص عضو و ناراحتی روحی می گردد می باشد.
شکنجه هایی که در آنجا علیه فعالین سیاسی روا داشته می شود وحشیانه و قرون وسطایی است . از جمله شکنجه هایی که در این بازداشتگاه علیه فعالین سیاسی روا داشته می شود عبارتند از:1- شوک الکتریکی، بدین صورت که ولتاژ آن را افزایش می دهند که منجر به ایجاد سوختگی بر بدن زندانی سیاسی می شود.وصل کردن شوک الکتریکی به نقاط حساس بدن -2- آویزان کردن زندانی برای مدت طولانی به شکلهای مختلف که منجر به بیهوش شدن زندانی می شود،ایجاد ناراحتی در قسمت مچ دست،کتف زندانی و معمولا این ناراحتی برای مدت طولانی باقی می ماند.
3- ایجاد صحنۀه‌ ساختگی اعدام برای زندانی سیاسی که به 2 شیوه به اجرا در آورده می شود.شیوۀ اول اعدام ساختگی: زندانی را به زیرزمین منتقل می کنند به زندانی سیاسی گفته می شود که باید وصیت نامه خود را بنویسد.صبح زود او را به محل اجرای حکم اعدام می برند ، بر صندلی قرار داده می شود و طناب دار بر گردن زندانی انداخته می شود و به او گفته می شود اگر اعتراف نکنی اعدامت می کنیم پس از صحنه سازی برای اجرای حکم اعدام در آخرین لحظات یکی از بازجویان وارد می شود و به آنها می گوید این بار او را می بخشیم به شرط اینکه همکاری کند . شیوۀ دوم ایجاد صحنۀ اعدام ساختگی ،نیمه های شب زندانی را به بیابانهای اطراف منتقل می کنند او را در نقطه ای قرار می دهند و به او می گویند که قصد دارند وی را تیرباران کنند. سپس چند نفر از اطلاعات سپاه پاسداران شروع به شلیک کردن به پیرامون زندانی می کنند و به این طریق سعی دارند که زندانی را وادار به اعتراف کنند.
3- قرار دادن زندانی سیاسی در سلولهای انفرادی که در زمستان بسیار سرد و طاقت فرسا ودر تابستان بسیار گرم می باشد برای مدت بسیار طولانی
4 – تهدید زندانی به تجاوز جنسی و انجام بعضی از اقدامات جهت اینکه نشان دهند قصد اجرای شکنجۀ جنسی را دارند و در مواردی هم اقدام به تجاوز جنسی می کنند.
5 دستگیری اعضای خانواده زندانی سیاسی مانند پدر و مادر ،همسر ،خواهر و فرزند زندانی و انتقال آنها به این بازداشتگاه و تهدید کردن آنها به شکنجه های جسمی در حضور زندانی و یا در سلول کناری زندانی که زندانی تمامی صحبتهای مربوطه را می شنود
6- مانعت زندانی سیاسی از استفاده از سرویسهای بهداشتی برای مدت طولانی ، ممانعت از استحمام زندانی و بیدار نگه داشتن زندانی برای مدت بسیار طولانی
یکی از فعالین سیاسی که در این بازداشتگاه زیر شکنجه های غیر انسانی جان خود را فدای آزادی کرد.جانباخته راه آزادی ناصر عیسی زاده 23 ساله که به اتهام اقدام علیه امنیت نظام دستگیر شده بود می باشد. او را شب هنگام بدون اطلاع خانواده اش به خاک سپردند و برای ممانعت از نبش قبر بر روی قبر وی بتون ریختند..
اطلاعات سپاه پاسداران پس از بازجویی و شکنجۀ زندانی سیاسی او را به اداره اطلاعات ارومیه تحویل می دهد که بر اساس پرونده سازی بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات پرونده زندانی سیاسی را به یکی از قاضیهای وابسته به اداره اطلاعات احاله می دهند و به قاضی مربوطه توصیه می شود که چه حکمی برای او صادر نماید.
فعالین حقو بشر و دمکراسی در ایران،توجه سازمانهای حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی به شکنجه گاههای مخفی اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جلب می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.

11 آذر 1390 برابر با 02 دسامبر 2011
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

منبع : سایت ایران پرس نیوز / فارسی

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی