"an independent online kurdish website

 خۆشبختانه‌ همه‌ شاهد آن هیستم که‌ جهان امروز با پیشرفت دانش در کلیه‌ رشته‌ها و بخصوص رشته‌ء ارتباطی و رسانه‌ای روبرو میباشد،


به‌ لطف این پیشرفت علم سایتهای انترنتی وافری پیرامون رفع احتیاجات روزانه‌ انسان با نامهای گوناگون دایر گشته‌ است. در قسمت رسانه‌ای {سایت آزادی بیان) یکی از آنها میباشد و انتشار مطالب نوشتاری از قبیل (مقالات- اشعار- داستان- ترجمهء) که‌ توسط افراد در اختیار سایت قرار میگیرد پخش میگردد، همچنین اطلاعیه‌ء اجزاب و جریانهای سیاسی و فرهنگی. بیشتر مطالب و اطلاعیه‌های احزاب و شخصیتها در قالب اعتراض به‌ دولت ایران که‌ دولتی سرگوبگر و مانع آزادی و مجری سانسور در همه‌ء امور بخصوص کار نوشتاری و انتشاراتی و فرهنگی میباشد. در دسامبر 2018 مقاله‌ای تحت عنوان: (ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) در آن سایت منتشر گردید. پیرامون آن نوشته‌ به‌ چند سطر زیر در (3) قسمت توجه‌ نماید:

 

1 – {درخواست توضیح از شهرزاد مجاب

 

در ماه‌ دسامبر سال 2018 مقاله‌ای تحت عنوان : ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم

در سایت: {آزادی بیان (www.azadi-b.com) انتشار یافته‌ و چنین خاتمه‌ مییابد:

شهرزاد مجاب استاد مطالعات زنان و آموزش، دانشگاه تورنتو.

 

قرار گرفتن جمله‌ء (استاد مطالعات زنان و آموزش، دانشگاه تورنتو) در جوار اسم و اسم فامیلی خانم (شهرزاد مجاب) برای خواننده‌ موضوعی است سئوالی و احتیاج به‌ توضیح دارد مبنی بر اینکه:‌ نوشتن مقالهء (ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) جز ماموریت کاری (دانشگاه‌ تورنتو) به‌ خانم مجاب میباشد که‌ به‌ ایشان محول گشته‌ است ؟

امید است این موضوع را برای خواننده‌گان‌ توضیخ دهند.

سه‌عی سه‌قزی 21/1/2019}

**

2 – جواب سایت {آزادی بیان (www.azadi-b.com) } در همان روز 21/1/2019

 

خالو سعيد عزيز با سلام و خسته نباشيد

حتما تاکنون ديدي که نويسندگان زيادي  هستند که يا دکتر , مهندس , استاد دانشگاه وووو هستند … معمولا خيليهايشان پاي مقالاتشان را با مثلا دکتر فلاني يا مهندس فلاني امضا ميزنند … از نظر ما اين کلمات و مهندس ووو شغل طرف است و به افکار سياسيش مربوط نيست و در صفحه اول سايت آزادي بيان … از اين کلمات استفاده نميکنيم … همه نويسندگان فقط با اسم خودشان … اسمشان درج ميشود …ولي طرف يا نويسنده در داخل مقاله خودش چند بار به خودش دکتر , مهندس ووو به ما مربوط نيست و حق طبيعي فرد است در مقاله خودش هر لقبي به خود ميدهد بدهد  … ما فقط لقب افراد را روي صفحه اصلي سايت نميزنيم

با احترام سوران

 

توجه‌: مطلب فوق همانطور رنگی به‌ دست من رسیده‌ است!

**

3 – دوستان دست اندرکاران سایت آزادی بیان

با سلام، جواب شما را در رابطه‌ به‌ چند سطری به‌نام: (درخواست توضیح از شهرزاد مجاب)

که‌ کاک سوران لطف کرده‌ نوشته‌اند، به‌ دستم رسید. با عرض معذرت، خطاب من خانم (شهرزاد مجاب) نویسنده‌ مقاله‌ء چ میباشند، نه‌ شما اداره‌کنندگان سایت (آزادی بیان) و افراد دیگری. لطف کنید آنرا در سایت قرار دهید ایشان بعنوان نویسندهء مقاله‌‌ توضیحات خویش را بیان میدارند.

با تشکر سه‌عی   22/1/2019

**

به‌ توجه‌ به‌ اینکه‌ سئوال من در شماره‌های (1و3) مشخص و رو به‌ نویسنده‌ راجع به‌: نوشتن مقالهء {(ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) جز ماموریت کاری (دانشگاه‌ تورنتو) به‌ خانم مجاب میباشد که‌ به‌ ایشان محول گشته‌ است؟} میباشد، مسولین (سایت آزادی بیان) آنرا ربط میدهند به لقب نویسنده‌ و حق و حقوق نویسنده‌گی و آنرا در سایت منتشر نمیکنند. نمیدانم چه‌ (کلمه‌ یا جمله‌ زشت و نا درستی) در آن وجود دارد که‌ سایت از انتشار آن جلوگیری میکند؟

سئوال کردن حق هر خواننده‌ مطالب میباشد! حال سئوالی که‌ در رابطه‌ با نوشته‌ء ‌(ناسیونالیسم کرد و امپریالیسم) برای من خواننده‌ مطرح است، چگونه‌ آنرا در اختیار خواننده‌گان سایت و خود نویسنده‌ء مقاله‌ قرار دهم تا جواب آنرا دریافت نمایم؟

انتشار مطالب در رسانه‌ها برای آنست که‌ مردم نظرات خویش را پیرامون آن بیان دارند، این امر سبب رشت جامعه‌ میشود! اگر کار و جایگاه‌ خواننده‌ فقط (مطالعه)‌ باشد و چشم و گوش بسته‌ پرورش گردد، این تکرار عملکرد و سیاستهای سیستم دکتاتوری میباشد. سایت (آزادی بیان) در اختیار مسئولین آن قرار دارد، پس از پخش (درخواست توضیح از شهرزاد مجاب) در سایت حق دارند و میتواند آنرا نقد نمایند. نقدشان مطالعه‌ خواهد شد و با منطق و اصول به‌ آن جواب داده‌ خواهد شد. اما جلوگیری از پخش آن چیزی جز سلب (آزادی بیان) نیست و در اینجا باید گفت:

 

آزادی بیان، آزادی بیان!

ای سایت (آزادی بیان)!

 

سه‌عی سه‌قزی

24/1/2019

sai.saqzi@gmail.com

 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی