"an independent online kurdish website

من امروز این نوشته رامی خواستم اختصاص دهم به سفر احتمالی انسان به کره مریخ در سال 2028 یا 2048  دارای آب وهوا اگرسال 2048 باشد، شاید من دیگرنباشم.

golmurad-murdi

مگر اینکه 107 سال عمر کنم! این که من خودم در همه جا گفته ام 120 عمر می کنم، آیا این واقع بینانه است؟ فکر نمی کنم! بهرحال مطلبی که درنظر داشتم بنویسم، به ترتیب زیر، کره مریخ و کوچکترین کره پلوتون درمنظومه شمسی که درتلویزیون آلمان ان. 24 در 28 نوامبر 2017 با نقل قول ازدانشمندان گفته شد وبعد ازآن به یک کتاب در مورد دخترانی که آرزوی بچه دار شدن می کنند و در عین حال می خواهند جوانتر بمانند. اما امروز مطلبی را در اینترنت ملاحظه کردم، حیفم آمد از آن بگذرم، چون مربوط به مسایل روز است و فکر می کنم دیگر مطالب روشنگری، فرهنگی، تعلیم و تربیتی وغیره را هروقت بنویسیم اشکال ندارد وبرای آنها وقت هست. بهمین دلیل من این مطلب راجلو انداختم. درهرصورت این آقای میر آ. سیدی، قیافه اش به ناسیونالیستها وفاشیستها نمی خورد، اما باعده ای خارجی، گویا در هنگام تنفس، در کنفرانسی، در حال خوردن شیرینی و نوشیدنی، نشسته است که حد اقل جوانی به شکل و شیوه فاشیستها دیده می شود. متمنی است به عکس زیرتوجه فرمائید. بنده ادعا نمی کنم که این جوان خارجی فاشیست باشد.

 احتمالا شکل و شیوه فاشیست های ایرانی همه، مانند این آقای سیدی باشند. عذر می خواهم، به دلیل دور بودنم حدودنیم قرن ازمملکت، نمی توانم دقیق تشخیص دهم، لذا نمی دانم! بهر حال این مطلب را برای آندسته از جوانان تندرو منتشر می کنم که همه چیز را می خواهند یک شبه عوض کنند. به نظر من مطالبی که هزاران سال توی مغز پدرانمان کرده اند و اجبارا توسط مسایل تعلیم تربیتی بما منتقل شده است، به این زودی و به این سادگی نمی توان خارج کرد و درآن واحد به حقوق برابر رساند. البته، خوشبختانه نیازی نداریم ما هزاران سال صبر کرده تا این شیوه تفکر را عوض کنیم. با پیشرف سریع بشر ودست آورد تکنولوژی که ارائه می شود، بمراتب خیلی سریع تر در مدت زمان بسیار کوتاهی، جهان عوض خواهد شد و نسل بعد ازما برای این کار و وظیفه، خیلی زودتر به اهداف نهائی خویش خواهند رسید. منتها باید نخست انسانهارا احساساتی بار نیاورد و عادت به مطالعه داد، بطوری که، اگر اتفاقی درهرگوشه ای از مملکت بیافتد، مربوط به خود بدانند. مانند زمین لرزه اخیر در مناطق کرد نشین استان کرماشان و اقلیم کردستان. دوم، باید مردمان ملیتهای ایران اجتماعی بار آورده شوند و آگاهی سیاسی اولیه در برنامه تعلیم و تربیت گنجانده و به فرزندان یاد داد که بی تفاوت نباشند. آن زمانست که آنها در آینده از فاشیسم دوری می جویند و به دمکراسی و حقوق برابر نزدیک می شوند. یعنی عمیقا و در عمل تا پوست و استخوان دمکرات می گردند و همزمان کامنت سیروس ملکوتی عزیز و نظیر آن، مؤثر خواهند بود. من به چنین روندی باور و یقین دارم.

 

Sirus Malakooty

26. November um 14:03 

بسياري از هموطنان مبارز و ازاديخواه ما انواع توهين ها و بيگانه خواني ها را نسبت به هستي ترك و كرد و بلوچ و عرب و تركمن و لر و ديگر گروه هاي اتنيكي جامعه نميبينند و بيخبر از ان ، تنها پاسخ زخمهاي ان توهين ها را از حنجره عصيان و خشم ميشنوند و انگاه به داوري نامنصفانه ميپردازند . در فضاي مجازي اشخاص و صفحاتي هستند كه اين تفكرات انسان ستيزانه را همراه با هوراكشانشان ميپرورانند كه شايد ما در خلوت و دوستان گلچين شده در صفحات خود از ان بيخبر باشيم اما باور كنيد شمار اين ارازل انديشه كم نيستند .

پاي صحبت هموطنان عرب و بلوچ و كردمان بنشينيد انگاه متوجه حكايتهاي درداور بسياري خواهيد شد .

من معمولا علاقه اي به افشاگري افراد با نام و چهره حقيقيشان ندارم زيرا ميتوان فرصت ترميم و اصلاح شدن را از انها براي هميشه گرفت ، اما اين مورد و با اين ادبيات وقيحانه را نتوانستم از شما كتمانش كنم .

 

س. ملكوتي

 

 

از نظر تاریخی مشاهده کنیم، این آقای میراحمد، میرعباس و یا میرعبدالله سیدی یا آ. لاتین را مخف هر اسم دیگری بگذارید، بی سوادسیاسی وتاریخی و نا آگاه مطلق و احساساتی است. یا قصدا برای عوام فریبی تیر شده که این طور وانمود می کند. در اینجا می خواهیم یک درس تاریخی به ایشان و هم فکرانشان، اگر مانند او نمی دانند، یاد اوری کنیم. هنگامیکه پدران و پدربزرگان ایشان اصلا وجود خارجی نداشتند، اولین امپراتوری بزرگ ماد در ایران در سال 708 قبل از میلاد مسیح، توسط پیشینیان کردها، آذری ها و ارمنی ها بنیاد نهاده شد که بعدها با فتح نینوا پای تخت آشوریان در سال 612 قبل از میلاد مسیح و بنیان گذاری جشن نوروز به مناسبت این پیروزی، امپراتوری پهنآور ایران را گسترش داد و به عظمت رساند که خود ولایت پارس یکی از ساتراپ نشینهای (استانهای) مادها بود. پس کردها یکی از بنیان گزاران ایران بوده اند. این را نه فقط من می گویم که کردم، بلکه آقای دکتر بنی صدر فارس نیز می گوید؛ اخیرا من یک مصاحبه آقای دکتر بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران بعد ازانقلاب را با صدای آمریکا دیدم که ایشان تأکید داشتند، کردها بنیانگذار ایران بوده اند.

متمنی است اگر فرصت شد به این ویدئو نگاه کنید.

 https://youtu.be/cLpVlTJxcdU?t=734

مصاحبه دکتر بنی صدر با صدای آمریکا

آقای سیدی اصلا نمی داند که در جنگ چالدران در سال 1514 میلادی، بخش هائی از کردسان که امروزه در ترکیه، سوریه و عراق زندگی ومبارزه می کنند، بدلیل ناتوانی و ضعف شاه اسماعیل صفوی خودخواه وجاه طلب بنیانگذار سلسه صفوی، توسط سلطان سلیم عثمانی فتح شد و اکنون یک بخش از آن اقلیم کردستان است. اگر او اینها را می دانست هرگز چنین شکری را خورد نمی کرد که بگوید: “دوست ندارید بروید همان گورستان اقلیم کردستان زندگی کنید. راه بازاست”. گویاکردهای ایران بدرستی برای رفراندوم کردهای عراق شادی کرده اند. در واقع آقای سیدی باید گورش را گم کند و راهی کشورهای دیگر شود. مثلا مانند لبنان، که جمهوری اسلامی درآنجا از کیسه خلیفه زیاد بخشیده است. به اعتراف خود لبنانی ها، رژیم ملاها، خانه ها، خیابانها وپارکهای فراوانی با پول مردمان ملیتهای ایران درآنجا ساخته اند. مثلی است معروف: “چیزی که به خانه روا است به مسجد حرام است”. متمنی است، به ویدئو زیر نگاه  کنید.

 

https://youtu.be/7BQjEzZzfrg?t=57

 

  ویدئو باز سازی لبنان توسط ملاهای ایران

فاشیستها در همه جا چهره کریه خود را نشان می دهند. چه در لباس آخوندی و چه در لباس برتری طلبی و ناسیونالیستی خود. فراموش نکنیم، تقریبا اکثر ایران پرستان، نه ایران دوستان، از این قماش اند. از جمله آن کسانی که مطلقا منکر چند ملیت بودن ایران هستند و زیاده از حد دم از“فرزندان کورش” می زنند. همین ها جملات معروف را برای کورش ساخته اند. که اگر او خودش زنده بود، منکر گفتن این چنین جملات قصاری می شد که به او چسبانده اند. مانند آن جوانک توهین گر و بد دهان که در سوئد یک برنامه تلویزیونی مشکوک را اداره می کند. او به همه اپوزیسیون توهین می کند.  یعنی بجز چند نفریکه برنامه اش را نگاه می کنند، دیگر کسی ندارد. البته آقای قانعی فرد می تواند ازمشتاقان برنامه این جوانک باشد. نامش بقدری مشمئز کننده است که از بردن نام او خود داری می کنم.

 

هایدلبرگ، آلمان فدرال 3.12.2017

 دکتر گیمراد مرادی

dr.g.moradi41@gmail.com 

 

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی