"an independent online kurdish website

به گزارش سازمان «مانیتورینگ حقوق بشر ایران» در ده روز نخست ماه میلادی جاری، قوه قضائیه جمهوری اسلامی حکم اعدام ۴۰ زندانی را در زندان‌های ایران به اجرا درآورده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری، به طور متوسط روزانه ۴ زندانی در ایران به پای چوبه‌دار می‌روند، یعنی هر شش ساعت یک زندانی در ایران اعدام می‌شود.

مانیتورینگ‌ حقوق بشر ایران این آمار را که نسبت به ۱۰ روز نخست ماه میلادی گذشته نزدیک به ۱۶۰ درصد افزایش داشته و یک زندانی سیاسی و یک زن نیز در میان اعدام‌شدگان هستند، «بسیار نگران‌کننده» خوانده است.

این سازمان حقوق بشری یادآور می‌شود که اعدام‌های اخیر در هیچ رسانه دولتی یا نهادهای وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی منعکس نشده و در سکوت کامل خبری انجام شده است.

این اعدام‌ها در زندان‌های ارومیه، سمنان، کرمان، اصفهان، قم، کرمانشاه، زنجان، تبریز، قزوین، شیراز، و اردبیل اجرا شده است.

بیش از ۶۰ درصد اعدام شدگان در ده روز نخست ماه میلادی جاری، در اتهاماتی مرتبط با جرائم مواد مخدر محکوم شده بودند.

این در حالی است که به گفته این سازمان حقوق بشری، زندانیان مرتبط با جرائم مواد مخدر اغلب از حاشیه شهرها و از اقشار فقیر جامعه هستند که در یک روند دادرسی ناعادلانه به اعدام محکوم می‌شوند. طبق قوانین بین‌المللی جرائم مرتبط با مواد مخدر نباید مشمول مجازات اعدام باشد.

در این گزارش به اعدام یک زندانی سیاسی،‌یک زندانی زن، و یک شهروند خارجی به شرح زیر اشاره شده است.

اعدام زندانی سیاسی: روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، حکم اعدام انور خضری، زندانی سیاسی سنی کُرد پس از ۱۵ سال حبس در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمد.

اعدام زندانی زن: روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، حکم اعدام فریبا محمدزهی اهل زاهدان، در زندان مرکزی کرمان به اجرا درآمد. او به اتهام جرائم مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

اعدام مخفیانه تبعه خارجی: روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، حکم اعدام یک زندانی تبعه کشور افغانستان با نام خان‌محمد اسحاق‌زهی ۴۰ ساله در زندان مرکزی شهر سمنان به اجرا درآمده است. اجرای حکم اعدام این زندانی بدون اطلاع خانواده و به طور مخفیانه انجام شده است.

افزایش اعدام‌ها در ایران توسط جمهوری اسلامی با انتقاد بسیاری از فعالان و سازمان‌های حقوق بشری در جهان همراه شده است.

استیو کوهن و تام مکلینتاک، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و روسای مشترک فراکسیون حقوق بشر و دموکراسی ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، روز دوشنبه ١٧ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای افزایش اعدام‌ها در ایران به «دستور مستقیم علی خامنه‌ای» را به شدت محکوم کردند.

به گفته آنها، تشدید هشداردهنده خشونت دولتی توسط جمهوری اسلامی نشان‌دهنده بی‌اعتنایی آشکار حکومت ایران نسبت به حق حیات انسان‌ها و هنجارهای بین‌المللی حقوق بشر است.

این دو قانونگذار جمهوری‌خواه هدف حکومت ایران از اعدام «دست‌کم ٣٧ نفر طی ۱۰ روز اخیر» را ایجاد ترس میان مردم ایران و سرکوب هرگونه مخالفت دانسته‌اند.

آنها به‌ویژه با اشاره به اعدام‌های انجام‌شده در اصفهان، بندرعباس، گنبدکاووس، تبریز، و اراک، این رویه جمهوری اسلامی را نه تنها مذموم بلکه نشان‌دهنده تلاش نظام‌مند این حکومت برای سرکوب هر شکلی از مخالفت یا انتقاد دانسته‌اند.

منبع: صدای امریکا

نویتـرین هەواڵ و بابەت


فارسی