"an independent online kurdish website

سازمان عفو بین الملل می‌گوید حیدر قربانی، زندانی کرد ایرانی با خطر اعدام روبرو است. به گفته این سازمان، «اعترافات» از او با شکنجه گرفته شده و از آن اعترافات علیه او و برای صدور حکم اعدام استفاده شده است.

این سازمان از مقامات ایران خواسته است که هر گونه برنامه برای اعدام وی را متوقف کنند.

عفو بین الملل از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواسته است که «همین حالا» حکم اعدام وی را لغو کند و به او فرصت یک محاکمه عادلانه را دهد.

پیشتر صدای آمریکا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرده بود که دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج را رد کرده است. بنابر آن گزارش، پرونده آقای حیدر قربانی به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

***

سازمان حقوق بشر ایران: عالی‌ترین مرجع قضایی با اعدام یک زندانی سیاسی کُرد موافقت کرد

سازمان حقوق بشر ایران می گوید دیوان عالی کشور ایران درخواست اعاده دادرسی یک زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج را رد کرده است. بنابر این گزارش، پرونده آقای حیدر قربانی به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از صالح نیک‌بخت، وکیل این زندانی سیاسی کرد، نوشته است: «آخرین درخواست اعاده دادرسی او تحویل آقای رئیسی داده شده بود و رئیسی هم برای دادگستری سنندج فرستاد. در دادگستری سنندج سه قاضی مخالفت کردند که اعاده دادرسی او را قبول کنند و متاسفانه با اعاده دادرسی او مخالفت شده و رد کردند.»

این گزارش می افزاید: «حیدر قربانی متهم ردیف پنجم یک پرونده پنج نفری است که متهمان اصلی آن بازداشت نشده‌اند.»

گزارش سازمان حقوق بشر ایران اتهام حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد را «بغی» عنوان کرده است. بغی در قانون مجازات اسلامی به عنوان قیام مسلحانه علیه حکومت تعریف شده است.

این سازمان می‌گوید پرونده‌ای برای حیدر قربانی با اتهام «بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج گشوده شد و او به اعدام محکوم شد. این سازمان می‌گوید حیدر قربانی در مهر ۱۳۹۸ نیز از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج با اتهام «مشارکت در قتل عمد» به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود.

روند دادرسی‌ها در ایران و احکامی که برای اعدام متهمان، و از جمله کودک-مجرمان، صادر می‌شود، نگرانی‌های زیادی را در محافل بین المللی به همراه داشته است.

منبع: صدای امریکا 

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی