"an independent online kurdish website

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز در واکنش به اظهارات تهدیدآمیز مقامات آمریکايی، کاردار سوئیس در تهران را احضار کرد. سوئیس حافظ منافع ایالات متحده آمریکا در ایران است.

دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی در جلسه با کاردار سوئیس نسبت به “اظهارات جنگ طلبانه و ناقض منشور ملل متحد” مقامات آمریکایی اعتراض کرده و گفته است: ما جنگ طلب نیستیم، ولی در مقابل هیچ تهدید و هر اقدام نابخردانه ای هم دست بسته نیستیم.

روز گذشته در پی حمله اوباش حزب اللهی به سفارت آمریکا در بغداد، شماری از مقامات و سناتورهای ارشد آمریکايی، رژیم ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کردند و نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.

حمله به سفارت ایالات متحده در بغداد؛ دام آخوند‌ها و پاسداران برای ترامپ؟

حنیف حیدرنژاد- خامنه‌ای بر مبنای تز «عمق استراتژیک» و خوانشی که او و پاسدارانش از این موضوع دارند، دائم در تلاش بوده و هست تا حوزه جغرافیایی جنگ‌افروزی و صدور تروریسم را به خارج مرزهای ایران بکشاند. از این طریق او در تلاش است تا با مشغول کردن ایالات متحده آمریکا به درگیری‌های متعدد در مناطق مختلف، مانع از پاسخ مستقیم ایالات متحده و دیگر کشورها به خود شود. چه در حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس، چه در ماجرای حمله پهپادها به آرامکو در عربستان، چه در حمله به خاک اسرائیل از طریق بلندی‌های جولان یا از طریق حماس و جهاد اسلامی و… رژیم تلاش می‌کند تا هیچ رد مستقیمی‌ از خودش بجای نگذارد. به این ترتیب رژیم از یکسو اقدام به قدرت‌نمایی کرده، از سوی دیگر آمریکا و نیروهای متحد آن را وارد خُرده درگیری‌های پراکنده و فرسایشی می‌کند. درگیرهایی که آمریکا و متحدانش ابتکار عملی هم در قبال آن ندارند زیرا انتخاب زمان و مکان و چگونگی درگیری‌ها با آنها نیست.

در حمله روز ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ وابستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سفارت آمریکا در بغداد، رژیم تلاش می‌کند از یک طرف با منحرف کردن مبارزه مردم عراق علیه خود که در نجف و کربلا کنسولگری‌هایش را به آتش کشاندند، مبارزه مردم عراق علیه دولت مورد حمایت رژیم ایران را منحرف کند، و از طرف دیگر با درگیر کردن ایالات متحده با مردم و دولت عراق، امیدوار است آمریکا را چنان مشغول کند که توان و خواستِ درگیر شدن مستقیم با رژیم ایران در آن تضعیف شود. رژیم بر روی آن حساب می‌کند که ۱۰ ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا، ترامپ از درگیری مستقیم با رژیم ایران طفره خواهد رفت. با چنین محاسبه‌ای، حکومت اسلامی در ایران تلاش دارد تا با آتش زدن به درگیری‌های منطقه‌ای، از جمله حمله به سفارت آمریکا در بغداد، ترامپ را ناچار به امتیاز دادن کرده تا بر سر تحریم‌ها و فروش نفت کوتاه بیاید.

چنین سیاستی عراق را به میدانِ جنگی رژیم علیه ترامپ تبدیل کرده و برای مردم و کشور عراق خرابی و ویرانی و مرگ بیشتر به ارمغان خواهد آورد. اما رژیم ایران، تنها یک طرفِ ماجراست و اینطور نیست که همه چیز آنطور پیش برود که خواست آن است. حمله به سفارت آمریکا در بغداد افکار عمومی‌ مردم در ایالات متحده را برخواهد انگیخت و ترامپ را ناگزیر به واکنش خواهد کرد. در چنین وضعیتی چه بسا واکنش‌های ایالات متحده از دایره محاسبات رژیم خارج شده و همه معادلات‌اش بهم بخورد. همچنین واکنش مردم عراق که در ماه‌های اخیر آشکارا علیه حکومت ایران و نیروهای دست نشانده‌اش در عراق به خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور، به ویژه در مناطق شیعه‌نشین ریخته‌اند، قابل پیش‌بینی نیست.

*******

آمریکا به‌ دنبال قطع بازوهای جمهوری اسلامی در عراق است

روز سه شنبه شماری که در برخی گزارش‌ها صدها تن اعلام شده‌‌اند برابر در اصلی سفارت آمریکا در بغداد اجتماع کرده و به ساختمان آن حمله کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، عادل المهدی، نخست‌وزیر مستعفی عراق از تجمع کنندگان خواست، فورا اطراف سفارت را ترک کنند.

این تظاهرات در اعتراض به حملات آمریکا به پایگاه‌های گروه کتائب حزب‌الله در عراق و سوریه انجام شده است. آمریکا این حمله را در پاسخ به حمله به پایگاه نیروهای این کشور در کرکوک انجام داده که به کشته شدن یک آمریکایی انجامیده است.

روزنامه جهان صنعت در تهران درباره حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله نوشت: آمریکا در حملات (به مواضع حشدالشعبی) یک منطقه استراتژیک را هدف قرار داده است. منطقه‌ ای در مرز سوریه که بر اساس تحلیل آنها حلقه وصل جمهوری اسلامی از طریق سوریه است و مسیر ارسال سلاح به حزب‌الله لبنان را هموار می‌کند.

این منبع افزود: حشدالشعبی یکی از اهداف اصلی معترضان عراقی است. طبیعتا این حملات در این مقطع زمانی به نفع آمریکایی‌هاست که هم‌سو با مردم عراق یکی از نهادهای این کشور را می‌زند. آمریکایی‌ها به‌ دنبال قطع بازوهای جمهوری اسلامی در عراق هستند و قطعا از این پس شرایط برای ایران (جمهوری اسلامی) سخت خواهد شد.

بازی خطرناک سپاه با کارت “حشدالشعبی

خبرگزاری‌ها از تجمع شماری از شبه‌ نظامیان مورد حمایت سپاه پاسداران در مقابل سفارت آمریکا در بغداد در اعتراض به حملات این کشور به مواضع گروه کتائب حزب‌الله خبر می‌دهند.

بنا به گزارشها، صدها تن از مزدوران سپاه پاسداران امروز در اعتراض به حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب الله در مقابل سفارت این کشور در بغداد، پایتخت عراق تجمع کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که این افراد توانسته‌اند با عبور از موانع امنیتی و منطقه فوق امنیتی اطراف سفارت عبور کرده و خود را به ساختمان سفارت آمریکا برسانند.

این خبرگزاری در گزارش خود آورده است که بخش عمده‌ای از تظاهرکنندگان لباس فرم شبه نظامیان حشد شعبی را به تن دارند.

سپاه پاسداران روز گذشته گفته بود که انتقامجویی از آمریکا حق حشد الشعبی است.

این در حالیست که وزیر خارجه آمریکا گفته: حمله از سوی رژیم ایران و یا نمایندگان آنها از هر ملیتی به شهروندان آمریکا، متحدان آمریکا و آسیب به منافع ما، با پاسخ قاطعی روبرو خواهد شد. نمونه این جواب را 29 دسامبر دریافت کردند.

تجمع در مقابل سفارت آمریکا در بغداد دو روز پس از حمله هوایی به مواضع کتائب حزب الله در سوریه و عراق برگزار می‌شود که در جریان آن دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس معترضان شعار «مرگ بر آمریکا» سر می‌دهند و تلاش می‌کنند وارد ساختمان سفارت شوند.

آنها همچنین پرچم‌ کتائب حزب الله را در دست دارند. گفته می‌شود تظاهرکنندگان دوربین‌های سفارت را شکسته‌اند.

تمام نیروهای امنیتی سفارت به داخل ساختمان منتقل شده‌اند. با این وجود نیروهای عراقی در مقابل درب سفارت حضور یافته‌اند و تلاش می‌کنند مانع ورود معترضان به داخل ساختمان شوند.

آیا واکنش کوبنده آمریکا سیاست تازه است؟

آیا واکنش کوبنده ارتش آمریکا به تعرض تروریستی یک گروه وابسته به سپاه پاسداران در عراق، نشان آن است که ایالات متحده از این پس سیاست قاطعی در برابر رژیم ایران در پیش خواهد گرفت؟

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، سخن از حمله موشکی روز گذشته (یکشنبه) در عراق است که طی آن، ارتش آمریکا در واکنش به حملات موشکی متعددی که در ماه های اخیر در عراق علیه هدف های آمریکایی روی داده، پنج قرارگاه گروه تروریستی وابسته به رژیم ایران موسوم به “کتائب حزب الله” را به موشک بست. (فیلم زیر)

افراد این گروه شیعه می گویند که دست کم ۲۵ تن از چریک های آن کشته شده اند و بیش از پنجاه تن نیز زخمی گردیده است.

آخرین تعرض “کتائب حزب الله ” در عراق حمله موشکی روز جمعه (سه روز پیش) به سوی یک قرارگاه آمریکایی در نزدیکی کرکوک بود که طی آن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی کشته شد.

آگاهان امور نظامی گفتند این نخستین بار است که ایالات تحده رسما حمله نظامی به یک گروه وابسته به رژیم ایران در خاک عراق را تائید می کند و این امر ممکن است نشان تغییری در سیاست آمریکا در برابر جمهوری اسلامی باشد.

پرزیدنت ترامپ نیز به طور مبهم گفته است که اقدامات ارتش آمریکا در عراق، نیم نگاهی نیز به حکومت اسلامی ایران دارد.

این واقعیت که در کنفرانس مطبوعاتی واشنگتن، وزیر خارجه آمریکا در کنار وزیر دفاع آن کشور حاضر شد و به تشریح سیاست فعال دولت پرزیدنت ترامپ پرداخت نیز، یک امر بی سابقه است و شدت هشدار آمریکایی علیه رژیم ایران را نشان می دهد.

هشدار کوبنده آمریکا به سپاه پاسداران

ایالات متحده اعلام کرد در پاسخ به حمله‌ای که به کشته شدن یک آمریکایی در عراق انجامید، چند مقر شبه‌نظامیان «کتائب حزب‌الله» در مرز عراق و سوریه را هدف قرار داده است. گروه «کتائب حزب‌الله» به‌نوعی زیر مجموعه حشدالشعبی به شمار می‌آید.

بنابر اعلام وزارت دفاع آمریکا مراکز مورد حمله شامل زاغه‌های مهمات و مراکز نظارت و فرماندهی می‌شود که این گروه برای حمله به نیروهای ائتلاف از آنها استفاده می‌کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که این حملات به‌وسیلهٔ هواپیماهای اف۱۵ صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از مقامات محلی اعلام کرد در این حمله ۱۵ عضو این شبه‌نظامیان کشته و شماری دیگر نیز زخمی شده‌اند. این در حالی است که رسانه‌های جمهوری اسلامی پیشتر از کشته شدن یکی از فرماندهان حشد الشعبی در این حملات خبر داده‌ بودند.

مقامات آمریکایی اعلام کردند حملهٔ به گروه کتائب حزب‌الله که تحت حمایت سپاه پاسداران است برای کاستن از توان این گروه در حمله‌های احتمالی آتی به نیروهای ائتلاف» صورت گرفته است.

از سوی دیگر یک افسر اطلاعاتی عراقی گفت: سپاه پاسدارانموشک های جنگی را در محله های پرجمعیت بغداد ذخیره می کرد.

وزیر خارجه اآمریکا در نخستین واکنش بعد از حمله آمریکا به پنج موضع گروه مورد حمایت سپاه پاسداران گفت که آمریکا، اقدامات جمهوری اسلامی در به خطر انداختن جان آمریکایی‌ها را بر نمی‌تابد.

وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: حملات در عراق موفق بودند و به رئیس جمهور (ترامپ) اطلاع داده شده که در صورت لزوم ممکن است اقدامات نظامی بیشتری انجام دهند.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو، عضو کمیته‌های روابط خارجی و اطلاعات مجلس سنا نیز هشدار داد که رژیم ایران به بازی بسیار خطرناکی دست زده است و احتمال تشدید وضعیت و تبدیل به یک درگیری گسترده‌تر وجود دارد

وزیر امور خارجه اسرائیل نیز حمله نیروهای نظامی آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله را یک نقطه عطف در واکنش به اقدامات سپاه پاسداران دانست و گفت که اگر رژیم ایران قدرت ایالات متحده را درک نکند دچار اشتباه بزرگی شده است.

نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا پیش تر گفته بود: با شکست داعش اکنون رژیم ایران بزرگترین عامل بی ثباتی در خاورمیانه است.

منبع: ایران نیوز

عکس روداو

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی