"an independent online kurdish website

اخیرا آژانسهای خبری منطقه یی کردی از توافقنامه یی سری مابین رژیم ایران و گروه پ ک ک نوشته اند.keyhan-yosfi10


برطبق این گزارشها این توافقنامه عبارت است از اینکه پ ک ک از تمامی عملیاتهایی که علیه ایران در مرزهای غربی انجام می شود جلوگیری کند و همچنین مانع فعالیت دیگر گروههای اپوزیسیون کردی علیه رژیم ایران شود ودر عوض از همکاری و حمایت ایران به ویژه در عراق بهره مند شود.

یک منبع کردی به آژانس باس نیوز گفته بود که :’ما مطمئن هستیم که پ ک ک از رژیم ایران برای توقف پیشمرگان حدکا فرمان گرفته است. زیرا آنها نگران هرگونه فعالیت نظامی که بعد از اعتراضات اخیر مهاباد و سردشت در کردستان انجام شود، هستند.’ احسان عفرینی مسئول روابط خارجی مجلس کردستان در یک گفتگوی اختصاصی به اورشلیم آنلاین گفت: امروز ما شاهدیم که همکاری گسترده یی بین سازمان اطلاعات ایران و پ ک ک برای جلو گیری از بروز ناآرامی در کردستان ایران وجود دارد و ما دیدیم که یک پیشمر گ حدکا توسط گر یلاهای پ ک ک چگونه کشته شد. اکثر این پیشمرگان ملی توسط تفنگداران پ ک ک محاصره شدند و پیشمرگان تحت فشار رژیم ایران و توسط تفنگداران پ ک ک مورد تیراندازی قرار گرفتند. بنا به گزارش انترنشنال بیزنس تایم، اعتراضات اخیر مهاباد و سردشت در کردستان ایران، یکی از بزرگترین اعتراضات طی سالهای اخیر بود.

ساختمانها به آتش کشیده شدند، قوانین زیرپا گذاشته شده و ده ها نفر نیز دستگیر شدند. سرکه وت علی مدافع حقوق بشر در کردستان عراق به انترنشنال بیزنس تایم گفت که کردهای ایران دارای آمادگی و برنامه ریزی برای یک انقلاب جامع هستند و احزاب سیاسی کرد که دارای شاخه نظامی هستند پشتوانه و نقطه اتکای آنها می باشند. و این واقعیت چرایی این را برایمان روشن می کند که چرا رژیم ایران گریلاهای پ ک ک را برای حمله به پیشمرگان حدکا د هفته گذشته و در مناطق مرزی بین ایران و عراق به کارگرفت. شریف بهروز،نماینده اسبق حدکا در آمریکا در یک مصاحبه اختصاصی به اورشلیم آنلاین گفت:’به دنبال بحران بوجود آمده در منطقه، پ ک ک هنو هم بخشی از هلال شیعی است و نفر نخست این حزب، جمیل بایک یک شیعه علوی است. متاسفانه در سوریه، روابط و فعالیت پ ک ک علیه جنبش ملی کردها در این کشور بود و به نظر می رسد که در ایران نیز اینگونه باشد. این واقعیتی مشهود است که پ ک ک اجازه استفاده از خاک مرزی بین ایران و عراق را دارد.

پایگاه ها و مقر های خود را در این منطقه سالهاست که دایر کرده است و از این مناطق علیه دولت ترکیه عملیات نظامی انجام می دهد و این امر بدون شک با رضایت و همکاری ایران صورت می گیرد. دو طرف دلایل زیادی برای همکاری با یکدیگر دارند ولی بی شک این امر در راستای منافع کردهای ایران نیست.’ پ ک ک دارای تارخچه یی پروبلماتیک است. این حزب توسط اوجالان در سال ١٩٧٨همچون سازمانی مارکسیستی _لنینیستی تاسیس شد. آنها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا در لیست سازمانهای تروریستی قرار گرفته اند.در گذشته نیروهای پ ک ک در کنار سازمانهای تروریستی فلسطینی علیه اسرائیل جنگیده اند. از اواسط دهه ١٩٨٠آنها عملیات نظامی خود را با به گروگان گرفتن توریستهای خارجی در ترکیه، بمب گذاری و حمله به دفاتر سیاسی ترکیه در اروپا شروع کردند.

پ ک ک همچنین شهروندان مدنی کرد که موافق او نبودند را مورد حمله قرار داد. در سال ١٩٩٣ به دفاتر تجاری و دیپلماتیک ترکیه در ٦ کشور اروپای غربی حمله کرد. پ ک ک همچنین عملیاتهای بمبگذاری و گروگانگیری در شهرهای توریستی ترکیه و از جمله استانبول انجام داد. اوج این حملات در اواسط سالهای ٩٠ بود که ده ها روستا در جنوب شرقی وشرق ترکیه نابود شدند. پ ک ک در جنوب شرقی ترکیه مردمان بی دفاع زیادی را کشت. در این حملات قریب به ٣٧٠٠٠نفر کشته شده اند. عفرینی همچنین شرح می دهد که بعد از دستگیری اوجالان در سال ١٩٩٩، پ ک ک تغییر مشی داده و به ابزاری تحت فرمان حکومتهای ایران و سوریه برای سرکوب و درگیری با دیگر گرووهای کردی که رابطه خوبی با غرب داشتند تبدیل شد. در ماه آگوست سال ٢٠١١، دستگاه استخباراتی ترکیه ، اطلاعاتی را در اختیار دستگاه های اطلاعاتی ایران قرار داد که سران پ ک ک در روستایی در کردستان ایران گرد هم آمده اند.

اطلاعات ایران توانست تمامی آنها را دستگیر کند. یک هفته بعد اطلاعات ایران با صالح مسلم که در کردستان عراق سکونت داشت دیدار کرد. بعد از چند روز باهوز اردال، فرمانده ی نظامی پ کک، صالح مسلم به همراه سه تن دیگر به دمشق سفر کردند و از سوی ژنرال علی مملوک رئیس استخبارات سوریه مورد استقبال قرار گرفتند. بعد از یک هفته آنها از کردستان سوریه سردرآوردند و انقلابی صلح آمیز را به راه اندختند.

آنها هماهنگ با قدرت سوری به شناسایی و شکار سازمان دهندگان تظاهرات ضددولتی پرداختند. عفرینی همچنین شرح می دهد که حزب اتحاد دمکراتیک پ ی د تمامی دستورات خود را از کوهستان قندیل می گیرد و این پ ک ک و ایرانیها هستند که تمامی عملیاتها در کردستان سوریه را فرماندهی می کنند. طبق تحقیقات روزنامه نگار اسرائیلی،،آدینا کوتنسکی،، دمشق و تهران از طریق پ ی د و شاخه نظامی این حزب ی پ گ برای تقسیم منطقه کار می کنند و رهبران عروسکی را در کردستات سوریه گذاشته اند که به اصطلاح قادرند کردها را کنترل کنند. پ ی د و ی پ گ به صورت مستقیم با افسران سوری و ایرانی کار می کنند و تهران و دمشق مستقیما از منافعشان در کردستان سوریه دفاع می کنند. این امر از طریق تغییر دموگرافی و تقسیم سرزمین کردها به کانتونها و بی خانمان کردن بیش از یک میلیون کرد سوری و کوچ آنها به کشور های همجوار است.

کانون اورشلیم برای روابط عمومی منتشر نمود که اپوزیسیون غیرمذهبی سوری ادعا می کند که داعش ساخته ایران است و از زبان یک منبع می نویسد که :’ ما با فرماندهان داعش فامیل هستیم،آنها افسران وابسته به دستگاه استخباراتی سور ی بودند و اکنون تحت عنوان داعش در حال فعالیت هستند.’ عفرینی می گوید که تمامی رهبران داعش در زندانهای لبنان ، سوریه، عراق و ایران بوده اند. برخی از آنهایی که به وسیله ف س ئا دستگیر شده اند دارای پاسپورتی ایرانی بوده اند و برای اخرین بار وارد ایردن شده اند. بسیاری از نیروهای داعش د مناطق تحت کنترل نیروهای علوی وابسته به بشار اسد تردد می کنند.

عفرینی تفاوتی ما بین پ ک ک و داعش و القاعده در سوریه قائل نمی شود او همه آنها را دارای پرنسیبهایی مشابه می داند و هدف موضوعی آنها را واحد می پندارد. سوای روابط فی مابین همه آنها محصول مدرسه ضد غربی هستند. ما می دانیم که پ ک ک توسط رژیم ایران و سوریه رهبری و حمایت می شود و تمامی رهبران پ ک ک علوی هستند. رژیم سوری و ایران از طریق این نیروهای تندرو می خواهند تصویری از انقلاب مردمی سوریه به جامعه جهانی نشان دهند که رژیم سوریه را بر اپوزیسیون ترجیح دهند.

 

.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی