"an independent online kurdish website

دقایقی قبل از تنظیم این خبر است. مجری این برنامه تلویزیونی بصورت علنی در حال فروش خدمات روادید ورود به آمریکا، کانادا و اروپای غربی، و از جمله سوئد، آلمان و انگلستان به مبالغ کلان است. وی بصورت ضمنی در برنامه هایش از جمله اشاره می کند که «کلید سفارت آلمان در تهران در اختیار او قرار دارد».این که گردانندگان این فعالیت دارای یک تلویزیون اختصاصی (تلویزیون ایران بی مرز) هستند نشان از امکانات مالی قابل توجهی است که در اختیار آنان قرار دارد. تمامی امکانات این تلویزیون نیز در راستای فروش ویزا و اقامت دور می زند و این تلویزیون برنامه دیگری پخش نمی کند.
شماره تلفن های مختلف و همچنین امکانات برقراری تماس از طریق واتس اپ، ایمو و تلگرام و ….. نیز در اختیار مشتاقان مهاجرت از ایران و «مشتریان» این برنامه قرار دارد.

این برنامه که بصورت زنده از ساعت ۷ تا ۱۰،۳۰ صبح به وقت آمریکای شمالی به سمت ایران پخش شده و تکرار آن بصورت ۲۴ ساعته رله می شود، دارای مخاطبان وسیعی است و تلفن های آن بدون وقفه در حال زنگ زدن است.
افرادی که تماس می گیرند ایرانیانی از داخل ایران هستند که مایلند خود را به آمریکای شمالی و اروپای غربی برسانند. افراد از افغانستان نیز با این برنامه تماس می گیرند. اما در صفحه این برنامه به دوزبان انگلیسی و فارسی درج شده است که «افغانی زنگ نزن/ Afghan No Call».

مجری برنامه، در پخش زنده، پس از یک گفتگوی کوتاه، و خصوصا پرس و جود در رابطه با توانایی مالی فرد تماس گیرنده، صدای برنامه را قطع می کند و دو طرف مشغول گذاشتن «قرار و مدار» می شوند.
مجریان این تلویزیون ادعا می کنند که ویزا و اقامت کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی را از طریق دریافت مبالغ کلان ارائه کرده و بعد آن را «در محل تبدیل به اقامت پناهندگی می کنند».

هر از گاهی افرادی نیز در پخش زنده با برنامه تماس گرفته و از مجری آن بواسطه اینکه «کارشان درست شده» و موفق به دریافت اقامت در کشور مورد نظر خود شده اند «تشکر» می کنند.

از سوی دیگر، اینترنت و شبکه های اجتماعی مملو از افراد خشمگین و درمانده ای است که بیان می کنند تحت کلاهبرداری این برنامه قرار گرفته و پس از پرداخت مبالغ هنگفت به حال خود رها شده اند. این مبالغ کلان آنچنان که گفته می شود به حساب بانکی افراد مختلف در ایران واریز شده است.

همچنین در شبکه های اجتماعی بیان شده است که پرونده هایی در دستگاه قضائی ایران علیه افرادی که پول به حسابشان واریز شده است تنظیم و تسلیم شده است و در مواردی برخی از حساب ها و موجودی آنها توقیف شده است. اما هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات ذیربط ایرانی در این رابطه منتشر نشده است.

با همه اینها، تماس های مشتاقان مهاجرت به اروپا و کانادا با این برنامه همچنان ادامه دارد و ذره ای از شدت آن کاسته نشده است.

منبع : ستۆکهولمیان

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی