"an independent online kurdish website

دولت اندونزی می گوید این تصمیم را به این دلیل گرفته است که ایرانیان برای گردشگری به این کشور نمی آیندiranian-bo-ustralia

بلکه سفرآنان به اندونزی برای فعالیت های دردسر ساز مانند  قاچاق مواد مخدر و یا استفاده از خاک اندونزی برای سفر غیرقانونی به استرالیا و کسب پناهندگی از این کشور است.

سالانه هزاران پناهجو وارد اندونزی می شوند تا با پرداخت پول به قاچاق چیان با قایق هایی که غالبا ناامن  هستند وبیش از ظرفیت خود مسافر می زنند، به جزیره استرالیایی دورافتاده کریسمس در اقیانوس هند بروند. این جزیره نزدیک ترین محل استرالیایی به اندونزی ست. از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر براثر غرق شدن قایق ها جان خود را ازدست داده اند.
روز جمعه دولت استرالیا اعلام کرد که دیگر به کسانی که بدون ویزا و با قایق به استرالیا بیایند اجازه وود به خاک خود را نخواهد داد. این افراد به گینه نو و نائورو منتقل خواهند شد و در اردوگاه های پناهندگی برای مدت های طولانی خواهند ماند تا ازمیان آنان کسانی که مشمول واقعی پناهندگی می شوند مشخص شوند.

باب کار وزیرخارجه استرالیا هفته پیش اعلام کرده بود که ایرانیانی که از طریق قایق وارد استرالیا می شوند مهاجران اقتصادی هستند و پناهجوی واقعی نیستند. او افزوده بود که استرالیا از اندونزی خواستار همکاری در این زمینه خواهد شد. با این حال سخنگوی وزارت خارجه اندونزی روز جمعه گفت تغییر سیاست این کشور درقبال ورود بدون ویزای ایرانیان با درخواست استرالیا بوده است. 
  
این تصمیم دولت اندونزی که به طور یک جانبه گرفته شده، از یک ماه دیگر به اجرا در می آید.

بیشتر کسانی که برای پناهجویی با قایق و به طور غیرقانونی از خاک اندونزی به استرالیا می روند، اهل افغانستان، ایران و  سری لانکا هستند.

گرجستان نیز به  ورود بدون روادید ایرانیان پایان داد
در حالی که کمتر از دوهفته به  پایان عمر دولت دهم باقی مانده است، اندونزی دومین دولتی است که دربیست روز اخیر مناسبات دیپلماتیک خود را با ایران محدود می کند.
دولت گرجستان نیز به طور یک جانبه  از روز اول ژوئیه ورود ایرانیان به این کشور را بدون داشتن ویزا یا روادید ممنوع کرد. علت این امر استفاده ایرانیان از این کشور برای دور زدن تحریم های بین المللی علیه ایران ذکر شده است.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی