"an independent online kurdish website

کوردستان و رابطه دولتهای مرکزی پی در پی در چهار کشور اشغالگر کوردستان، به روشنی تمامی مشخصات یک سرزمین مستعمره شده را دارا می باشد.


 رابطه ای که در زمینه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و … به خوبی هویداست. برخورد استعمارگران کوردستان با ملت کورد و خاک کوردستان، تمامی مشخصه های رفتاری کشورهای استعماری در قرون استعماری را داراست. به عنوان نمونه در زمینه فرهنگی، دولتهای استعمارگر کوردستان، همان مشی رفتاری را سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند که استعماگر فرانسه در الجزایر، آنرا دنبال می کرد، یعنی “سعی وافر بر جایگزینی فرهنگ فرانسوی بر فرهنگ بومی الجزایر”، دولت های مرکزی استعمارگر کوردستان نیز همواره سعی در آسمیلاسیون فرهنگ کوردها و جایگزین کردن فرهنگ خود در کوردستان نموده اند. البته هنگامی که از کوردستان به عنوان مستعمره یاد می شود، نوع استعمار داخلی مدنظر است نه آن تعریف کلاسیکی که از دولتهای استعمارگر کلاسیک عنوان و در ذهنها پدیدار می شود.

یکی از جنبه های بارز در رابطه استعمار-مستعمره، علاوه بر ایدئولوژی و زبان، اهمیت خاک، منابع زیرزمینی و روزمینی برای استعمارگر است و از اینرو افراد سرزمین مستعمره و استعمار شده نه تنها مفید و قابل استفاده قلمداد و محسوب نمی شوند، بلکه سد راه بهره برداری کلان و موثر از سوی استعمارگر از سرزمین استعمار شده نیز می باشد، از اینرو در صورتی که نتوان آنرا آسمیله کرد، سعی بر حذف کلی ان می شود که نموده بارز آنرا در کشتار کولبران از سوی رژیم ایران و دستگیریهای بی حد و حصر و نیز اعدامهای گسترده در کوردستان که گاها به علت در دست داشتن سرودی ملی خواهانه و حتی اعلامیه ای مختص به اخزاب کورد مخالف رژیم، انجام می شود و هدف اصلی آن حذف عنصر کوردی از خاک کوردستان است، به عبارت دیگر، غلبه کامل بر ملت کورد و اضمحلال آن، امری که تاکنون موفق به دستیابی بدان نشده است.

جنبه ای از ویژگیهای استعمارگر ایرانی که در این نوشتار سعی بر روشنگری پیرامون ان می شود، جنبه اقتصادی است و به عنوان نمونه به “طلای معدنِ زرشوران” می پردازیم.

شرق کوردستان مجموعا از چهار استان و نیم و قسمتی از استان همدان تشکیل شده است که استانها عبارتند از: استان سنه، استان ارومیه، استان کرماشان، استان لورستان (چهل درصد این استان را کوردهای لک تشکیل می دهند)، استان ایلام و همچنانکه گفته شد قسمت عمده ای از استان همدان، فارغ از اینکه درچندین استان دیگر ایران، کوردهای مهاجر وجود دارند که البته به عنوان جغرافیای کوردستان محسوب نمی شوند.

بودجه تمامی این استانهای کوردستان در حال حاضر 271 ملیون دلار است. حال با توجه به اینکه، نسبت مجموع اعتبارات استان‌ها (جاری و عمرانی) به درآمدهای استانی که اصطلاحاً ضریب بازگشت نامیده می‌شود در لایحه بودجه سال 1398 برای 9 استان ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان وبلوچستان، خراسان جنوبی، لرستان، سنه، چهارمحال وبختیاری، گلستان و خراسان شمالی بیش از 100 بوده که به معنای برخورداری بیش از 100 درصدی استان از درآمدهایش است که بر این اساس سه استان سنه، ایلام و لرستان، کلا از درآمدهای استانی و نه از درآمدهای نفتی و صادرات ایران، تامین بودجه کرده و بودجه ای از فروش نفت و …غیره به آنها اختصاص داده نشده است و سهمی نداشته اند. این در حالیست که، «غولِ طلای خاورمیانه که سالانه ۲۷ میلیون تُن سنگِ طلا از آن استخراج می شود، بزرگ‌ترین معدنِ استخراجِ طلا که در در ۳۵ کیلومتریِ شهرستانِ تکاب، نزدیکِ آتشکده‌ی باستانیِ آذرگشنسپ (اگرگشنسپ) ر پایه‌ی بررسیهای انجام‌ شده، ذخیره‌ی تخمینی زرشوران ۲۷ میلیون تن کانسنگِ طلا است با میانگین عیارِ ۴ گرم بر تن. ظرفیتِ تولیدِ اسمی کارخانه‌ی زرشوران، که از آبان‌ماه ۱۳۹۳ کارِ خود را آغاز کرده، ۲ تن شمشِ طلای ۲۴ عیار در سال است که این رقم می‌تواند با سرمایه‌گذاریهای بیشتر به ۵ تن طلا در سال نیز برسد؛ هر چند این ظرفیتِ اسمی است و در سالِ ۹۷ تولیدِ طلای این معدن تنها ۸۵۰ کیلوگرم بوده است، و برخلافِ گفته‌ی بالا چنین نیست که از این معدن هم‌اکنون «سالیانه ۱۰ تُن طلای خالص» استخراج شود.در استان ارومیه قرار دارد. این معدن سالیانه ۱۰ تُن طلای خالص می‌دهد که از این نظر جزو ۱۰ معدنِ طلاییِ برترِ دنیاست.»

بررسی‌های دیگر نشان می‌دهد در گستره حدود 40 کیلومتری این معدن می‌توان 200 تن طلای خالص استحصال کرد. کار برداشت طلا از معدن طلای زره شوران سی سال پیش با کمک مهندسان اکتشاف از آفریقای جنوبی، انگلیس و کانادا آغاز شد و بعد خود ایرانی‌ها دست به کار شده و به استحصال سالانه سه تا 9 تن طلا مبادرت کردند.

مجوزهای مالکیت و تصاحب این معدن بنام سازمانی نه چندان شناخته شده بنام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی صادر شد، در ان زمان، حداقل بهره‌ای که مردم انتظارش را داشتند این بود که جوانانشان در این معدن مشغول به کار شوند و لا اقل در استخراج طلا نقش داشته باشند، اما در این میان هیچ فکری برای استفاده از ظرفیت معادن طلای این شهر نشده و اساساً چندان صحبتی از آن به میان نیامده است و این شهرستان میزان بالئی از بیکاری و فقر را به خود اختصاص داده است و در حدود 7 هزار نفر تحصیل کرده بیکار در این شهر وجود دارد.

با احتساب میزان درآمد سالیانه این معدن طلا و نیز محاسبه میزان بودجه استانهای کوردستانی، درمی یابیم که حدود 60 درصد از درآمد این معدن، معادل بودجه اختصاصی به استانهای کوردستانی در ایران است و بیش از 40 درصد آن به مرکز و استانهای فارس نشین ایران، اختصاص داده شده است.

این در حالیست که برطبق گزارشات منتشره از سوی فعالین حقوق بشر در کوردستان، هر روز یک کولبر در مناطق مرزی بین دو کوردستان شرقی و جنوبی توسط نیروهای جمهوری اسلامی ایران کشته می شود، حال آنکه علت روی آوردن مردم کوردستان به کولبری، عدم وجود اشتغال در کوردستان و عئم توجه رژیم به اشتغال زائی است.

آنچه از مطلب فوق برمی آید، غارت ثروتهای کوردستان و منابع آن از سوی جمهوری اسلامی ایران و تخصیص آن به تهران و مناطق فارس نشین ایران است و کوردستان نه تنها بودجه ای از سایر درامدهای ملی ایران ندارد، بلکه منابع داخلی اش نیز غارت شده و به دیگر مناطق ایران تخصیص داده می شود. این همان، نمودی است که از رابطه بین استعمارگر و مستعمره شده بدان اشاره شد، کشتن کولبران به عنوان عضوی از جامعه کوردستان و دستگیری زارا محمدی ها به جرم تدریس زبان مادری و حذف فیزیکی فرزاد کمانگرها از یک سوی و غارت اموال و منابع زیرزمینی و زمینی کوردستان به ایران، رابطه ای که در صورتی که عامل کوردی درصدد ایجاد اختلال در آن بربیاید، اقدام به کشتار و حذف وی می شود، همچنانکه در قارنا، قلاتان، سرچنار، چقل مصطفی، ایندرقاش، پاوه و سنه و ….دیده شده است و طی این نسل کشی ها، حدود سی هزار نفر کورد اعم از زن و کودک و سالخورده، کشته شد.

در شرایط کنونی که جمهوری اسلامی ایران از سوی حکومت ترامپ در امریکا، مورد تحریم واقع شده است و منابع مالی وی جهت گسترش تروریسم و ساخت سلاح هسته ای رو به ضعف و کاستی نهاده است، زمزمه هائی مبنی بر سوءاستفاده رژیم ایران از معدن طلای زره شوان تکاب، منتشر شده است، زمزمه هائی که از سوی سایتهای وابسته به رژیم، از ان به عنوان نجات مردم ایران نام برده شده است.

لازم به ذکر است که بسیاری اوقات که در رابطه با استقلال کوردستان سخن رانده می شود، برخی بر این عقیده اند که کوردستان مستقل بنا بر برخی مسائل ژئوپلتیکی و نیز اقتصادی، توانائی اداره خود از لحاظ اقتصادی را نخواهد داشت، اما بررسی همین مورد نشانگر غنای کوردستان از لحاظ منابع زیرزمینی است، غنای وسیع کوردستان، یکی از عوامل موثری است که سبب شده است تا خمینی ها، فتوای جهاد صادر کنند، صدام حسنی ها، انفال کنند و رضاشاهها اقدام به ترور و اعدام رهبران کورد نمایند و مصدق ها، فرمان قتل و عام و سرکوب هرگونه صدای نارضایتی در کوردستان را صادر کنند.

پی نوشت: اطلاعات مندرجه در رابطه با ظرفیت معدن طلای زره شوان از چند وبسایت داخلی ایران اخذ شده است.

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی